0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

"هالی رود" و جایزه VIII بینال

طراحی پارلمان اسکاتلند "هالی رود" جایزه VIII بینال، بهترین جایزه معماری در سال 2005 را به خود اختصاص داد. این در حالی است كه جایزه بهترین معماری در اسكاتلند هم به این بنا اهدا شد.
ساختمان پارلمان اسكاتلند موسوم به "هالی رود" در نخستین روز بازگشایی آن میزبان یكصد هزار بازدیدكننده بود. جذابیت های معماری این مكان آن را به محلی برای جذب گردشگر تبدیل خواهد كردطراحی پارلمان اسکاتلند "هالی رود" جایزه VIII بینال، بهترین جایزه معماری در سال 2005 را به خود اختصاص داد. این در حالی است كه جایزه بهترین معماری در اسكاتلند هم به این بنا اهدا شد.

گروه معماری هالی رود جایزه سنتناری(صدساله) را از انجمن ادینبورگ در مارس 2005 دریافت كردند. این جایزه كه ارزشمندترین جایزه انجمن است، از سال تاسیس انجمن در سال 1957 م تا به حال تنها به 7 بنای زیبا از جمله هالی رود اهدا شده است.

این طرح با هزینه ای بالغ بر 431 میلیون پوند به اتمام رسید.پارلمان اسكاتلند بهترین ساختمان عمومی در كشور شناخته شده است.

هالی رود در شهر ادینبورگ اسكاتلند، در انتهای خیابان معروف "رویال مایل" و مقابل پارك هالی رود قرار دارد. محل این بنا به گونه ای انتخاب شد كه در مسیر خطوط اتوبوس و قطار شهری و در كنار دو پاركینگ بزرگ به نام های "جانز هیل" و "نیورلی"_ كه خودروهای معلولان را هم شامل می شود_ ساخته شده است.

وجود مسیر های تردد وسایل نقلیه عمومی در اطراف این بنا احتمال حضور هرچه بیشتر بازدیدكنندگان از محل را افزایش خواهد داد.

معماران این طرح "انریک میرالس" و " بندتا گلیابو" هستند که سوابق درخشانی در زمینه معماری دارند. "بندتا گلیابو" که اهل میلان ایتالیا است در سال 1991م برنده جایزه "بیناله جیو وانی" در بارسلونا و در سال 1996م برنده جایزه "شیر طلایی" شد.

"انریک میرالس" هم که شریک "بندتا گلیابو" در دریافت جایزه شیرطلایی است طی سال های 85-1973م موفق به کسب جایزه های معماری انجمن معماری بارسلونا، سویل، مورکیا و والنسیا و همچنین پروژه "پارک ترین ستیشن" در مورکیا شده است.

البته گروه معماری RMJM هم كه از جمله گروه های موفق و فعال انگلیسی در حوزه معماری است، این دو معمار را در كار طراحی پارلمان اسكاتلند یاری كرده است.


این معماران در رقابتی نزدیك از میان 34 نامزد دریافت برترین جایزه معماری در سال های 2004- 2003 م، موفق به دریافت مدال طراحی شدند.

انتخاب گروه طراحی "هالی رود" به 26 ژوان 1998م برمی گردد. یعنی زمانی كه رقابتی میان گروه های معماری برای عهده دار شدن مسئولیت طراحی پارلمان اسكاتلند صورت گرفت.

این طرح از طریق تبلیغات گسترده اسكاتلند به سراسر اروپا معرفی شد. از معماران اروپایی خواسته شد تا با حضور در این رقابت شانس خود را برای برنده شدن امتحان كنند.

در این رقابت 5 تیم معماری به مرحله نیمه نهایی رسیدند و ار آنها خواسته شد تا برای پارلمان طرحی ارائه كنند. طرح ها در روزهای هشتم تا نوزدهم ژوئن در ادینبورگ، گلاسكو، آبردین، دوندی، اینورنس، دومفریز و سلكیرك به نمایش عمومی گذاشته شد تا با رای كارشناسان و شهروندان طرح ها تصویب شوند.

در نهایت در ششم جولای 1998م میرالس با همكاری گروه معماری RMJM به عنوان برندگان این مسابقه اعلام شدند. پس از آن طی تلاش این گروه در اكتبر همان سال طرح كلی این بنا آماده شد.

در این مرحله ساختمان پارلمان، ورودی های و مسیرهای اطراف بنا كه بیشتر حالت مارپیچ و دایره وار دارند، مشخص شدند. كار ساخت بنا در جولای 1999 آغاز شد و پس از چهار سال در هفتم سپتامبر 2004 به بهره برداری رسید.

مصالح به كاررفته در این بنا تركیبی از فولاد، چوب بلوط و گرانیت و زیر ساخت آن هم از بتن است.

پارلمان اسكاتلند (هالی رود) در نخستین روز بازگشایی آن میزبان یكصد هزار بازدیدكننده بود. جذابیت های معماری این مكان آن را به محلی برای جذب گردشگر تبدیل خواهد كرد و پیش بینی می شود در سال های 2006-2005 م حدود هفتصد هزار بازدیدكننده از این محل بازدید کنند.

UAN"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری