0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پروفسور جنیتو و توسعه موزه ایران باستانبه گزارش خبرگزاری معماران روز دوشنبه 2 آذر كنفرانسی با عنوان مرمت
آثار تاریخی با
حضور پروفسور Bruno Genito استاد شرق شناسی دانشگاه ناپلایتالیا ، فرارو - فرانچسكا روتی و معاون سفیر كبیر محترم ایتالیا در دانشگاه مركزیسوره برگزار گردید .این همایش که با استقبال چشمگیر صاحب نطران و دانشجویان معماری روبرو شد،به دعوت دکتر یغمایی ریاست دانشکده معماری سوره صورت گرفته بود.
پروفسور جنیتو به همراه گروه باستان شناسی و معماری خود از طرف سازمان میراث
فرهنگی و گردشگری به منظور مطالعه و مرمت آثار تاریخی به ایران دعوت شده است.او درحال حاضر مشغول به مرمت مسجد امام اصفهان است همچنین ارائه طرح توسعه برای موزه ملی ایران( ایران باستان) به ایشان واگذار شده است.


پروفسور Bruno Genito

وی این پروژه را ادامه پروژه ای دانست که پرفسور شراتو 30 سال پیش در مسجد جامع اصفهان آغاز كرد.وی شروع کار و ایجاد پیوند جدید را بعد از 25 سال وقفه در پروژه دشوار خواند ، با این وجود از اینکه با داشتن یک سمت به اصفهان بازگشته است ابراز خرسندی کرد.او افزود:
در قسمت ایرانی پروژه از رئیس موزه ایران باستان تا تیم باستان شناسی و تیم معماری کمک گرفته خواهد شد.وی در ادامه گفت : این پروژه دارای لایه های مختلف موزه شناسی ،موزه نگاری (چیدمان موزه)
و باستان شناسی است ومن در این سه بخش مهارت دارم . یكی از بحثهای اساسی مقاومسازی موزه ایران باستان در برابر زلزله است . قسمت دوم طرح به روز درآوردن موزهایران باستان می باشد و قسمت سوم بحث توریستی و فرهنگی آن است كه این موزهایجاد می كند .وی موزه ایران باستان را به مثابه پنجره ای برای ایرانیان دانست که به قدیم باز می شود.


نقشه پیشنهادی برای طبقه اول

پروفسور جنیتو ضمن نمایش عکس ها و نقشه هایی از موزه ملی ایران حین سخنان خود حاضرین را با طرح های پیشنهادیآشنا کرد. وی ضمن اشاره به اینكه طبقه همكف متعلق به دوران قبل از اسلام و طبقه بالا مربوط به
دوره اسلامی است اشاره كردند با توجه به اینكه حدود 6 الی 7 سال است كه از افتتاحموزه هنرهای اسلامی می گذرد پتانسیل قوی به ما برای گسترش موزه می دهد تا اشیا راحدود 2 الی 3 برابر كنیم . وی افزوددر مورد اینکه چیدمان موزه بر حسب وقایع تاریخی باشد یا به صورت موضوعی، تصمیمی گرفته نشده است و همچنان در حال تحلیل و بررسی هستند.


برای مجموعه یک سقف شیشه ای پیش نهاد شده که به گفته طراحان از خیابان های اطراف دیده نمی شود.

او متذكر شدند : « ما در این برنامه اشیایی را كه در انبار موزه نگهداری می شوند را هم
تعیین دوره كرده و آنها را به مجموعه موزه اضافه خواهیم كرد .پروفسور جنیتو اهمیت بسزایی برای شناسایی تاریخ دولت ها قائل شد و گفت : ایران را بعد ار چین می توان از برجسته ترین کشور ها در زمینه تولد دولت ها دانست.همچنین مشخص كردنمرزهای سیاسی ایران باستان هم یكی از برنامه های خود خواند.


معاون سفیر ایتالیا و دکتر یغمایی

اقای مهندس میلانی نیا که به عنوان نماینده طرف ایرانی این پروژه در همایش حضور داشت طی صحبتهای خود
گفت : « كار معماری موزه از دو بخش مقاوم سازی و معماری داخلی تشكیل می شود . ساختمان موزه ایران باستان متعلق به 70 سل پیش است و با توجه به قدمتی كه دارد دربرابر زلزله هیچ گونه پیش بینی مقاومتی ندارد همچنین با توجه به مرمت هایی كه صورتگرفته اصالت ساختمان تحت تاثیر قرار گرفته و ساختمان رانش دارد . وی اشاره كرد كهسازمان میراث فرهنگی 30 است مصمم به انجام این پروژه است كه هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و ابراز امیدواری کرد که این بار با حضور پروفسور جنیتو به اهداف با ارزش خود نائل شویم

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری