0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شانگهای

مدرنیته در كنار دریا

سهیلا قاسمی
 

شانگ های یعنی «كناردریا» («شانگ» یعنی پیش، روی، كنار و «های» یعنی دریا).
به هنگام انقلاب فرهنگی، بعضی ها می خواستند این نام را به دریا بیندازند. آنها معتقد بودند كه این شهر، شهر تولید كننده ای نیست، بلكه محلی است برای پناهندگان و ماجراجویان، با این حال هیچ دریایی در این شهر دیده نمی شود. بین شانگ های و آبی بی كران، گل و لای و باتلاق گسترده شده است و كشتی ها ناچارند ۱۶۰ كیلومتر را دور بزنند تا بارهایشان را تخلیه كنند. این شهر عجیب، پر است از ماجراجویانی كه از سال ۱۹۵۲ به آن جا تبعید شده اند و همانند بومیان هیچ تصمیمی برای ترك این محل ندارند. شانگ های مهد مدرنیته در چین و محل تاسیس حزب كمونیست در سال ۱۹۲۱ است. در اصل باید گفت كه شانگ های شهر- جهان است، چرا كه بیش از ۱۵ میلیون جمعیت دارد كه چندین میلیون نفرشان هر روز از حومه و برای كار می آیند. بیش از ۷ میلیون نفر نیز، جمعیت فعالند.
خیابان نانجینگ، شاهراه تجاری شهر است و هر روزه در ۳۶۰ فروشگاه خود از ۵/۱ تا ۲ میلیون بازدید كننده پذیرایی می كند. شانگ های فقط می  تواند پایتخت محلی باشد و به رغم جمعیت زیادش، بسیار كوچك تر از آنی است كه نقش پایتخت كشوری بزرگ مثل چین را داشته باشد. فكرش را بكنید اگر چینی ها درگیر جنگ شوند چه اتفاقی می افتد؟ آنها با این جمعیت از هیچ چیز نمی هراسند. سال ۱۹۸۷ ، شهردار شانگ های تصمیم  گرفت شهرش را دوباره به بزرگ ترین مركز مالی آسیا تبدیل كند. به عنوان مثال گروه كارخانجات جینجیانگ كه در سال ۱۹۸۵ تاسیس شده بود به یك باره توسعه یافت، تا جایی كه اواخر سال ۱۹۸۷ حدود هفتاد شعبه در داخل یا خارج تاسیس كرد.
ظاهر شانگ های بسیار مدرن است. اگر وارد پودونگ شوید بلندترین ساختمان های آسیا از برج جین مائوداشا گرفته تا شانگریلا و بانك چین را مشاهده خواهید كرد. این شهر محل تجارت آزاد، سرمایه گذاری و صنعت است. در واقع بندری است با ویژگی های كاملاً متنوع.
این جا از داستان  های «تن تن» و مجسمه های جذاب او خبری نیست، در عوض كتاب های كوچك با جلد سرخ رنگ و مجسمه های مائو پیش هر سمساری پیدا می شود. این شهر مدرن به گذشته انقلابی خود پشت كرده و از سال های دهه ۳۰ به این طرف به «بورس» معنای متفاوتی داده است.«معابد سلطنتی دلار» از هر گوشه ای سربرآورده  اند. موسیقی جاز نیز از همان دوران در این منطقه باب شده است.
یكی از محله های بسیار جدید «سین تیان دی» است كه پر است از تراس ها و خانه های چای، كتابخانه ، نمایشگاه و فروشگاه های اجناس باب روز كه جوانان بسیاری را جذب می كند. این جا یكی از معدود محله هایی است كه چندین كوچه تنگ قدیمی را هم در خود حفظ كرده است. در گذشته فرانسوی ها امتیاز این محله را برای خود ثبت كرده بودند و به همین دلیل معماری آن و هنر دكوراسیونش كاملاً به مستعمرات شبیه است. در واقع شانگ های شهر لذت ها و سرگرمی های غرب در شرق است و بیشتر جایی است برای خرید كردن و تفریح.
 

سوار یكی از هواپیماهای «ایرچاینا» شوید و سه روز و دو شب را در یكی از هتل های مدرن شهر مثل سوفیتل، نیوایشیا، ریتزكارلتون یا چهار فصل سپری كنید تا یكی از شهرهای سال ۳۰۰۰ را از نزدیك لمس كنید. در این جا خیلی بیشتر از سفر به نیویورك با كنكورد یا سفر به لندن با یورواستار پیشرفت و مدرنیته را لمس می كنید. این مقصد تقریباً به اندازه نیمی از مسافران مكه را به سوی خود جذب می كند. رستوران بسیار زیبایی كه نیمی اروپایی و نیمی شرقی است و گنبدش دقیقاً مشابه بناهای محلی است، در كنار رستوران «هنری» برای بزرگداشت «میلر» ساخته شده و همچنین «مون پارناس» كه الهام گرفته از نمونه  اروپایی اش است این شهر را بیش از پیش زیبا و درعین حال متجدد كرده است. سالن اپرای شهر نیز با معماری بسیار زیبای شیشه ای خود در میدان قدیمی «خلق» فخر فروشی می كند و جلوه هایی از آینده را به نمایش می گذارد.
در این شهر قدیمی و پرسابقه دیدار از باغ یو، اپرا، موزه، رستوران هایی چینی مثل لوبولانگ كه در نزدیكی یكی از مشهورترین خانه های چای قرار گرفته و همچنین گردش در محله سابق فرانسوی ها جزو امور روزمره و جریان های غیر قابل مقاومت شده است. بیشتر غذاهایی كه در رستوران ها یافت می شود، غذاهای دریایی است. می توانید به دلخواه خود خرچنگ های پشت ویترین، مارماهی های داخل شیشه های بزرگ و همچنین میگو، ماهی و قورباغه های درون آكواریوم را انتخاب كنید. هر چند چنین غذاهایی برای ما چندش آور به نظر می رسند، اما می گویند كه همین قورباغه های شیطان و پرجنب وجوش طعم بسیار لذیذی دارند.مشتریان آنها نحوه طبخش را هم خودشان انتخاب می كنند. می  توان این حیوانات را به صورت بخار پز یا سرخ شده با طمع ترش یا شیرین و به همراه برنج، اسفناج، كلم، مارچوبه و انواع سبزی ها نوش جان كرد!
به نظر می رسد آشپزی مدرن چین به خصوص شانگ های شباهت زیادی به غرب پیدا كرده است. این روزها رستوران های زنجیره ای جدید، بیشتر غذاهای كالیفرنیایی و آمیزه ای از غذاهای ایتالیایی، فرانسوی و چینی را عرضه می كنند. اما آشپزی بومی و غذاهایی كه قبلاً نام بردیم همچنان اصالت خود را حفظ كرده و پرطرفدار تر از بقیه است.
اگر می خواهید در فضای اسطوره ای شانگ های سال های دهه ۳۰ غرق شوید،بهتر است كمی در «بوند» قدم بزنید. صبح زود، گروه های مختلفی از ساكنان شهر برای تمرین هنرهای رزمی به این محل می آیند.
 

در این بندر افسانه ای، «هتل پیس» به عنوان یكی از آثار معماری پرطرفدار و جذاب هر روز بازدید كنندگان و توریست های بسیاری را در خود جای می دهد. نور پردازی  زیبا، اتاق های قدیمی، تراس روبه رودخانه  و رفت و آمد بسیار زیاد از ویژگی های این هتل هستند. شانگ های با ساختمان های اروپایی و نوشته های روی سطوح آنها یكی از كلان شهرهای آینده است. شهرداری نیز به تخریب بناهای قدیمی پرداخته و قصد دارد به جای آنها آسمان خراش های بلند بنا كند تا این جمعیت ۱۵ میلیون نفری كه روز به روز هم بر تعداد شان افزوده می شود هر طور شده در شهر جا شوند. با این حال به نظر می رسد شانگ های آینده همچنان برای مردم لذت بخش باشد.
كسانی كه در پایان دهه ۸۰ شانگ های را دیده باشند و امروزه یك بار دیگر به آن جا سری بزنند از تحول سریع آن مبهوت می شوند. در آن سال ها شهر افقی بود و تنها چند ساختمان بلند، آن هم به صورت پراكنده دیده می شد. سرعت تخریب و ساخت و ساز شگفت آور است. در عرض چند ماه یك محله به طور كامل تغییر می كند و این تغییر فقط منحصر به ساختمان ها نیست، بلكه طی این مدت اتوبان ها و خیابان های پیش بینی نشده  ای هم از گوشه و كنار سر بر می آورند. این مسئله به ضرر خیلی ها تمام می شود. ساحل نشین ها به یك باره می بینند كه خانه شان كنار یك بزرگراه پر سر و صدا قرار گرفته و آرامش لذت بخش شان یك شبه از دست رفته است. شكی نیست كه طی این سال ها شیوه زندگی مردم هم یك باره دگرگون شده است.
در حالی كه پایتخت شهرهای بزرگ دنیا سرشار از آلودگی است، چینی ها علاقه زیادی به خودرو نشان می دهند و آن را سمبل خوشبختی می دانند. شانگ های هم قصد دارد در محله پودونگ ركورددار بلند ترین آسمان خراش های دنیا شود.
باغ یو، یویوان (باغ شادی) كه در قرن شانزدهم طراحی و در سال ۱۹۵۶ مرمت شده و باغ بادهای پاییزی كه در زمان سلسله مینگ (۱۶۴۴-۱۳۶۸ ) ساخته شده و همچنین پارك هونگكو از معدود فضاهایی هستند كه چین باستان را تداعی می كنند. معبد یشمی بودا كه دو مجسمه سفید یشمی آن از سال ۱۸۸۲ در آنجا مستقر شده اند نیز جزو این محل  ها به شمار می رود.
گردش در ژونگشان و در امتداد بلوار وسیعی كه در امتداد رود هوانگپو قرار دارد و پارك ها و بناهای اروپایی قرن نوزدهم در اطرافش ردیف شده  اند پرطرفدارترین گردشگاه است و هر روزه افراد بی شماری از آن برای قدم زدن استفاده می كنند.
شانگ های در قرن یازدهم روستای كوچكی بود كه ساكنانش برای گذران زندگی فقط ماهیگیری می كردند. این وضعیت تا قرن هجدهم ادامه داشت، تا این كه در سال ۱۸۴۲ معاهده نانكین موجب شد شهر وارد دنیای تجارت خارجی شود و به این ترتیب درهای خوشبختی به روی مردم باز شد. این معاهده به جنگ میان چین و انگلیس پایان داد و بخش بزرگی از این شهر را در اختیار انگلیسی ها قرار داد. امتیازات بسیاری نیز به ملت های دیگر مثل فرانسه و آمریكا واگذار شد. سپس در مناطق تحت سلطه این بیگانگان بانك ها، شركت ها و بسیاری مراكز بین المللی تاسیس شد. سال ۱۸۶۰ شانگ های یكی از فعال ترین بندرها به شمار می رفت. كشورهای دیگر از صنایع دست ساز و ارزان چینی ها به شدت استقبال می كردند. اما كم كم مردم در برابر تسلط بیگانگان مقاومت كردند. اولین كنگره ملی حزب كمونیست در سال ۱۹۲۱ بیش از همیشه بر لزوم آزادی تاكید داشت. شانگ های بین سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ تحت اشغال ژاپن بود و پس از جنگ جهانی دوم و رفتن نیروهای بیگانه به چین بازگردانده شد. سال ۱۹۴۹ كمونیست ها آن را اشغال كردند و پس از انجام برخی اصلاحات شانگ های دوباره رونق اقتصادی خود را بازیافت به ویژه پس از سال ۱۹۹۰ رونق اقتصادی شهر بیش از پیش شد و هم اكنون ساخت اتوبان هایی با ۶ باند، پل ها و مترو ظاهر شهر را با وضعیت اقتصادی اش هماهنگ كرده است.
مأخذ : روزنامه همشهری سال سوم - شماره ۱۷۸

"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری