0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پرونده پاسارگاد كامل شد و نماینده ایكو موس صحت پرونده و مدارك فنی را اعلام كرد. ضوابط تأیید شد و تیرماه سال 83، پاسارگاد به عنوان پنجمین میراث فرهنگی جهانی ایران در فهرست یونسكو به ثبت خواهد رسید.«جلیل گلشن» معاون پژوهشی سازمان میراث فرهنگی از انجام دو مرحله انجام شده برای ثبت پاسارگاد خبر می دهد و اظهار امیدواری می كند در مرحله سوم كه بازدید نماینده ایكو موس از مجموعه است، همه شرایط برای تصویب این اثر فراهم شود.


• پس با این توضیحات هیچ مشكلی فراروی ثبت جهانی پاسارگاد نخواهد بود؟

امیدواریم كه هیچ مشكلی در بخش فنی وجود نداشته باشد، تنها نگرانی ما این است كه نمی دانیم برای سال جدید میلادی چه تعداد اثر برای ثبت جهانی به یونسكو اعلام شده و آیا ما جزو 30 اثر مورد بررسی سال آینده خواهیم بود یا خیر. زیرا این كمیته فقط سالانه 30 اثر را به ثبت می رساند و این احتمال وجود دارد كه تعداد درخواست ها زیاد بوده و ثبت پاسارگاد به سال آینده موكول شود.

•پاسارگاد دارای چه ویژگی هایی است كه توانست به عنوان پنجمین اثر از ایران نامزد ثبت جهانی شود؟

یونسكو دارای ضوابطی است كه آثار پیشنهاد شده به یونسكو باید دارای این 6 ویژگی اعلام شده باشد. نخست این كه پاسارگاد معماری باقی مانده از اولین امپراتوری تشكیل شده در سطح جهان است و همچنین نوآوری ای كه در منطقه پاسارگاد وجود داشته و انجام شده دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

• دیگر نامزدهای ما برای ثبت جهانی كدام ها هستند و مراحل ثبت آنها تا چه مرحله ای پیش رفته است؟

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، مسجد جامع اصفهان وگنبد سلطانیه دارای پرونده های كامل بوده و منتظر طی شدن دیگر مراحل هستیم. مجموعه فیروزآباد فارس، مجموعه تاریخی شوش، طاق بستان، معبد آناهیتا در كنگاور، مجموعه قصر شیرین، كتیبه بیستون، بافت و نظام آبیاری شوشتر، شهر سوخته سیستان و بلوچستان، تپه سیلك و كوه خواجه سیستان و نقش رستم و نقش رجب از نامزدهای ثبت جهانی هستند.

• با این وجود عجیب نیست كه ایران با این قدمت و این میزان آثار فرهنگی فقط چهار اثر ثبتی دارد؟

در نظر داشته باشید از چهار اثر ثبت میراث جهانی، دو اثر در قبل از انقلاب به ثبت رسیده و بعد از آن نیز به خاطر درگیری ایران با جنگ و سایر مسائل و مشكلات اقتصادی پیرامون آن، سامان مشخصی برای رسیدگی به امور فرهنگی و میراث فرهنگی وجود نداشت. از سال 75 با وجود یك آرامش نسبی در منطقه این مجال پیدا شد تا 17اثر را شناسایی و نامزد ثبت جهانی كنیم. حتی در رابطه با ثبت آثار ملی نیز اقدام آنچنانی انجام نشده است. نكته دیگر اینكه بعد از معرفی نامزدها به یونسكو به علت نبود آشنایی با ضوابط میراث فرهنگی جهانی و همچنین مشغولیت ما روی ترمیم و بازسازی میراث فرهنگی، زمان زیادی را برای ثبت از دست دادیم. به همین دلیل بعد از آشنایی با ضوابط و فراهم كردن شرایط سرانجام توانستیم تخت سلیمان را ثبت و پاسارگارد را نیز آماده ثبت جهانی كنیم.

• ثبت این آثار در فهرست میراث جهانی چه تعهداتی را برای ما به همراه دارد؟

قبل از اینكه تعهدی برای ما همراه داشته باشد امتیازات فراوانی دارد. اما دریافت كمك احتمالی از یونسكو و همچنین حمایت از این مكان از ویژگی هایی است كه با ثبت یك اثر در فهرست جهانی اتفاق می افتد. نكته دیگر اینكه هر اثری كه در فهرست جهانی به ثبت رسد به عنوان یك میراث جهانی ثبت می شود و به طور طبیعی از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تأثیرات بسزایی برای ما به همراه خواهد داشت. همچنین در این شرایط قادر خواهیم بود از نظرات كارشناسی كارشناسان یونسكو برای حفاظت و مرمت اثرثبت شده استفاده كنیم. نكته قابل توجه اینكه چون این اثر به عنوان یك میراث برای جهان به ثبت رسیده به عنوان یك دغدغه مطرح می شود و ممكن است در اثر سهل انگاری ما از فهرست حذف شود كه ضربه شدیدی به فرهنگ و تمدن كشور است.

• با این توضیحات میدان نقش جهان اصفهان در چه شرایطی قرار دارد؟

خوشبختانه با دستور ریاست جمهوری و تلاش سازمان میراث فرهنگی شرایط احتمالی حذف میدان نقش جهان در حال برطرف شدن است و امیدواریم كه این اثر در لیست سیاه یونسكو قرار نگیرد.

• از یونسكو برای نگهداری این اثر كمكی دریافت نشده است؟

كمك های مشاوره ای و نظارتی وجود داشته است. كارشناسان یونسكو در نگهداری یك اثر، چگونگی مراقبت، حفظ و دوام آن اثر راه حل هایی را ارائه می دهند. در نظر داشته باشید میراثی كه به عنوان میراث جهانی ثبت می شود جایگاه ویژه ای در فرهنگ و تمدن بشری دارد و ثبت آن همانطور كه بسیار حائز اهمیت است قرار گرفتن آن اثر در فهرست سیاه یونسكو نیز همان اندازه مهم است.
منبع:روزنامه شرق

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری