0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ضوابط تعیین حریم باغ فردوس اصلاح شد

به گزارش سازمان میراث فرهنگی كشور حدود حریم و ضوابط حفاظتی و معماری داخل حریم اثر تاریخی باغ فردوس مربوط به دوره قاجار واقع در محدوده بافت باغات زعفرانیه و تجریش اصلاح شد.

 

 

حدود حریم و ضوابط حفاظتی و معماری داخل حریم اثر تاریخی باغ فردوس مربوط به دوره قاجار واقع در محدوده بافت باغات زعفرانیه و تجریش اصلاح شد.

به موجب این اصلاحیه محدوده حریم این باغ تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی بوده و هرگونه تخریب، دخل و تصرف در محوطه حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی برابر مواد 558 تا 569 كتاب پنجم قانون مجازات اسلامی "تعزیرات و مجازات های بازدارنده" جرم محسوب و مرتكب مشمول مجازاتهای قانونی خواهد بود.

باغ فردوس با20 هزار مترمربع مساحت دارای عمارتی در قسمت شمالی به مساحت هزار مترمربع در سه طبقه و نیم است كه از ابتدا به صورت كاخ و محل اقامت اعیان تزیین شده است.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور، بر اساس ضوابط تعیین شده هر نوع دخل و تصرف در عرصه و اعیان اثر اعم از مرمت، توسعه، تعمیر، تجدید، احداث ساختمان و تغییر در بنا و یا تغییر در نحوه استفاده از عرصه و اعیان اثر یا بخشی از آن بدون صدور مجوز از سازمان میراث فرهنگی كشور ممنوع است.

 

 

تثبیت بلوار مقابل عمارت باغ فردوس در وضعیت فعلی و برچیده شدن ساختمان كتابخانه از جمله موارد تعیین حریم این بنای تاریخی محسوب می شود.

طبق ضوابط اعلام شده علاوه بر تناسب طرح معماری و مصالح نمای بناها با عرصه اثر تاریخی، تصویب طرح نمای بناها در محدوده حریم درجه 2 از سوی سازمان میراث فرهنگی الزامی است.

ساختمان و باغ فردوس یكی از دو كاخ ساخته شده در اراضی محمدیه است كه كاخ شمالی از بین رفته و كاخ جنوبی پابرجاست.

پایه این كاخ توسط حاجی میرزا آقاسی در زمان محمدشاه قاجار ریخته شد و در سال 1264 هـ . ق بعد از فوت محمدشاه قصر به صورت متروكه درآمد.

این باغ بعدها در زمان ناصرالدین شاه با نام باغ فردوس از سوی نظام الدوله معیرالممالك خریداری و توسعه داده شد.

عمارت كاخ جنوبی توسط استادان اصلانی و یزدی به دستور معیرالممالك آغاز و تا زمان پسرش دوستعلی خان (داماد ناصرالدین شاه) ادامه یافت.

این باغ پس از چهار بار خرید و فروش سرانجام در مقابل بدهكاری محمدولی خان به تجارتخانه طومانیانس به آنها واگذار شد. سرانجام در سال 1316 باغ و عمارت به وزارت فرهنگ وقت منتقل و مرمت گردید. دبیرستان شاهپور تجریش نیز در همین سال در این باغ دایر شد.

در حال حاضر نیمی از باغ در اختیار موزه سینما و بخشی دیگر نیز از سوی فیلمخانه ملی ایران گودبرداری شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری