0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نخستین كارگاه نقد آثارمعماری در موزه حمام علیقلی آقای اصفهان افتتاح شد

نخستین كارگاه فهم و نقد آثار معماری، با عنوان "كارگاه پنجره" روز چهارشنبه در موزه حمام علیقلی آقا در شهر اصفهان آغاز شد."مهدی حجت" به نمایندگی از هیئت داوران، اولین سخنران مجلس بود و در مورد چگونگی نگاه به بناهای معماری صحبت كرد. l,ciدر مراسم افتتاحیه این كارگاه سه روزه، وحید قاسمی ، دبیر همایش ضمن اشاره به استقبال شایسته و در خور توجه معماران و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف كشور، سابقه فعالیت موزه حمام علیقلی آقا را بیان كرد.

وی در مور دلیل برگزاری "كارگاه پنجره" گفت: این كارگاه در ادامه فعالیت‌هایی كه از از دو سال پیش برای معرف آثار معماری و آشتی دادن مردم با بناها آغاز شده، برگزار می‌شود.

"مهدی حجت" به نمایندگی از هیئت داوران، اولین سخنران مجلس بود و در مورد چگونگی نگاه به بناهای معماری صحبت كرد.

وی گفت: هدف معمار، شكل ساختمان نیست، در واقع ساختمان وسیله‌ای است در دست معمار، برای تنظیم مطلوب شكل زندگی انسانی كه در آن ساكن می‌شود، مشكلاتی كه برای انسان امروز به وجود آمده، حاصل اشتباه گرفتن این وسیله‌ها با هدف است.

به گفته حجت، برای فهم یك اثر معماری باید نوع نگاه آن معماری كه اثر را طراحی و اجرا كرده، فهمیده شود، همین درك و فهم زبان معماران گذشته، دلیلی برای شكل‌گیری "كارگاه پنجره" است.

در پانل روز اول مراسم كه بعدازظهر چهارشنبه در موزه حمام علیقلی آقا برگزار شد، سه نفر از شركت‌كنندگان مقاله‌های خود را ارایه كردند.

حمام علیقی آقا در بافتی چندصد ساله و در محله‌ای به‌همین نام واقع شده است. علی قلی آقا از درباریان و شاهزادگان دربار شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در اوایل قرن دوازدهم هجری بانی ساخت مجموعه‌ای متشكل از بازار، چهارسوق، مسجد، سرا و حمام شد كه با زیبایی‌های منحصربفرد خود به گونه ای یك موزه معماری است.

بنای حمام با مساحتی نزدیك به یك هزار و ‪ ۲۰۰‬مترمربع از دو مجموعه با نام‌های حمام بزرگ و حمام كوچك تشكیل شده است.

فضاهای حمام كوچك و بزرگ شامل بنیه‌های هشت گوش و مربع شكل، گرمخانه ، خلوت و چال حوض كه از شاخص‌ترین عناصر فضایی این حمام است، می‌باشد.

از ویژگی‌های خاص و معمارانه این حمام تزییناتی زیباست كه در سه دوره صفوی، قاجار و پهلوی شكل گرفته و اكنون جزیی از این بناست.

حمام علی قلی آقا در سال ‪ ۸۳‬با اتمام احیا و مرمت بنا، فعالیت موزه‌ای خود را از نوروز ‪ ۸۴‬آغاز كرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری