امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجموعه ارگ تهران، اثر به جای مانده از دوران قاجار به عنوان ده هزارمین اثر تاریخی در فهرست آثار ملی، قرار گرفت. به گزارش «میراث خبر»، تنها آثار باقیمانده از مجموعه تاریخی ارگ تهران، عمارت رادیو، كاخ دادگستری، قسمت اصلی كاخ دارایی، سردر قورخانه، ساختمان جدید دارالفنون، ساختمان كلانتری ارگ، بانك ملی شعبه بازار، مسجد ارگ و ساختمان وزارت كشور سابق، (اطلاعات سابق و مجتمع قضایی امروز) در ضلع جنوبی میدان ارگ (میدان 15 خرداد) است كه امروزه از جمله آثار تاریخی _ فرهنگی تهران محسوب می شود.


آنچه از ساختمان های دوره قاجاری ارگ باقی مانده شامل مجموعه كاخ گلستان (مشتمل بر كاخ شمس العماره، عمارت بادگیر، تالار الماس، كاخ ابیض و ...)، مسجد و مدرسه حكیم شاهی، امامزاده روح الله، امامزاده نورالله و خانه تاریخی ناصرالدین میرزا است. محدوده ارگ تهران در حال حاضر از شمال به میدان و خیابان امام خمینی، از شرق به خیابان ناصر خسرو، از غرب به خیابان خیام و از جنوب به خیابان 15 خرداد محدود شده و حدود 45 هكتار وسعت دارد. براساس تصاویر و نقشه های تاریخی، ارتفاع حصار ارگ تهران حدود 9 تا 10 متر و عرض تاج آن بیش از 2 متر بوده است. لبه های حصار و برج، دارای برآمدگی های محرابی شكل بوده و حصار از خشت خام ساخته شده و نمای كاهگلی داشته است. راه های ورود و خروج به ارگ در سال 1200 هجری قمری شامل 2 دروازه بوده یكی دروازه دولت كه در سمت شمالی ارگ قرار داشته و شكل گیری آن به زمان حضور افغان ها در تهران می رسد و دیگری دروازه نقاره خانه كه در سمت جنوب ارگ قرار داشته است. ارگ تهران دوره های مختلفی همچون سنت، تجدد و دوران صنعت را طی كرده كه این مراحل هر كدام به نوبه خود پیشینه تاریخی ارگ از دوره صفوی دوره قاجار تا دوره معاصر را نمایان می سازد. این مجموعه تاریخی و فرهنگی هم اكنون در فهرست آثار ملی قرار گرفته و هر گونه دخل و تصرف بدون اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی پیگرد قانونی خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری