امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ثبت نشدن محوطه دبیرستان البرز، یكپارچگی این مجموعه را برهم می زند


هر چند بنای اصلی 80 ساله دبیرستان البرز و یكی دیگر از بناهای جنبی آن در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده، اما جلوگیری از هر گونه دخل و تصرف در محوطه این مجموعه تاریخی نیازمند ثبت مجموعه دبیرستان تاریخی البرز، در فهرست آثار ملی كشور است.دبیرستان البرز، كه در تاریخ علم‌آموزی ایران، جایگاه ویژه‌ای در پرورش استعدادها و توان دانش‌آموزان داشته است اكنون فرسودگی حاصل از گذشت سال‌ها را دوام می‌آورد و هر چند دو بنای اصلی ساخته شده توسط ماركوف، معمار برجسته روسی از پایداری و استحكام بالایی برخوردارند، اما لزوم توجه به مرمت و بازسازی بنا و به ویژه ثبت کل مجمو عه در فهرست آثار ملی كشور، می‌تواند در حفظ هویت و یكپارچگی این مجموعه آموزشی تاریخی موثر باشد.
«بیژن شافعی»، عضو هیات دبیران جامعه معمار ایران در این باره گفت: «با توجه به این كه با گذشت سال‌ها، بخش‌هایی از مجموعه آموزشی البرز از مجموعه جدا و به بخش‌های دیگر واگذار شده، برای جلوگیری از هر گونه دخل و تصرف در هویت تاریخی دبیرستان البرز، ثبت تمامی این مجموعه تاریخی به ویژه محوطه آن در فهرست آثار ملی كشور، گام موثری برای حفظ یكپارچگی و انسجام البرز خواهد بود.»
وی افزود: « معماری این بنا، از آنجا كه سرپنجه هنر نیكلای ماركوف ،معمار برجسته روسی بر آن نقش بسته در خور اهمیت است که حفظ ارزش‌های تاریخی آن نیازمند تامین اعتبارات لازم مرمت و بازسازی از سوی سازمان‌های مسئول و به ویژه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی اصلی حفظ بناهای تاریخی است.»
ال‌ها پیش به گفته شافعی، كه خود علاوه بر تحصیل در این دبیرستان، یك سال نیز به عنوان استاد به امر تدریس پرداخته است، جداسازی ساختمان شبانه‌روزی و استقرار بخش‌های ناهماهنگ به لحاظ كاركرد در این مجموعه را كه در سال‌های گذشته انجام شده، تهدیدی برای هویت تاریخی دبیرستان البرز می داند.
دبیرستان البرز، با حیاط و باغی بزرگ شامل مجموعه‌ای از ساختمان‌های قدیمی و جدید است كه تحت نظارت مدیریت دبیرستان بوده و بخشهای مختلفی چون دبیرستان، مجموعه آموزشی، ساختمان جنبی و بوفه در آنها قرار دارندو گزارش ثبتی تهیه شده برای دبیرستان البرز، شامل ثبت ساختمان مركزی دبیرستان البرز و ساختمان آموزشگاه علوم قدیمی مجموعه است.
مجموعه فرهنگی _ آموزشی دبیرستان البرز، در میان محوطه بزرگی به وسعت چهار هزار و940 متر مربع در محدوده شمال غربی تقاطع خیابان انقلاب واقع شده و تمامی این مجموعه متعلق به دبیرستان البرز است.
حیاط‌ها نسبت به محور اصلی خیابان انقلاب در حدود 5 متر عقب‌تر قرار گرفته است. بنای آجری دبیرستان البرز بسیار دقیق ساخته شده و هنوز بعد از گذشت سال‌ها، استحكام و پایداری خود را حفظ كرده است.
حدود 90 درصد از مصالح به كار رفته در بنا از جنس آجر است و ازاره‌های سنگی دور تا دور بنا را در بر گرفته و كتیبه‌های كاشی‌كاری شده فیروزه‌ای رنگ در قسمت‌های خاص به زیبایی بنا افزوده است.
ستون‌های سراسری مركزی بنا، دارای بدنه سنگی و كف فضاهای داخلی نیز سنگفرش شده است.

CHN

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری