امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پل های شهر رم آن قدر زیادند كه نمی توان درباره تمام آنها نوشت. آنها یكی از اصلی ترین تزئینات شهر در جاده های اصلی هستند. بقایای متعدد هنوز در ایتالیا، پرتغال و اسپانیا به چشم می خورد. وجود آنها حتی در دنیای امروز، گواه عظمت و شكوه است.رومی ها بی شك اولین مردمانی بودند كه در ساختمان پل ها از طاق استفاده می كردند و از همین راه توانستند زیباترین و محكم ترین پل ها را بسازند در عین حال آنها پراستفاده ترین پل ها بودند.از این رو فاصله بین ستون های طاقی را می شد، به هر اندازه كه لازم بود، زیاد كرد تا عبور كشتی ها از زیر پل راحت تر باشد. فاصله بین ستون های طاقی، در شهرهای یونان بسیار باریك بود.عرض گذرهای پل های رومی، در مقایسه با ساختار امروزی همان پل ها، معمولا باریك بود.

مسیر روی این پل ها به سه قسمت تقسیم می شد؛ قسمت مركزی مخصوص اسب ها و درشكه ها بود و در دو طرف مسیر عبور افراد پیاده بود: كه با دیواره های یكسان احاطه شده بود.در زیر 8 پل در طول رود تیبر در شهر رم را معرفی می كنیم :

I. یكی از معروف ترین و قدیمی ترین پل های روم باستان Pons Sublicius به این دلیل این اسم را بر آن گذاشته اند كه از چوب ساخته شده بود. Sublices در زبان «فرمینی» به معنی تیر های چوبی است.

این پل به دست آنكوس مارتیوس ساخته شد. به دلیل سختی و كندی كار این پل خراب شد.

این پل بدون استفاده از میخ ساخته شده بود (طوری كه هر تیر چوبی را می شد، جابه جا كرد یا تیر دیگری به جای آن گذاشت. به این ترتیب این پل به وسیله چند كشیش بازسازی شد و آنها اسم خود را بر روی آن حك كردند، از آن پس بود كه این پل مقدس شد و نمی شد بدون اجازه قبلی از كلیسا آن را تعمیر كرد. در دوران Augustusاین پل هنوز چوبی بود و در همان دوران بر اثر طغیان آب رود تیبر خراب شد. در سال های بعد پلی به جای آن ساخته شد كه Pons Aemilius نام گرفت، احتمالا به دلیل اسم سازنده آن. اما اینكه این Aemilius چه كسی است، معلوم نیست. ممكن است Lepidus Aemilius عضو «اتحاد سه گانه» باشد.Lepidus Aemilius بازرس آگوستوس، 10 سال پیش از خراب شدن پل Pons Sublicius، باشد از شواهد تاریخی چنین برمی آید كه این دو پل هر دو یكی بوده اند.

جوونال و لمپریدیوس به آن امیلیوس گفته اند و كمپرتولنیوس آن را Pons Sublicius نامیده است. این مطلب همچنین ادعای برخی از نویسنده ها مبنی بر ساخته شدن این پل از سنگ در دوران نامگذاری Aemilius را رد می كند.

این پل محل خوبی برای گداها بود. گداهای زیادی روی این پل می نشستند و صدقه جمع می كرده اند. س.گرگوس هنگامی كه مغلوب مخالفان خود شد جنگ هایش را از روی این پل رهبری می كرد.

Pons Palatinus .II ارتباط بین پالاتین حومه جانیكلوم را برقرار می كند. امروز پل Ponte Rotto به جای آن ساخته شده. این پل به وسیله آگوستوس تعمیر شد.

Pons Fabricius .IV,IIIو Pons Cestiusدو پلی بودند كه اینسولاتیبرنیا را به سمت دیگر رودخانه تیبر وصل می كردند.

هر دو پل هنوز باقی مانده اند. Pons Fabricius در اصل از چوب ساخته شده بود. اما بعدها به وسیله L. Fabricius بازسازی شد و آن طور كه سنگ نوشته ها نشان می دهند زمان این بازسازی مدت كوتاهی قبل از توطئه كیتلین بوده است.

این پل امروز Ponte Quattro Capi نام دارد.برخی از مؤلفان بر این باورند كه Pons Cestius در زمان سلطنت تیبریوس، به وسیله سیتوس گالوس ساخته شده است.

گرچه بیشتر احتمال می رود كه این پل پیش از پایان جمهوری ساخته شده باشد، چرا كه در دوران سلطنت به هیچ شخصی اجازه داده نمی شده كه اسم خود را بر روی یك كار عمومی حك كند.

سنگ نوشته های باقی مانده یادگاری از والنتسنیانوس، والنز و گراتیانوس هستند. پل فیبریوس یكی از معدود كارهای دوران جمهوری است كه تاریخ دارد.

پل دیگر ستیوس است كه در سال های بعد ساخته شده و به جای ساختمان ها اكنون بر روی جزیره كوچك وسط، معبدی دیده می شود كه از قبل آن هم در همان جزیره قرار داشته است.

V. Pons Janiculensis كه مستقیما به جانیكلوم می رسد. اسم سازنده و دوران ساخت آن معلوم نیست.

اما اكنون در كنار پل Ponte Sisto قرار گرفته است. پل Ponte Sisto به وسیله سیكستوس چهارم بر روی خرابه های پل قدیمی ساخته شد.

Pons Vaticanus .VI پل دیگری است كه به دلیل ایجاد ارتباط بین كمپوس مارتیوس و كمپوس وایتكانوس، به این نام خوانده می شود. در زمان ساخت این پل آب رودخانه تیبر بسیار پایین بوده است پایه های آن هنوز پشت بیمارستان سن اسپیریتو مشخص است. نقشه برداری های جدید به این پل Pons Triumphalis می گویند.

Pons Aelius .VIIبه وسیله هادریان ساخته شد و از شهر امپراتوری Mausoleum می آید كه امروز این پل و قصر آنجلو در آن قرار دارند. این پل از آهن ساخته شده است.

این پل نمونه ای از كارهای هنری در دورانی است كه در روم انتظار می رفت هنر به عالی ترین شكل به نمایش درآید.

Pons Milvius .VIIIدر ئیافلمینیا، پنت مول امروز، به وسیله Aemilius Scaurus ساخته و 45 سال بعد از ساختش سیسرو آن را به این نام خواند. در زمان توطئه كتیلین سفیر Allobroge به دست محافظان سیسرو بر روی این پل دستگیر شد.

هنگامی كه لپیدروس تلاش كرد اعمال سولا را محكوم كند كتولوس و كمپی به اعتراض روی این پل تحصن كردند. در دوران سلطنت نرو اطراف این محل تفرجگاه مناسبی برای آنها بود و نزاع بین كلسنتیوس و كنستانتین، برای تعیین سرنوشت پادشاهی روم، بر روی این پل درگرفت.
منبع:روزنامه شرق

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری