امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

خانه هنرمندان و " کودک و شهر"


عصر امروز ، یکشنبه
13 شهریور ،سی‌ویکمین جلسه سخنرانی گروه شهرشناسی دفتر پژوهشهای فرهنگی با عنوان" کودک و شهر" با همکاری موسسه پژوهشی کودکان جهان در تالار بتهون خانه هنرمندان حول محور های "شهر و شهرسازی از منظر گروه‌های آسیب پذیر و کودک"، "آموزش محیط و درک حقوق شهروندی"،" مشارکت و مسولیت کودک "و "شهر و پیمان‌نامه حقوق کودک " برگزار گردید.عصر امروز ، یکشنبه 13 شهریور ،سی‌ویکمین جلسه سخنرانی گروه شهرشناسی دفتر پژوهشهای فرهنگی با عنوان" کودک و شهر" با همکاری موسسه پژوهشی کودکان جهان در تالار بتهون خانه هنرمندان با سخنرانی گیتی اعتماد، مهیار دادخواه، نسرین دخت عماد و ناصر یوسفی ،ناصر نصیر و حائری برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار معماران بحث این جلسه با سخنان آقای مهندس ناصریوسفی پیرامون "شهر و پیمان نامه حقوق کودکان" آغاز گردید. یوسفی با ارائه آمار و طرح سوالاتی پیرامون نارسایی های موجود در مسائل شهری به خصوص در ارتباط با کودکان مقدمه بحث را اغاز کرد .او با استناد به آمار ها و تحقیقات انجام شده معتقد است که با وجوداینکه %40 جمعیت کشور ما زیر 18 سال هستند ، در شهر های ما به شدت غیبت فضاهای مناسب برای ایشان ملموس است و کودکان نسبت به شهر تصوری آمیخته با هراس و واهمه دارند.

در ادامه بحث مطرح شده، خانم عماد حول محور"مشارکت و مسولیت کودک" سخن راند.به اعتقاد ایشان چنانچه برای آحاد جامعه در دوران کودکی و نوجوانی در شهر جایگاهی دیده نشون و این %40 جمعیت فضای مناسبی در اختیار نداشته باشد، معنا و مفهوم مشارکتبه درستی درک نخواهد کرد و محلی برای تمرین آن نخواهد داشت.

خانم مهیار دادخواه در ادامه به بحث پیرامون " آموزش محیط و درک حقوق شهروندی" و تجربیات گوناگونی که در این رابطه در موارد مختلف صورت گرفته پرداخت.خانم گیتی اعتمادنیزشهر و شهرسازی را از منظر گروه های آسیبپ پذیر و کودکمورد بررسی قرار دادند.

در این نشست جناب مهندس ناصرنصیر نیز حول تجربه " کارگاه آموزش معماری برای کودکان" مطالبی را به صورت خلاصه بیان کردند.

بعد از پرسش و پاسخ ، جناب مهندس حائری نظرات خود را پیرامون عنوان بحث بیان نمودند و مباحث مطرح شده را جمع بندی کردند.

به گفته او ما در در یک "شبه شهر" زندگی می کنیم تا یک شهر ، از این رو به جای شهروند، شبه شهروند هستیم .چرا که ما به جای پرداختن به مغز ،دچار پوسته گرایی شده ایم.او می گوید : "اگر شهر ما آلوده است ،دلیل آن است که فکر ما آلوده است".

وی ابراز امیدواری کرد که از ادامه این سلسله جلسات بتوان به نتایجی رسید که لا اقل در حیطه امکانات موجودبتوان آن را بکار بست.


واحد خبرگزاری معماران

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری