0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نخستین همایش ملی معماری در بستر فرهنگ با معرفی آثار برتر در شهرستان سقز به کار خود پایان داد.

sakht va_saz203.21654

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سقز ظهر امروز در مراسم اختتامیه این همایش دو روزه که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال فراخوان این همایش تعداد 180 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از بررسی آثار رسیده توسط هیئت داوران، در مجموع 20 مقاله و پوستر برای عرضه در همایش و قرائت انتخاب شد.

بابک پاساری در ادامه با بیان اینکه شهرستان سقز دارای ابنیه‌های فراوان تاریخی و فرهنگی است، افزود: اماکن فرهنگی و تاریخی نشان از میراث کهن نیاکان ماست و بر همه واجب است که از این آثار به خوبی محافظت کنیم.

وی در ادامه هدف از برپایی این همایش در سقز را شناسایی نقاط قوت برای نحوه حفاظت از معماری‌های قدیمی و جلوگیری از تخریب آنها عنوان کرد.

*فروش 200 میلیارد ریال اوراق مشارکت

شهردار سقز نیز در این همایش از فروش 200 میلیارد ریال اوراق مشارکت از 21 اسفند ماه برای عمران و آبادانی هرچه بیشتر شهر سقز خبر داد و اظهار کرد: به دنبال آن به تدریج 800 میلیارد ریال دیگر نیز به فروش می‌رسد.

عثمان رحیمی افزود: متأسفانه در گذشته به آثار قدیمی، تاریخی و فرهنگی اهمیت چندانی داده نمی‌شد و به راحتی این آثار تخریب می‌شد.

وی در ادامه برگزاری این چنین همایش‌هایی را بستری بسیار مناسب برای ریشه‌یابی بی‌مهری به آثار قدیمی شهرسازی دانست و تصریح کرد: 18 باغ بزرگ در اطراف شهر سقز وجود داشت که متأسفانه سودجویان آنها را برای ساخت و ساز نابود کردند.

شهردار سقز این عمل را بزرگ‌ترین خیانت به این شهر باستانی خواند.

وی همچنین غیر فنی کارکردن بعضی مسئولان در شهرسازی را از دیگر عوامل تخریب بافت قدیمی شهر سقز ذکر کرد و خواستار حفاظت مردم در کنار شهرداری برای نگهداری بافت قدیمی این شهر شد.

رحیمی اضافه کرد: اقدام شهرداری سقز برای الگوی ایرانی اسلامی در شهرسازی آغاز شده و سعی می‌کنیم این شهر باستانی را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

در پایان این همایش از سوی کمیته علمی همایش دو مقاله با عنوان ( باز شناسی اندیشه‌ها و مفاهیم بنیادین معماری ایرانی و رویکرد فضاهای عارفانه و تأثیر مدرنیسم بر روند شهرسازی مناطق کوهستانی غرب ایران ) به عنوان مقالات برتر معرفی و از صاحبان آنها تقدیر شد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری