0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

روستای پالنگان یکی از جاذبه های گردشگری استان کردستان است که در ۲۰ کیلومتری شهر کامیاران و ابتدای منطقه اورامان قرار دارد.  این روستا یکی از زیباترین روستاهای پله کانی با معماری ویژه و طبیعت متفاوت در فصول مختلف می‌باشد.

 

 

وقتی صحبت از معماری پلکانی روستایی به میان می‌آید، بسیاری از ما به یاد ماسوله و خانه‌هایش می‌افتیم. این درحالی است که این شیوه از معماری تنها به این منطقه از کشور محدود نمی‌شود، بلکه هستند مناطق روستایی دیگری که از این سبک در ساخت بناهای خود بهره‌ برده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به  پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود از توابع شهرستان کامیاران استان کردستان اشاره کرد. خانه‌های این روستا که در دو طرف رودخانه و دره تنگیور بنا شده‌اند به‌طور عمده با چیدمانی از سنگ به روش خشکه‌چینی ‌ ساخته شده‌اند. خشکه‌چینی به کنارهم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی گفته می‌شود که به شکل منظم و بدون استفاده از ملات صورت می‌گیرد. باید گفت معماری این روستا به صورت پلکانی بوده، به طوری که پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالا محسوب می‌شود.

palangan1

 

این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، چشمه‌ها، آبشارها و طبیعتی داشته و سرشار از زیبایی‌های منحصر به فرد است. رودخانه خروشان تنگیور که از میان آبادی می‌گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است.
این ناحیه از مراکز مهم استان کردستان در دوره سلجوقی به بعد بوده است و قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار دارد؛ بیانگر این مطلب است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغ‌های زیبای این روستا به نظر می‌رسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمی‌گردد. همچنین روستا دارای گورستان قدیمی است که چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به قرن ششم و هفتم در آن وجود دارد، اما از همه مهمتر همانطور که گفته شد بافت معماری پلکانی روستا است که دارای ارزش فراوان است. ضمن اینکه روستای پالنگان افزون بر ۲۰چشمه جوشان در دره تنگیور دارد که آب زلال و خنک خود را به رودخانه تنگیور می‌ریزند و آبشارهای حاصل از ریزش آب این چشمه‌ها بسیار دیدنی است. رودخانه تنگیور که از میان آبادی می‌گذرد، بخش اعظم آب خود را از این چشمه‌ها که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند، تأمین می‌کند و از همین رو آب رودخانه بسیار گوارا و خوش طعم است. رودخانه تنگیور بعد از گذر از آبادی در حدود ۱۲۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می‌پیوندد. باید گفت؛ روستای پالنگان بسیار سرسبز و دارای آب و هوای بسیار مطلوب و دل انگیز در فصل‌های بهار، پائیز و زمستان است و از این لحاظ از دیدنی‌ترین نقاط استان کردستان به شمار می رود. روستای پالنگان نزدیک به یک‌هزار نفر جمعیت دارد که به لهجه اورامی صحبت می‌کنند. این را هم بگویم با این که پالنگان در یک منطقه کوهستانی قرار دارد، اما به دلیل آسفالت بودن مسیر، در تمام طول سال امکان بازدید از این روستا وجود دارد.

palangan4

 

در روستای پالنگان قامت سخت و مقاوم کوه را با متانت تراش می ‌دهند و در فضای ایجاد شده، سنگ‌های کنده شده به صورت خشک چین و البته در موارد کمی با استفاده از گل توسط استادان چیره ‌دست روی هم بنا می ‌شوند و نتیجه کار خانه ‌ای می ‌شود آرام و چشم نواز، به رنگ کوه که تنها کمی تغییر فرم داده و سپس سقف خانه ها را به وسیله تخته و پس از آن گل می سازند و این رسم همچنان در حال حاضر نیز توسط مردم این روستا دنبال و پیگیری می شود.

در ۸۰۰ متری روستا و در کنار چشمه‌ های پر آب، قلعه پالنگان دیده می ‌شود که به گفته کارشناسان بسیار قدیمی است و سابقه آن به سال های بسیار دور گذشته بر می گردد و به همین دلیل است که تاریخ روستای پالنگان نیز به سال های دور استفاده از این قلعه بر می گردد.

 

palangan3

palangan2

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری