0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجموعه ارگ هشت هكتاری شهر تاریخی قزوین، شامل آثار تاریخی دوره صفویه، در قالب طرحی ویژه، بازسازی، مرمت و احیا می شود.
به گزارش «میراث خبر»، شهر تاریخی قزوین كه در زمان شاه طهماسب صفوی پایتخت دولت صفویه بوده است، دارای آثار با ارزشی از جمله عمارت كلاه فرنگی است. این شهر در مركز خود در فضایی نزدیك به هشت هكتار، آثار دوره شاه طهماسب و دوره قاجاریه را در خود جای داده است كه در طرح سامان دهی، این مركز شهر به طول كامل حفظ و احیا خواهد شد.


«محمد محمدزاده» مدیر میراث فرهنگی استان قزوین در این باره گفت: «طرح احیای بافت تاریخی طهماسبی شهر قزوین به منظور حفظ و احیای قسمت های تاریخی مركز شهر قزوین و آثار دوره صفویه در مركز این شهر اجرا خواهد شد كه در این باره تاكنون همكاری های مناسبی از سوی ارگان های مختلف استان صورت گرفته است.»
وی گفت: «هم اكنون از هشت هكتار بافت طهماسبی و قدیمی شهر قزوین، پنج هكتار از آن در تملك میراث فرهنگی قرار گرفته است و ما در صورت تامین بودجه سه میلیارد تومانی مورد نیاز، بقیه این بافت را خریداری خواهیم كرد.»
محمدزاده همچنین گفت: «طرح احیای ارگ طهماسبی شهر قزوین شامل بررسی های باستان شناسی در این منطقه، مطالعه و بررسی عكس های قدیمی و اجرای پروژه های مرمتی در بناهای باقیمانده و تبدیل این محوطه به شكل قبلی خود تا حد ممكن و حذف فضاهای تازه ساز در این مجموعه است.»
مسئولین میراث فرهنگی استان قزوین قصد دارند بعد از خریداری تمامی فضاهای داخل ارگ طهماسبی، اجرای طرح را به مسابقه بگذارند تا هر چه بهتر بتوانند بافت ارگ طهماسبی را حفظ كنند.
ارگ هشت هكتاری طهماسبی شهر قزوین، تنها باقیمانده فضاهای بسیار زیادی از معماری دوره صفویه است كه در خود آثار با ارزشی از جمله عمارت كلاه فرنگی، موزه شهر قزوین، سردر عالی قاپو و بناهای دیگر و همچنین بناهای دوره قاجاریه از جمله گراند هتل را در خود جای داده است. شهر تاریخی قزوین پیش از آن كه اصفهان به پایتختی انتخاب شود، پایتخت كشور بوده است. در این شهر تمامی بناهای تاریخی كه هم اكنون در شهر اصفهان از جمله چهلستون و عالی قاپو را در خود جای داده، پیش از اصفهان در شهر قزوین ساخته شده اند كه متاسفانه به دلیل مرور زمان آثار چندانی از آنها باقی نمانده است.
شهر قزوین در زمان شاه طهماسب صفوی پایتخت بوده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری