0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با نحوه عملکرد سازمان فرهنگی یونسکو

فرستنده :منصور اغنمی

unescoیونسکو، این سازمان گسترده که دارای وسعت زیادی می باشد از زیر مجموعه های فراوانی تشکیل شده و تمامی سازمان های مرتبط به آن با توجه به مسؤلیتی که به عهده آنها گذاشته شده، مطابق دستورالعمل های بین المللی وظایفشان را انجام میدهند.

این سازمان بر اساس قوانینی که توسط جمعی از متخصصین وضع شده و مورد تأیید تمامی ملل قرار گرفته از آثار ارزنده هنری محافظت می نماید وسعی در حفظ و نگهداری آنها دارد.همچنین ثبت آثار در فهرست جهانی از دیگر فعالیتهای این ارگان بوده که با قرار گرفتن نام اثر در این لیست به منزله مواریث عمومی بشمار آمده و هیچ کشوری خارج از چهار چوب قوانین یونسکو حق مداخله در بنا را ندارد.

قبل از انقلاب اسلامی معبد چغازنبیل ، مجموعه نقش جهان و تخت جمشید از جمله بناهای کشورمان بودند که در فهرست جهانی ثبت شده بودند و بعد از انقلاب اولین بنایی که در این فهرست ثبت شد تخت سلیمان بود.


با قرار گرفتن در این لیست ، اثر از مزایای فراوانی برخوردار می گردد.از جمله، بهره مندی از افراد متخصص که جانب سازمان یونسکو به منظور تعمیر و نگهداری و مرمت اعزام می گردند ــ که تمامی هزینه های آن نیز بر عهده خوده سازمان می باشد ــ و همچنین کمک های مالی که بمنظور حفظ و مراقبت از اثر به کشور صاحب آن پرداخت می شود.

از دیگر فعالیت های یونسکو معرفی آثاری است که در فهرست خود دارد ، به همین منظور تهیه مشخصات ویژه بنا ، موقعیت جغرافیایی آن ، فیلم و عکس و هر چیز دیگری که برای معرفی کامل بنا مورد نیاز است از وظایف آن می باشد.


سازمان فرهنگی یونسکو با ارایه بورس تحصیلی به افراد متخصص ،نیروهای مورد نیاز خود را آمورش داده و در اختیار می گیرد و از همین اشخاص جهت نظارت بر نحوه عملکرد کشور صاحب اثر استفاده می نماید و چنانچه در زمینه نگهداری و حمایت کوتاهی مشاهده شود، اثر مورد نظر از فهرست حذف شده و دیگر از مزایای آن نیز بهره مند نخواهد شد. همانند مشکلی که اخیرا" در در شهر اصفهان برای مجموعه نقش جهان بوجود آمده و سازمان یونسکو بخاطر تجاوز ساختمان جهان نما به حریم خط آسمان این میدان اعلام کرده در صورت عدم اصلاح وضع موجود مجموعه نقش جهان از فهرست آثار جهانی حذف خواهد شد.ICCROM از جمله سازمان های مرتبط با یونسکو است که مرکز مطالعات و نگهداری و مرمت گنجینه ها می باشد و ICCOMOSشورای نگهداری موزه ها است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری