امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

منزل دكتر علی شریعتی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت

منزل مرحوم دكتر شریعتی، واقع در خیابان دكتر فاطمی، خیابان جمالزاده، كوچه نادر، پلاك 10 (حدفاصل كوچه پروین و خیابان جمالزاده)، یكی از برجسته ترین چهره های روشنفكر مذهبی و ملی ایران با شماره 9718 در فهرست آثار ملی ثبت شد 

به گزارش سازمان میراث فرهنگی كشور

منزل مرحوم دكتر شریعتی، واقع در خیابان دكتر فاطمی، خیابان جمالزاده، كوچه نادر، پلاك 10 (حدفاصل كوچه پروین و خیابان جمالزاده)، یكی از برجسته ترین چهره های روشنفكر مذهبی و ملی ایران با شماره 9718 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

منزل مرحوم دكتر شریعتی واقع در محدوده’ شهردای منطقه 6 تهران، از جمله بناهای احداث شده در حدفاصل سالهای 1335 الی 1340 و فاقد هر گونه ارزش معماری، تزیینات یا طراحی ویژه است. این خانه صرفا به لحاظ شخصیت علمی، اجتماعی و ملی مرحوم شریعتی كه مدتی در آن ساكن بوده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خــانه مــرحوم شریعتی بنایی دو طبقه با حیاطی در سمت جنوب آن است . طبقه اول با همكف دارای آشپزخانه، سرویس دستشویی، هال و اطاقی L شكل به عنوان "پذیرایی" طبقه دوم با وضعیتی مشابه طبقه همكف، ساخته شده است. اتاق كار دكتر شریعتی و كتابخانه شخصی او در سمت شمال غرب ( طبقه دوم ) قرار دارد.

خانه مرحوم شریعتی در سالهای 1375 و 1376 توسط شهرداری منطقه 6 خریداری و به عنوان "موزه و مركز فرهنگی دكتر علی شریعتی" ساماندهی گردید. اما تاكنون به طور رسمی افتتاح و مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

دكتر شریعتی در طول زندگی خود، طی سالهای 1352 تا خرداد 1356 كه به شهادت رسید مجموعا كمتر از دو سال در این خانه سكونت داشته كه دلیل این امر دستگیری های پی در پی و زندانی شدن های مكرر وی بوده است.

در این منزل برخی آثار، كتب، مدارك، كتابخانه، عكس و وسایل شخصی دكتر شریعتی به نمایش درآمده و قسمت دیگر تبدیل به كتابخانه شده است.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری