0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

شواهدی از وجود زیگورات های قدیمی تر از چغازنبیل به دست آمد

كشف زیگورات 6 هزار ساله در نزدیكی چغازنبیل
باستان شناسان با انجام تحقیقات ژئوفیزیك در محوطه باستانی چغازنبیل و هفت تپه شواهدی از وجود زیگورات های قدیمی تر از زیگورات 3 هزار ساله چغازنبیل را به دست آوردند. بررسی های باستان شناسی برای یافتن آثار و شواهدی از دیگر زیگورات ها در این استان باستانی همچنان ادامه دارد.

به گزارش «میراث خبر»، عملیات ژئوفیزیك در محوطه های باستانی چغازنبیل و هفت تپه از سال گذشته آغاز و فصل دوم آن نیز از مهر ماه بار دیگر از سر گرفته می شود. دستگاه های الكترونیكی ژئوفیزیك از سطح زمین سازه های معماری زیر زمین را شناسایی كرده و كارشناسان به وسیله المان های خطی نقشه آن را تهیه می كنند.
«حمید فدایی»، باستان شناس و مسئول پایگاه پژوهشی چغازنبیل و هفت تپه در این باره به میراث خبر گفت: «این فرضیه كه در اطراف این دو محوطه باستانی زیگورات های دیگری وجود دارد، از زمان پژوهش های دكتر نگهبان پیش از انقلاب در این مناطق قوت گرفته است و تحقیقات ژئوفیزیك و سایر یافته های باستان شناسی ما این فرضیه را اثبات می كند.»
وی در ادامه افزود: ««ده نو» تپه ای است كه اجداد «اونتاش نپیریشا»، حاكم شهر اوراونتاش (شهری عیلامی كه چغازنبیل و هفت تپه در آن قرار داشته است) در این تپه زندگی می كرده اند و قدمت آن به شش هزار سال قبل یعنی هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد می رسد. كشف یك آجر نوشته و بررسی های سطحی كه در این تپه باستانی بسیار عظیم انجام شده است، نشان می دهد زیگوراتی در ده نو وجود داشته كه 3 هزار سال قدیمی تر از چغازنبیل در این منطقه ساخته شده است. این زیگورات وقف یكی ازخدایان پیش از عیلامی بوده است.»
همچنین «فدایی» با اشاره به تحقیقات ژئوفیزیك در منطقه هفت تپه گفت: «تحقیقات ژئوفیزیك بین 2 تپه در منطقه هفت تپه به نام ساختمان شماره 1 و 2 انجام شد كه ساختارهای آجری و خشتی را نشان می داد كه با ساختار زیگورات كاملا همخوانی دارد و به احتمال بسیار زیاد این بقایا مربوط به یك زیگورات دیگر بوده است. تپه ساختمانی شماره 1 و 2 نیز، دو تپه ای هستند كه در گذشته بنا بوده و بر اثر مرور زمان به شكل تپه در آمده اند. به همین دلیل باستان شناسانی كه در گذشته این تپه ها را شناسایی كرده اند، نام این دو تپه را ساختمان های شماره 1 و 2 گذاشته اند.»
به گفته فدایی، این بقایای آجری سكوهای بلند خشتی و آجری هستند كه به آن مصطبه می گویند و كاملا با معماری زیگورات همخوانی دارد.
«عبدالرضا پیمانی»، باستان شناس و مسئول امور پژوهشی اداره كل میراث فرهنگی خوزستان نیز در این باره گفت: «به دلیل همجوار بودن خوزستان در زمان باستانی با تمدن بین النهرین، شك نداریم كه در این منطقه وسیع بیش از چند زیگورات باید وجود داشته باشد كه البته به احتمال فراوان به بزرگی و عظمت زیگورات چغازنبیل نیست.»
«پیمانی» در ادامه افزود: «برای یافتن عظمت پنهان آثار باستانی در خوزستان اعتبار و نیروی انسانی كافی برای پژوهش نیاز است. ده نو محوطه ای بسیار عظیم و غنی است كه از پیش از تاریخ آثاری از آن به دست آمده است كه نشان می دهد زندگی به شكل خیلی جدی در این تپه جریان داشته است. اما تاكنون هیچ نوع كاوش و حفاری در این منطقه انجام نشده است.»
كارشناسان معتقدند كه مطمئنا زیگورات هایی كه در هفت تپه و ده نو وجود دارد، ابتدایی تر از زیگورات چغازنبیل ساخته شده اند.
محوطه باستانی چغازنبیل در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان قرار گرفته است. شهر «اوراونتاش» در اوایل قرن 13 پیش از میلاد توسط پادشاه عیلامی «اونتاش نپیریشا» در نزدیكی رود دز ساخته شده است. زیگورات چغازنبیل تنها اثر به جای مانده از این شهر است كه در زمره میراث جهانی قرار دارد.
«صادق محمدی»، رییس جدید اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان نیز در گفت و گو با «میراث خبر»، از فراهم آوردن امكانات لازم برای كاوش و پژوهش در این محوطه های باستانی خبر داد و بر اهمیت محوطه های باستانی چغازنبیل و هفت تپه تاكید كرد.
زیگورات ها، نیایشگاه هایی هستند كه در چندین طبقه و به صورت سكو مانندهایی ساخته می شدند. عظمت گرایی در معماری یكی از خصوصیات برجسته در نحوه ساخت این زیگورات هاست.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # زینب دلفی 1391-06-05 18:51
واقعا باعث تاسف است که با وجود داشتن منابع غنی وبسیار در خوزستان هیچ توجهی به انها نمیشود.ارزو میکنم روزی برسد که با خوزستان انطور که انتظار میرود برخورد شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری