0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
عملیات اجرایی استحكام بخشی موزه ملی ایرانهمچنان معوق مانده است

با وجود اعلام خبر آغاز عملیات اجرایی استحكام بخشی موزه ملی ایران از 6 ماهه دوم سال جاری از سوی مدیریت این موزه، عملیات اجرایی همچنان معوق مانده است.پیش از ارجاع این پرونده به کارشناسان ایتالیایی، کارشناسان ژئوتکنیک ایرانی طرح استحکام بخشی موزه ملی ایران را پس از 2 سال آماده کردند. این طرح در انتظار پیمانکار و اجرای طرح بود. «محمدرضا كارگر» مدیر موزه ملی ایران نیزچندی پیش در این خصوص اعلام كرده بود كه بازسازی و گسترش موزه ملی ایران با آغاز عملیات استحكام بخشی این بنای 62 ساله در برابر زلزله از 6 ماهه دوم سال 1383 شروع خواهد شد. اما در حال حاضر با وجود اتمام طرح كارشناسان ایرانی،‌ صاحبنظران ایتالیایی كه طراحی طرح گسترش و بازسازی موزه را به عهده دارند، اعلام آمادگی خود مبنی بر طراحی در زمینه استحكام بخشی را نیز اعلام كرده اند و این پرونده هم در اختیار آنان قرار دارد.
كارگر عقیده دارد با پایان یافتن عملیات مطالعاتی ایتالیایی ها و ارایه طرح استحكام بخشی از سوی آنها، هر دو طرح مورد بازبینی قرار می گیرند و پس از دفاعیه طراحان،‌ یكی از آنها توسط هیات انتخاب، به عنوان طرح اجرایی برگزیده خواهد شد.
دكتر «عبدالعظیم امیر شاه كرمی» مهندس سازه و ژئوفیزیك كه مدیریت طرح مقاوم سازی موزه ملی ایران در برابر زلزله را به عهده دارد، در این رابطه می گوید: «طرح ما پایان یافته و تنها مشكل آن برآورد هزینه است كه به دلیل مشخص نبودن هزینه مرمت بناهای تاریخی در فهرست بهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پس از انجام عملیات مقدماتی و حفاری دور ساختمان میسر خواهد شد.»

  • كارگر عقیده دارد با پایان یافتن عملیات مطالعاتی ایتالیایی ها و ارایه طرح استحكام بخشی از سوی آنها، هر دو طرح مورد بازبینی قرار می گیرند و پس از دفاعیه طراحان،‌ یكی از آنها توسط هیات انتخاب، به عنوان طرح اجرایی برگزیده خواهد شد.


كارگر نیز در پاسخ به این پرسش كه چرا چنین مسایلی را در اعلام زمان دقیق آغاز عملیات در نظر نگرفته اند گفت: «مهم ترین بحث در این زمینه بهتر شدن طرح است نه تسریع آن. در حال حاضر در خصوص استحكام بخشی بناهای تاریخی 2 نظریه وجود دارد. گروهی معتقدند به هنگام استحكام بخشی نباید سازه ای به بنا اضافه شود و در متن بنا قرار گیرد چرا كه ممكن است پیشرفت تكنولوژی در آینده امكانی را در اختیارمان قرار دهد كه عملیات استحكام بخشی با كیفیت بهتری صورت گیرد. گروهی دیگر نیز معتقدند می توان عناصری را به ساختار بنا اضافه كرد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. ایرانیان و ایتالیایی ها هر یك با عقیده به یكی از این تئوری ها، ‌طرحی را تهیه كرده اند كه در حضور هیات بازسازی موزه ملی از آن دفاع خواهند كرد.»
طرح بازسازی و گسترش موزه ملی ایران با همكاری گروهی از كارشناسان ایتالیایی انجام می شود و هزینه طراحی آن توسط وزارت امور خارجه ایتالیا در ردیف بودجه دولت این كشور قرار گرفته است.
شاه كرمی در خصوص ویژگی های طرح ایرانی استحكام بخشی گفت:‌ «طرح مقاوم سازی موزه ملی ایران در برابر زلزله دارای 3 محور اصلی است. نخستین محور این طرح اصلاح پی و تقویت زمین است كه با استفاده از شمع و كلاف بتون آرمه عملی می شود. محور دوم استحكام سازه قدیمی با استفاده از سازه مركب فلز و بتون آرمه است كه درون سازه قدیمی قرار می گیرد و محور سوم استفاده از محل 2 فضای نورگیر ساختمان موزه برای 2 سازه نگهدارنده است.»

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری