0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نخستین همایش معماری دست‌کند در نیمه نخست اردیبهشت سال 91 به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان در این شهر برگزار می‌شود.

391746 PhotoA

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ با توجه به آنکه در دهه‌های اخیر سمینار مشابهی در سطح بین‌المللی با این موضوع برگزار نشده، این همایش سبب معرفی هر چه بهتر ایران و آثار آن در سطح جهانی است. برگزاری این همایش در آستانه ارسال پرونده ثبت جهانی میمند نیز تأکیدی بر ارزش‌های بی‌نظیر این منظر فرهنگی است، که با تبادل تجربیات داخلی و خارجی می‌تواند هر چه بهتر در تحقق اهداف و برنامه‌های حفاظتی آینده چنین سایت‌هایی گام برداشت.

 دیدگاه‌ها، تعاریف و اصطلاحات؛ ریخت شناسی و انواع گونه‌های معماری دست‌کند و نوع کاربرد؛ باورها، اعتقادات و فرهنگ شفاهی در معماری دست‌کند؛ مجموعه‌های دست‌کند، زیبایی شناسی در معماری دست‌کند؛ بررسی سازمان فضایی، بررسی سیر تحول معماری دست‌کند در تاریخ معماری و شهرسازی ایران؛ شیوه‌های مستندسازی، آسیب شناسی و طراحی در معماری دست‌کند؛ شیوه‌های حفاظت، مرمت، احیا و نحوه مداخلات و شیوه‌های نوین استفاده از معماری دست‌کند در معماری معاصر به عنوان محورهای این همایش تعیین شده است.  مهلت ارسال خلاصه مقالات سی‌ام آذر ماه جاری است که علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به با شماره تلفن 33953003-021 گیرند.

 در برگزاری این همایش که دانشگاه هنر تهران، دفتر منطقه‌ای یونسکو، دانشگاه علم و صنعت، کمیسیون ملی یونسکو، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شهید باهنر کرمان و پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری میمند مشارکت دارند.  معماری دست‌کند از جمله گونه‌های معماری است که در دو دهۀ اخیر توجه مجامع حرفه‌ای و علمی جهانی را به خود مشغول کرده است.

  این نوع از معماری که در دهه‌های 70 میلادی بی‌اهمیت و غیر قابل قبول بوده در سال‌های اخیر به عنوان هنر خلاقانه بشر در به آشتی رسیدن با طبیعت مطرح شده و در سراسر جهان مورد توجه است.

  در ایران نیز با پیشینه ارزشمند خود و به ویژه به دلیل ویژگی‌های اقلیمی و جغرافیایی متنوع، یکی از کشورهای دارای آثار دست‌کند در انواع گونه‌ها است که تلاش برای شناسایی و معرفی آنها و استفاده از تجربیات سایر کشورها در راستای حفاظت این آثار ارزشمند می تواند بسیار مفید باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری