0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی معماری و توریسم از برگزاری همایش بین‌المللی معماری و توریسم در 3 و 4 خرداد ماه سال ‌جاری در سالن‌ همایش‌های صدا و سیمای خراسان رضوی در مشهد خبر داد.

توریسم و معماری

محمدهادی جاوید عصر امروز در نشستی خبری که در محل سالن اجتماعات سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اهداف برگزاری این همایش اظهار داشت: فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار صنعت توریسم از طریق معماری معاصر، جذاب کردن منظر شهری در نگاه مردم بومی و گردشگر،‌ معماری به عنوان یک نماد جذب توریست در سطح ملی و بین‌المللی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی، ساختار برای جذب توریست و معرفی کشور ایران در سطوح بین‌المللی از طریق معماری معاصر از جمله اهداف این همایش است.

وی افزود: تاکنون 25 سخنران از کشورهای آمریکا، انگلستان، ایتالیا، یونان، ترکیه و چند کشور عربی دعوت شده‌اند که در دو روز برگزار همایش به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی معماری و توریسم در ادامه خاطرنشان کرد: در این همایش به بررسی مسائلی مختلفی پرداخته می‌شود که از جمله این مباحث می‌توان به اینکه چگونه معماری می‌تواند به طور همزمان در بازسازی و رونق یک شهر اثر داشته باشد، راهکارهای جایگزین فرهنگی و اجتماعی در به‌کارگیری مناسب معماری در صنعت گردشگری و اینکه تا چه حد برخی از پروژه‌های توریستی توانسته‌اند به ارتقای فرهنگ بومی یک منطقه بپردازند، اشاره کرد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی این همایش نشان دادن راه حل‌های جایگزین برای استفاده از صنعت توریسم است، اظهار کرد: بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی، صنعت گردشگری هر ساله به طور تقریبی پنج درصد از تولید خام داخلی جهان را (GDP) به خود اختصاص می‌دهد.

جاوید ادامه داد: در بحران اقتصادی اخیر نیز جهانگردی یک از صنایعی بود که کمترین تأثیر را از بحران اقتصادی جهانی گرفت ولی این در حالی است که برخی از کشورهای جهان که اقتصادشان بسیار وابسته به این صنعت است در بحران اقتصادی عمیق امروزه دچار مشکلات فراوانی شده‌اند.

وی اضافه کرد: اگر در گذشته بیشتر میراث و ساختمان‌های تاریخی بازاری برای گردشگران بودند امروزه طراحی و معماری معاصر مرکز توجه اصلی بازدیدکنندگان است و در این راستا بسیاری از معماران مشهور جهان برای اینکه به بخشی از روند در حال رشد "معماری به‌ عنوان موضوعی برای جذب" تبدیل شوند، مجبور به ارائه طراحی‌های جدید برای مکان‌های معمولی هستند.

معاون معماری و شهرسازی شهردار مشهد در ادامه با تاکید بر حرم رضوی به عنوان تنها نماد پایتخت معنوی ایران اظهار داشت: باید دید اگر امروز حرم مطهر رضوی را از مشهد بگیریم، آیا باز هم چیزی برای عرضه در صحنه بین‌المللی و منطقه داریم یا خیر؟

 وی تصریح کرد: اگر امروز بخواهیم از یک کشور در حال توسعه به کشوری توسعه‌یافته تبدیل شویم، ناگزیریم بستری برای این توسعه یافتگی فراهم کنیم و این بستر معرفی شهر و کشور در مقیاس بین‌المللی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی معماری و توریسم در ادامه با اشاره به برگزاری این کنفرانس در پایتخت معنوی ایران خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پنج سال آینده 10 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری شهر مشهد از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه گردشگری خراسان رضوی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین با توجه به اینکه مشهد دارای بیشترین جامعه مهندسین معمار و شهرساز در کشور است در همین راستا با توجه به ظرفیت‌های مشهد در هر دو زمینه معماری و گردشگری، این شهر از بستر مناسبی برای برگزاری این کنفرانس برخوردار است.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری