0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در خواست ایران از سازمان یونسكو:

مهلت ارسال گزارش برج جهان نما تا اعلام رای قضایی تمدید شود

توجه بسیاری از مسولان اصفهان به میدان نقش جهان جلب شده و مردم اصفهان نیز به تازگی خواستار تعدیل برج جهان نما شده اند

در این نامه قید شده است از آنجایی كه سازمان میراث فرهنگی به عنوان آخرین واكنش از عوامل سازنده برج جهان نما شكایت كرده است، جا دارد تا یونسكو تا پایان قضاوت دادگاه و ارسال اخبار مربوط به آن به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور مهلت تمدید شده دهد

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر اساس شكایتی كه از شهرداری و عوامل سازنده برج جهان نما به دادسرای اصفهان كرده است، از مركز میراث جهانی یونسكو خواست مهلت ارسال گزارشات نهایی روند رو به تعدیل برج جهان نما را تا چند ماه آینده تمدید كند.
با پایان یافتن آخرین مهلت ارسال گزارشات نهایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور از روند رو به تعدیل برج جهان نما به مركز جهانی یونسكو، این مركز به مدت دو هفته از تاریخ اول فوریه 2005 (13 بهمن 1383) تا تاریخ 14 فوریه 2005 (27 بهمن 1383) مهلت ارسال آخرین گزارشات را تمدید كرد.
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور نیز اقدام به شكایت از شهرداری و عوامل سازنده برج جهان نما كرد كه این موضوع می توانست برای ارسال گزارشات روند رو به تعدیل برج جهان نما، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را یاری كند.
«عبدالرسول وطن دوست» معاون امور بین الملل معاونت بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور در خصوص اقدامات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور برای درخواست مهلت ارسال گزارشات نهایی به میراث خبر گفت: «نامه ای تنظیم شده است كه طی آن از میراث جهانی یونسكو در پاریس خواسته شده است آخرین مهلت ارسال گزارشات نهایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور را تا چند ماه آینده به تاخیر بیاندازد.»
وی در ادامه گفت: «در این نامه قید شده است از آنجایی كه سازمان میراث فرهنگی به عنوان آخرین واكنش از عوامل سازنده برج جهان نما شكایت كرده است، جا دارد تا یونسكو نیز تا پایان قضاوت دادگاه و ارسال اخبار مربوط به آن، به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ارسال گزارش مهلت دوباره ای دهد.»
«عبدالرسول وطن دوست» در خصوص پرونده برج جهان نما گفت: «در حال حاضر شرایط مساعدی برای پرونده برج جهان نما وجود دارد، زیرا مردم اصفهان نیز به تازگی خواستار تعدیل برج جهان نما شده اند. آنها می دانند در صورتی كه جهان نما تعدیل نشود، میدان نقش جهان از فهرست آثار جهانی خارج و در فهرست میراث در خطر قرار می گیرد كه این نوعی بی حرمتی به نوامیس فرهنگی این ملت محسوب می شود.»
به گفته وی، در حال حاضر توجه مقامات استانی نیز به این موضوع جلب شده است كه جای امیدواری را دو چندان می كند.
وطن دوست با اشاره به این نكته كه میدان نقش جهان به تمام ملت ایران تعلق دارد، گفت: «حذف این میدان از فهرست آثار جهانی، در واقع حذف بخشی از حیثیت ایرانیان در جوامع جهانی است. مردم ایران باید بدانند كه منابعی چون نفت و گاز و غیره ... روزی به پایان می رسند، اما آثار تاریخی و فرهنگی اگر مورد مراقبت قرار گیرند ماندگار خواهند بود و حتی به آنها افزوده نیز می شود.»
برج جهان نما، ساختمانی تجاری فرهنگی به ارتفاع 48 متر است كه در 76 متری میدان نقش جهان احداث شده است. ارتفاع بیش از حد این برج باعث شده است تا میدان نقش جهان در خطر حذف از فهرست آثار جهان قرار گیرد.
CHN

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری