0

طبقه بندی آرشیو

روابط عمومی انجمن مفاخر معماری ایران طی اطلاعیه ای از برگزاری چهل و هشتمین گفتمان هنر و معماری با عنوان "نظام معماری" خبر داد.

انجمن مفاخر معماری ایران

روابط عمومی انجمن مفاخر معماری ایران طی اطلاعیه ای از برگزاری چهل و هشتمین گفتمان هنر و معماری با عنوان "نظام معماری" خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است:

قانون نظام معماری و ساختمانی اولین بار در خردادماه 1352 به تصویب مجلس شورای ملی رسید. در ماده یک این قانون رعایت اصول فن معماری و ساختمانی و شهرسازی و ایجاد امکانات و تسهیلات برای بالا بردن سطح و کیفیت کار ساختمان سازی پیش بینی شده بود. در سال های بعد از انقلاب اسلامی (سال 1373) این قانون با تغییر نام آن به قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از آن، مناسبات حقوقی ساخت و ساز در کشور طبق قانون اخیر شکل گرفت و رشته معماری نیز به عنوان یکی از رشته های هفت گانه مهندسی ساختمان شناخته شد.

هم طرازی و سنخیت دانش معماری و ساختمان در ابعاد گوناگون آن و معیارها و شاخصه هایی که مبین این تعریف باشد، در چند دهه ای که از تصویب اولین قانون می گذرد، همواره مورد بحث و تبادل نظر میان صاحب نظران بوده است. کسانی که معماری را از تبار هنر و حکمت می دانند، در این مقوله که معماری نمی تواند با معیارهای نظام ساختمانی سنجیده و نظام مند شود، پافشاری می کنند. و وضعیت کنونی هویت فرهنگی و معماری کشور را (بعد از چند دهه از تصویب این قانون) شاهد مدعای خود می دانند.

 ایشان معتقدند، معماری، مصداق نظام ارزش های معنوی و فرهنگی جامعه و مفهوم زندگی بوده و دانشی چند بعدی است. نمی توان بخشی از آن را در قالب قوانین تک بعدی ساخت و ساز دید و بخش اعظم آن که به جلوه ذات الهی یعنی به نوعی الهام بر اساس اصول زیباشناختی و حکمت باز می گردد را معطل گذاشت. لذا مطالبه ای که امروزه از معماران برای هویت بخشی یا احیا هویت معماری و شهرسازی (بویژه در این دوره از تاریخ کشور) می شود، بدون داشتن زیرساخت های لازم، از جمله نهاد مستقل نظام معماری، توقعی نامعقول و دور از انصاف است.

معماری فراتر از زمان سخن می گوید و حرکت می کند، دولت ها می بایست چشم اندازی آینده نگر و بلند مدت برای احیا ارزش های معماری و شهرسازی داشته باشند و مسائل اجتماعی، روان شناسی و زیباشناختی که حیات نسل های آینده را شکل می دهند نیز مورد توجه قرار گیرد.

آیا قوانین موجود نظام ساختمان، حضور هنر، اندیشه و حکمت را در مجموعه خود می پذیرد؟ یا معماری، نیاز به نهادی مستقل و دانش بنیان دارد. بحث پیرامون این نظریات را خانم مهندس ساناز افتخارزاده و آقایان مهندس محسن بهرام غفاری، دکتر داریوش زمانی، مهندس احمدرضا سرحدی،  مهندس بیژن علی آبادی، مهندس علی کرمانیان، مهندس پرویز طلایی، مهندس فریبرز جبارنیا، مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی و مهندس رضا بابازاده در چهل و هشتمین گفتمان هنر و معماری در موزه هنر امام علی (ع) پی می گیرند که با نمایش فیلمی همراه است.
 
زمان: چهارشنبه 21 تیر ماه 1391 از ساعت 16 الی 19
مکان: موزه هنر امام علی (ع) - خیابان ولیعصر – چهارراه نیایش - بلوار اسفندیار – شماره 35
 
انجمن مفاخر معماری ایران

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری