امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
برج آزادی، یادبودی برای 11 سپتامبر

برج آزادی كه قرار است در محل برج‌های دوقلوی مركز تجارت جهانی در نیویورك بنا شود با 541 متر ارتفاع بلندترین ساختمان جهان است كه با ظرافت نشان‌هایی از آن چه در حوادث 11 سپتامبر از دست رفته است را در خود جای می‌دهد.پس از بازبینی و بررسی‌های نهایی، طرح ساخت برجی در محل برج‌های دوقلوی مركز تجارت جهانی كه در حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 ویران شدند، روز چهارشنبه به طور رسمی اعلام شد.
به گزارش سی‌ان‌ان، این برج كه قرار است پس از اتمام به عنوان نشان شهر نیویورك شناخته شود، برج آزادی «فریدم تاور» نام دارد. برج آزادی با ارتفاع 1776 فوت (541) كه یادآور سال استقلال آمریكا است، بلندترین برج جهان خواهد بود(البته چنانچه از پروژه آسمان خراش 800 متری البرج دبی صرف نظر کنیم) و قرار است برفراز این برج میله‌ای بلند و نورانی نصب شود كه از نورافشانی آن به طور نمادین به بازتاب نور مشعل مجسمه آزادی تعبیر می‌شود.
برج آزادی در محل استقرار دو برج 110 طبقه مركز تجارت جهانی در زمینی به وسعت 65 هزار متر مربع احداث خواهد شد كه البته به دلیل این كه در مقایسه با برج‌های دوقلو سطح اشغال بسیار كمتری دارد، تنها بخش كوچك‌تری از ضلع شمال غربی این قطعه زمین را اشغال خواهد كرد. ساختمان جدید در حالی كه تنها یك چهارم سطح اشغال دو برج پیشین را دارد از همان میزان فضای تجاری برخوردار است.
سالن اصلی برج به ارتفاع 24 متر و طبقاتی كه به تجهیزات و تسهیلات فنی برج اختصاص داده شده‌اند به ارتفاعی بالغ بر 36 متر زیر 69 طبقه اداری و تجاری واقع شده‌اند كه طبقه آخر آن در ارتفاع 341 متری از سطح خیابان قرار می‌گیرد. سایر بخش‌ها نظیر طبقه‌ای كامل كه برای مشاهده مناظر اطراف در نظر گرفته شده و رستوران روباز این مجموعه بالاتر از طبقات اداری و تجاری قرار خواهند گرفت.
ماكت طرح نهایی این پروژه روز گذشته در وال‌استریت نیویورك و با حضور مایكل بلومبرگ، شهردار نیویورك، جرج پاتاكی، فرماندار نیویورك، لری سیلوراستاین، مجری طرح توسعه مركز تجارت جهانی، و دیوید چایلدز، آرشیتكت و طراح این برج، در حالی پرده‌برداری شد كه هنوز چایلدز آرشیتكت باید به درخواست فرماندار نیویورك در محل استقرار این برج تغییراتی ایجاد كند.
در طرح ابتدایی این ساختمان بین 8 تا 9 متر از بر خیابان وست‌استریت، یكی از پر رفت و آمدترین خیابان‌های ناحیه غرب منهتن، فاصله دارد كه این مطلب آسیب‌پذیری ساختمان را در برابر حملات تروریستی افزایش می‌دهد و آن را به هدفی ساده برای اتومبیل‌های بمب‌گذاری شده تبدیل می‌كند. اكنون با توجه به نگرانی‌‌های بخش مبارزه با تروریسم اداره پلیس نیویورك و به درخواست فرماندار این ناحیه قرار است برج مذكور با تغییرات اندكی به فاصله‌ای دورتر در حدود 28 متری از بر خیابان منتقل شود.
علاوه بر محل استقرار برج، تمهیدات دیگری نیز برای بالا بردن امینت مركز جدید تجارت جهانی در نظر گرفته شده است كه از آن جمله می توان به فونداسیون آن اشاره كرد كه با بتون مسلح و پوششی مخصوص از آلیاژ فولاد و تیتانیوم در عمق 61 متری از سطح زمین ساخته می‌شود. این پوشش به منظور بالا بردن مقاومت بتون مسلح در برابر آتش در نظر گرفته شده است.
سیلوراستاین معتقد است فقدان چنین تمهیداتی برای بالا بردن مقاومت در برابر آتش موجب تخریب كامل برج‌های دوقلو پس از برخورد هواپیما با آن‌ها شد.
اما به رغم تمام تمهیدات در نظر گرفته شده همچنان هیچ یك از مالكان به جز فرمانداری نیویورك، مسئولان بندر نیویورك و نیوجرسی، و آژانس‌های حمل و نقل علاقه‌ای به نقل مكان به این برج تا كنون از خود نشان نداده‌اند.
این برج ابتدا قرار بود بر اساس طرحی كه دنیل لیبسكیند در دسامبر سال 2003 ارائه كرده بود، ساخته شود.
این طرح برگزیده، برجی با نمایی شیشه ـ فولادی بود كه در طول بدنه برج پیچ خورده بود و شبكه توری فولادی بخش‌هایی از آن را می‌پوشاند. این ساختمان در بیش از 60 طبقه طراحی شده بود فضای تجاری بالغ بر 240 هزار متر مربع در خود داشت و رستوران روباز، طبقه‌ای برای مشاهده مناظر اطراف، و یك توربین بادی برای تامین بخشی از الكتریسیته مورد نیاز برج، در آن تعبیه شده بودند.
در حالی كه پروژه ساخت برج بر اساس طرح قبلی، 4 ژوئیه سال گذشته افتتاح شده بود و پیش‌بینی می‌شد بخش اعظم ساخت آن تا سال آینده به پایان برسد، طرح جدید چایلدز كه ابتدا از سوی سیلوراستاین برای كمك به لیبسكیند تحمیل شده بود، مطرح شد و پروژه به حال تعلیق درآمد.
اكنون قرار است ساخت برج جدید از اوایل سال آینده آغاز شود و پیش‌بینی می‌شود كار ساخت در سال 2007 از سطح خیابان بالاتر بیاید، تا سپتامبر 2009 به پایان برسد و در سال 2010 ساختمان آماده تحویل به مالكان باشد كه این تاریخ دو سال بیش از پیش‌بینی‌هاست.
پاتاكی درباره طرح جدید می‌گوید: « این طرح بسیار ساده‌تر و شكیل‌تر از طرح قبلی است».
برای یادبود دو برج تخریب شده در حملات یازده سپتامبر و تجسم نمادین فقدان آن‌ها قرار است در محل این دو برج پیش از هر چیز دو استخر به مساحت 18225 متر مربع ساخته شوند. علاوه بر این مسائل دیگری نیز در ساخت برج آزادی در نظر گرفته شده‌اند كه یادآور دو برجی خواهند بود كه در سال 2001 فرو ریختند. برای مثال طبقه‌ای كه برای مشاهده منظر اطراف در نظر گرفته شده است كمی بیش از 415 متر از سطح زمین ارتفاع دارد كه این دقیقاً ارتفاع برج جنوبی از برج‌های دوقلوی مركز تجارت جهانی است و در ضمن برای یاد بود برج شمالی نیز در این طبقه دیواری شیشه‌ای نصب خواهد شد كه تا ارتفاع 417 متری، ارتفاع برج شمالی بالا می‌رود.
دیوید چایلدز، آرشیتكت و خالق این طرح می‌گوید: «این بنا به نحوی ظریف و پیچیده بازگو كننده آن چیزی است كه از دست داده‌ایم.»

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری