0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد امام در بروجرد با وسعتی قریب به 7000 مترمربع بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور است.

مسجد امام(ره) در بروجرد

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه لرستان، مسجد امام خمینی(ره) که در زمان خود مسجد جامع شهر بوده است، در مجاورت بازار اصلی بروجرد قرار دارد.
 


به گمان کارشناسان، مسجد امام(ره) در محل مسجدی قدیمی‎تر (احتمالاً مسجد جامع حدیث) احداث شده اما بنای مسجد فعلی در دوره زندیه آغازشده است و اقدامات تکمیلی به ویژه تزئینات وابسته به معماری این اثر ارزشمند، در دوران قاجار اتمام پذیرفته است.
 


این بنا از نوع مساجد چهار ایوانی است که ایوان‎های شرقی و غربی به طور کامل و ایوانهای شمالی و جنوبی با اندکی تفاوت با هم قرینه هستند.
 


بخشهای اصلی مسجد شامل گنبدخانه، شبستانهای غربی و شرقی، شبستان زمستانی، حجره‏‌های فوقانی محل اسکان و تحصیل طلاب علوم دینی، برف‎انداز، قاضی شرف و ...، است.
 


این مسجد دارای سه ورودی از جهات شمال، غرب و شرق بوده و عمده تزئینات بکار رفته در این اثر تاریخی شامل کاشیکاری، تزئینات چوبی و کتیبه‏‌های گچی با مضامین آیات قرآن و احادیث پیامبر(ص) و ائمه اطهار است.
 


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این رابطه به خبرنگارایسنا، گفت: در مركز بافت قدیم بروجرد، ‌مسجدی بزرگ با وسعتی قریب به 7000 مترمربع به نام مسجد امام(ره) ‌وجود دارد.
 


حجت‎الله یارمحمدی، افزود: گویا این مسجد بر روی مسجدی قدیمی‌تر(احتمالاً‌ جامع حدیث) ‌ساخته شده كه به استناد كتبیه گچی موجود در ایوان غربی، سال اتمام دو ایوان شرقی و غربی را شعبان سنه 1209 هجری قمری ذكر می‌‎کند.
 


وی اظهارکرد: متن كتبیه چنین است «عمل استاد اسكندر تبریزی، ‌این دو طاق مقرنس بتوسط جناب مستطاب میرزا معصوم اتمام پذیرفت سنه شعبان المعظم 1209 » این تاریخ در چند جای دیگر از جمله ازاره‌های سنگی ایوان شمالی نیز دیده می‌شود.
 


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد، تصریح کرد: این بنا دارای سه ورودی در جهات شرق، غرب و شمال بوده كه با توجه به احداث خیابانهای جعفری و صفا در دو جهت غرب و شمال در شصت سال اخیر بافت معماری این دو جناح مورد تغییر و تحولاتی قرارگرفته است.
 


یارمحمدی ادامه داد: قبل از احداث خیابانهای مذكور، بنا در مركز بافت تجاری و ازسه طرف با آن مرتبط بوده كه از ویژگیهای بارز این بنا است.
 


وی خاطرنشان کرد: مسجد امام از نظر فرم از نوع مساجد چهار ایوانی و از نظر پلان شبیه به مسجد امام تهران و مسجد نبی قزوین بوده ولی از آنها بزرگتر است.
 


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد، ادامه داد: سه ورودی مذكور در پشت ایوانهای شمالی، شرقی وغربی واقع شده كه پس ازعبور از یك هشتی و دالان‌ها به فضای حیاط راه می‌یابند.
 


حجت‎الله یارمحمدی اضافه کرد: ایوان جنوبی و فضای گنبد خانه مهم‌ترین بخش بنا بوده كه دو شبستان با ستونهای سنگی ظریف در طرفین آن احداث شده است.
 


وی گفت: در قسمت جنوب ایوان غربی شبستان زمستانی كه حدود 1.5 متر در كف حیاط پائین‌تر بوده با پوشش طاق و تویزه احداث شده است.
 


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد، افزود: عمده‌ تزئینات بنا، كاشیهایی خشتی با نقش اسماء ائمه اطهار با خط كوفی بنایی، ازاره‌های سنگی با نقوش گیاهی و اسلیمی و تزیینات آجری است.
 


یارمحمدی اظهارکرد: در سال 1293 هجری قمری تعمیرات اساسی در بنا صورت پذیرفته و تزئیناتی نیز به آن اضافه شده است از جمله در منبت‎كاری كه تاریخ 1293 روی آن منقوش بوده و بر روی ورودی شمالی مسجد نصب شده قابل مشاهده است.
 


وی ادامه داد: قدر مسلم این است كه ساخت مسجد در اواخر دوره زندیه و یا اوایل حكومت قاجار پایان یافته كه قدمت آن از مساجد دیگر به استثناء‌ مسجد جامع بیشتر و شاید الگویی برای ساخت آنها بوده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری