0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با توجه به اینکه فضاهای درمانی نیز مانند سایر فضاها نیازمند طراحی صحیح بر طبق استانداردهای درمانی و تناسبات انسانی است اما در عمل به جنبه‌انسانی و روانی آن کمتر توجه می‌شود.

فضاهای درمانی در کشور طراحی خاصی ندارد

احمد رضا رئیسی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این در حالی است که مسایل و استانداردهای مربوط به فضاهای مراقبت‌های درمانی و آموزشی و پژوهشی بیشتر از استانداردهای دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فضاهای درمانی یکی از فضاهای تأمین کننده‌سلامتی جامعه است بنابراین بسیاری از طراحان و محققان کشورهای پیشرفته سعی کردند به خلق فضایی با کارایی مناسب بپردازند.
 
عضو مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان داشت: هر بخشی از بیمارستان به واسطه ماهیت و درون‌مایه‌خود باید دارای فضایی ویژه برای انجام فعالیت‌ها خاص به صورت کارآمد باشد، در حقیقت فضا‌های درمانی یک ظرف مکانی با عملکردهای خاص هستند و طراحی آن منحصر به چگونگی جانمایی وسایل و تجهیزات میان چند دیوار نیست.
 
وی اضافه کرد: خلق فضایی دینامیک و پویا، پاسخی منطقی و عقلایی به نیازهای فیزیکی، روحی و روانی انسان است.
 
رئیسی با اشاره به اینکه ایجاد یک محیط مطلوب و کارآمد، تعاملی چند سویه بین عناصر تشکیل ‌دهنده یک فضاست، اضافه کرد: یعنی افراد و اشیایی که با فضایی در ارتباطند و کارکردی که برای آن فضا در نظر گرفته شده هر یک پارامترهای متعدد و متفاوتی را در شکل‌دهی صحیح و کارآمدی آن پدید می‌آورند.
 
وی تاکید کرد: به دلیل اینکه طراحی فضاهای درمانی از پیچیدگی خاصی برخوردار است، یکی ازبزرگترین پروژه‌ها، در زمینه‌معماری سازمان‌های بهداشتی و درمانی است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری