0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

طولانی ترین بازار ایران با بیش از 2 كیلومتر مسافت در زنجان مرمت می شود.بنای اولیه این بازار در حدود سال 1205 در زمان آقا محمدخان قاجار ساخته ،سپس در دوره فتحعلی شاه سراها، مساجد و حمام های متعدد به آن اضافه شده است.بازار زنجان

طولانی ترین بازار ایران با بیش از 2 كیلومتر مسافت در زنجان مرمت می شود.
به گزارش «میراث خبر»، مرمت بازار زنجان طی سال های اخیر به دلیل وسعت بناها و آثار تاریخی موجود در آن با كندی همراه بوده و هیچ برنامه جامعی برای مرمت بازار زنجان تهیه نشده است.
در سال جاری برنامه ای از سوی میراث فرهنگی زنجان ارایه شد كه طی آن طاق ها، گنبدها و بناهایی كه در وضعیت اضطراری قرار دارند و پس از آن بازار زنجان بر اساس تقسیم بازار پایین و بالا مرمت شود. قسمت بالایی بازار زنجان از قدمت بیشتری برخوردار است بنابراین در اولویت مرمت قرار می گیرد. بنای اولیه بازار در حدود سال 1205 در زمان آقا محمدخان قاجار ساخته شد. سپس در دوره فتحعلی شاه سراها، مساجد و حمام های متعدد به آن اضافه شد.
در طی بیش از دو قرن كه از عمر این بازار می گذرد خسارت های متعددی به سقف، طاقی و نمای بازار وارد شده است و حتی قسمتی از آن نیز به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب شده است. این بازار در زمینی به مساحت 15 هكتار احداث شده كه 5 هكتار آن مختص بخش اقتصادی، هفت هكتار برای بخش مسكونی، یك هكتار جهت اماكن عام المنفعه و دو هكتار به شبكه ارتباطی اختصاص یافته است.
این بازار جمعا دارای 945 واحد ملكی است. طول بازار با احتساب كلیه راسته های فرعی و سراها به 2500 متر بالغ می شود. این بازار به علت ارزش های فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بازار زنجان با داشتن 56 ورودی و كوچه هماهنگ با شبكه ارتباطی با كل شهر در امر ارتباط بوده است. 51 نوع شغل اعم از تولیدی یا صادراتی در این بازار وجود دارد و بیش از 3200 نفر در زمینه فعالیت های تولیدی و خدماتی مشغول به كار هستند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری