0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دبیر کمیته‌ی پیگیری خانه‌های تاریخی استان تهران از تهیه‌ی پرونده‌ی خانه‌ی «پدر خلیج فارس» توسط این كمیته با هدف ثبت این اثر در پنجمین همایش ثبت آثار تاریخی خبر داد.

خانه‌ی  پدر خلیج فارس

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سجاد عسگری بیان كرد: پس از شناسایی خانه‌ی معین‌التجار بوشهری در اردیبهشت‌ماه امسال، كمیته‌ی پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، رایزنی‌هایی را با معاون میراث فرهنگی کشور ـ مسعود علویان‌صدر ـ، مدیرکل دفتر ثبت آثار فرهنگی - تاریخی كشور ـ آتوسا مومنی ـ و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران ـ محمدحسین فرمهینی فراهانی ـ انجام داد و با تهیه‌ی پرونده‌ی ثبتی این بنا، ارزش‌های تاریخی و معماری این بنا را معرفی كرد.
 


وی ادامه داد: بعد از موافقت‌های اولیه‌ی مسوولان ذی‌ربط، کارگروه تخصصی این کمیته همه‌ی اسناد و مدارک مربوط به خانه‌ی معین‌التجار بوشهری را جمع‌آوری كرد. اکنون پرونده‌ی ثبتی این بنای تاریخی در 130 صفحه آماده شده است و هفته‌ی گذشته به اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران فرستاده شد و قرار است در پنجمین اجلاس ثبت آثار تاریخی که 18 تا 21 شهریورماه در استان البرز برگزار می‌شود، بررسی شود.
 


او با بیان این‌كه پرونده‌ی ثبتی خانه‌ی تاریخی معین‌التجار بوشهری نخستین پرونده‌ی ثبتی است كه توسط یک سازمان غیردولتی در تهران تهیه شده است، ‌گفت: این كار، اقدامی ارزنده و گامی مثبت در راستای ثبت دیگر آثار تاریخی توسط سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران می‌تواند باشد.
 


معین‌التجار بوشهری مالک دوم باغ لاله‌زار بعد از ناصرالدین‌شاه بوده است. او ضامن برافراشته بودن پرچم ملی ایران در نقاط جنوبی بود و نخستین كتابی كه درباره‌ی خلیج فارس نوشته شده، مربوط به اوست كه در سال 1285 هجری قمری نوشته شد. بنابراین می‌توان او را «پدر خلیج فارس» و تثبت‌کننده‌ی نام خلیج فارس و مالکیت آن برای کشور ایران دانست. بوشهری همچنین نخستین شخصیت ایرانی در حمایت از تولیدات داخلی است و او را پدر حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی نیز می‌توان دانست.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری