0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان گفت: در تدوین الگوی ایرانی - اسلامی باید سایه فرهنگ غرب را از معماری خود دور کنیم.

سایه فرهنگ غرب

مصطفی بهبهانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: در معماری گذشته اصولی از لحاظ زیبایی، ظرافت و ... متناسب با امکاناتی که در آن زمان بود مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر مصالحی که استفاده می‌شود از نظر مقاومت و کیفیت نسبت به زمان گذشته در وضعیت مطلوب‌تری قرار دارد و تنوع مصالح در مقایسه با گذشته بهتر است.

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان در مورد معماری اسلامی - ایرانی گفت: آنچه با عنوان معماری اسلامی - ایرانی از آن یاد می‌شود، اینگونه نیست که از لحاظ معماری به گذشته برگردیم، بلکه باید هویت معماری خود را حفظ را کرده و با حفظ ریشه‌های گذشته از امکانات موجود استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در گذشته نیز ساختمان‌ها در هر دوره متفاوت بودند و باید ساختمان‌هایی ساخته شود که اصول اسلامی در آنها رعایت شود.

بهبهانی در مورد ضوابط ساختمان‌سازی تصریح کرد: برخی ضوابط شکلی و برخی دیگر محتوایی است و براساس ضوابط محتوایی از دیدگاه جهان‌بینی اسلامی، زندگی دنیوی موقت است و مردم باید در این دوران به فکر آخرت باشند و در معماری گذشته این تفکر وجود داشته است.

وی در راستای با شهر اسلامی تاکید کرد: شهر اسلامی یک شهر متذکر است و انسان را به سمت اهداف جهان‌بینی‌اش سوق می‌دهد، در شرایط کنونی باید این تفکر در ساختمان‌سازی (شکل، رنگ، مصالح و فرم ساختمان‌ها) وجود داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان ادامه داد: در حال حاضر مسئله‌ای که وجود دارد، سایه‌ای است که فرهنگ غرب بر معماری ما انداخته است و معماری مدرن و پست مدرن ناشی از تفکر غرب است.

وی گفت: باید در ساختمان‌سازی از تجارب غرب استفاده کنیم و بتوانیم پیوندمان را با تاریخ، مذهب و فرهنگ خود حفظ کنیم.

بهبهانی با اشاره به تدوین الگوی ایرانی - اسلامی اضافه کرد: در تدوین الگوی ایرانی - اسلامی باید شاخص‌های معماری را با توجه فرهنگ اسلامی مشخص کنیم و الگوی ساخت‌ و ساز را براساس این تفکر بنیان‌گذاری کرده و از تکنولوژی‌‌های جدید استفاده کنیم، نخستین گام در این زمینه این است که سایه فرهنگ غرب را از معماری خود دور کنیم و با ابتکارات و نوآوری این حرکت را شتاب دهیم.

وی ادامه داد: در این الگو مقدمه‌ای با عنوان سیما و منظر شهری تدوین شده است و سیمای شهری براساس آن ساماندهی می‌شود و در ساخت ‌و سازها باید از این دستورالعمل پیروی شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان افزود: این اقدام، آغاز خوبی برای رسیدن به اهداف مورد نظر در رابطه با شهرسازی ایرانی - اسلامی است و این یک حرکت طولانی مدت است و به زمان نیاز دارد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری