0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری تلفیقی از معماری مساجد جامع اصفهان و ایاصوفیا استانبول است

شیوه معماری مجموعه مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری ( سپهسالار  ) تلفیقی از سبك معماری مسجد جامع اصفهان در قسمت هشتی و ورودی، مسجد ایاصوفیا در استانبول استمسجد و مدرسه عالی شهید مطهری تلفیقی از معماری مساجد جامع اصفهان و ایاصوفیا استانبول است

motahari school

شیوه معماری مجموعه مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری ( سپهسالار جدید ) با قدمتی بیش از یك قرن واز آثار مهم دوره قاجاریه تلفیقی از سبك معماری مسجد جامع اصفهان در قسمت هشتی و ورودی، مسجد ایاصوفیا در استانبول و نماسازی آن یادآور مدرسه چهارباغ اصفهان است.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور مرحوم سپهسالار در نقشه كشی، معماری و وضع ساختمان این بنای بزرگ، طرح و نقشه شرقی اسلامی را درنظر داشته است.

مدرسه این مجموعه با صحنی به ابعاد 61×60 ذرع در دو طبقه در چهار جهت بنا، ساخته شده است. این بنا دارای60 حجره فوقانی و تحتانی برای سكونت طلاب علوم دینی است.

چهار ایوان مرتفع موازی روبه قبله كه یكی از آنها كوتاه تر است، چهار مناره بلند با پایه هایی از سنگ به ارتفاع یك متر با حجاری های ظریف بخشهای دیگر این مجموعه تاریخی به شمار می رود.

از چهار مناره دو مناره در دو طرف مقصوره، بالا رفته و دو مناره دیگر رو به روی ایوان قرار دارد. گل دسته ها تمام كاشی و دارای نقش هستند. در زوایای در بزرگ و دو طرف جلوخان غربی هم دو مناره دیگر وجود دارد.

تمامی مناره ها از آجر ساخته شده و روكار آنها با كاشی های هفت رنگ مخصوص دوره قاجاریه تزیین شده است. كاشی های گنبد كه در اثر مرور زمان متلاشی شده بود در سال 1208 و 1307 ش به طرز ظریف و زیبایی ترمیم و در اطراف گنبد كلمه "لا اله الاالله" و "محمد رسول الله" به خط كوفی منقوش شد.

مصلای مسجد كه به چهل ستون معروف است در قسمت شرقی صحن قرار دارد. این مصلا دارای 44 ستون سنگی یكپارچه مرتفع است كه در وسط هر چهار ستون طاقی محكم برافراشته اند.

در بزرگ ورودی غربی از دو سمت به واسطه دهلیز متحدالشكل به داخل صحن مدرسه راه دارد. در شرقی دارای دهلیزهای طولانی است كه مستقیما" به صحن مدرسه راه می یابد.

صحن مدرسه دارای چهار باغچه مشجر، چهار خیابان و حوض بزرگی است كه آب جاری قنات تهران مخصوص مدرسه و مسجد و عمارت بهارستان به آن راه می یافت.

منبع: میراث فرهنگی كشور

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری