0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
نمایشگاه مبلمان شهری اصفهان و غرفه های كم رونق

دومین نمایشگاه مبلمان شهری در حالی عنوان بین المللی را به دنبال خود یدك می كشید كه اغلب تولید كننده مبلمان شهری خارجی در آن حضور نیافتند.
استقبال نكردن تولید‌كننده خارجی نمایشگاه‌ بین‌المللی مبلمان شهری در اصفهان از دیدگاه پور ابوطالب ناشی از نبود خلاقیت در تولیدات داخلی است .نمایشگاه مبلمان شهری اصفهان كه امسال برای دومین بار در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان برگزار شد در حالی پایان یافت كه از همه شهرداران كشور برای حضور در آن به عنوان مخاطبان اصلی محصولات و تولیدات مبلمان شهری دعوت به عمل آمده بود اما استقبال و حضور اندك شهرداری‌ها و شهرداران در نمایشگاه نشان می داد شركت‌كننده از نحوه برگزاری و كیفیت محصولات ارائه شده در نمایشگاه ناراضی بودند.

به گفته پورابوطالب،دبیر نمایشگاه به نظر می‌رسد تغییرات و تحولات مدیریتی كشور به شهرداری‌ها نیز سرایت كرده و به رغم منفك بودن سیستم و سازوكار انتخاب مدیران شهری از مدیران سازمان‌های دولتی این مساله شهرداری‌ها را تحت تاثیر قرار داده تا آنجا كه این نمایشگاه انتظارات تولیدكنندگان محصولات مبلمان شهری را برآورده نكرد.

به گفته بسیاری از تولید كنندگان مبلمان شهری تعامل چندانی میان آنها و شهرداری ها برقرار نشده بود و این در حالی است كه هدف اصلی برپایی چنین نمایشگاه‌هایی به طور عمومی ایجاد فضای تعامل دوجانبه میان شهرداری‌ها و تولیدكنندگان محصولات مبلمان شهری به منظور استفاده از بهترین و باكیفیت‌ترین كالای تولید شده در طراحی شهری است.

با این حال «محمد پورابوطالب»، دبیر اجرایی نمایشگاه معتقد است نمایشگاه مبلمان شهری اصفهان به رغم استقبال اندك شهرداری‌ها امسال نسبت به سال قبل از رشدی چهاردرصدی برخوردار بوده و كیفیت كارها و محصولات ارایه شده نیز بهتر از سال قبل بوده است.
حضور چهار دانشگاه الزهرا، تهران و اصفهان و خوراسگان كه در ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با طراحی مبلمان شهری دارای رشته تحصیلی هستند در نمایشگاه سال جاری از جمله ویژگی‌های بارز و متفاوت نسبت به سال قبل بود.
«پورابوطالب» در این باره به پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری ،می‌گوید: «سعی شده در نمایشگاه امسال كارهای باكیفیت بهتر عرضه شود كه هم ارگونومیك (ابعاد و اندام‌شناسی انسانی) و هم استیتیك (زیبایی‌شناسی) و مقاومت و دوام مصالح در آن دیده شود.


از سوی دیگر «نوید حمزه دستنایی» مدیر یك شركت تولید محصولات مبلمان شهری (میز و نیمكت) می‌گوید: به نظر می‌رسد در نمایشگاه امسال برخی با كپی‌برداری و تولید محصول با كیفیت پایین موازی با تولیدكنندگان اصلی محصولات مبلمان شهری در نمایشگاه حضور یافته‌اند كه این مساله تولید‌كنندگان اصلی و خلاق را كمی نگران ساخته است.

او خلاف پورطالب معتقد است كیفیت محصولات ارایه شده نسبت به سال قبل پایین‌تر آمده و حتی تنوع نیز در آن دیده نمی‌شود.

"دستنایی" در بخشی دیگر از سخنان خود می‌گوید: «برخی با محصولاتی وارد نمایشگاه شده‌اند كه دقیقا همان‌ها را سال گذشته نیز در نمایشگاه ارایه كرده بودند.»


به گفته این مدیر شركت تولید كننده مبلمان شاری ادامه این وضعیت افراد را به حضور كمتر در چنین نمایشگاه‌هایی ترغیب خواهد كرد. او ادامه می‌دهد: «ما در تولید محصولات خود سعی كرده‌ایم از سنت‌ها و طرح‌های بومی بهره‌برداری كنیم، به طور مثال او به نقوش گل روی صندلی و نیمكت‌های حاضر در غرفه اشاره می‌كند كه از طرح‌های اسلیمی برگرفته شده و می‌گوید با این كار از تقلید صرف دست برداشته نوعی بومی‌سازی كرده‌ایم در حالی كه بیشتر كارهای عرضه شده در نمایشگاه ما اغلب چنین خلاقیت‌هایی نمی‌بینیم، به جز كارهایی مشابه و همانند.


خارجی ها نیامدند

دومین نمایشگاه مبلمان شهری در حالی عنوان بین المللی را به دنبال خود یدك می كشید كه اغلب تولید كننده مبلمان شهری خارجی در آن حضور نیافتند.

استقبال نكردن تولید‌كننده خارجی نمایشگاه‌ بین‌المللی مبلمان شهری در اصفهان از دیدگاه پور ابوطالب ناشی از نبود خلاقیت در تولیدات داخلی است .

او به عامل مهم دیگری در استقبال نكردن تولیدكنندگان خارجی در این نمایشگاه اشاره می كند و آن بی توجهی تولیدكنندگان داخلی به رعایت قانون كپی رایت است.

وی گفت :" كپی‌برداری محصولات تولیدی در زمینه مبلمان شهری با توجه به پایبند نبودن ایران به قانون كپی‌رایت تولیدكنندگان را در عرصه های بین المللی بی اعتبار كرده است."

به گفته پور ابوطالب ، تولید كنندگان خارجی محصولات تولیدی دست‌اول خود را وارد نمایشگاه‌های ایران نمی‌كنند چون ایران به عضویت كپی‌رایت درنیامده است و همواره ایتن نگرانی وجود دارد كه آثار آنها به گونه ای غیر قانونی كپی برداری و اجرا شود.


در دومین نمایشگاه بین المللی مبلمان شهری تنها سه نماینده از شهرداری سن‌پطرزبورگ فرایبورگ و یك شركت رومانیایی در نمایشگاه مبلمان شهری شركت كرده‌اند. هدف آنها هم تنها نمایش وضعیت شهری خود و طراحی مبلمان شهری آنها بوده است.


«راینهارد شل كس»، مدیر ارشد طراحی شهری شهرداری فرایبورگ در این بار به پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری ، می‌گوید: «ما تنها با یكسری عكس از شهر فرایبورگ در نمایشگاه شركت كرده‌ایم و هدف‌مان نمایش مركز و بافت قدیم شهر بوده تا طراحان شهری اصفهان با پیاده‌روها خیابان‌های سنگفرش و طراحی‌های جدید شهر فرایبورگ آشنا شوند، ویترین فروشگاه‌ها، بیلبوردهای تبلیغات شهری از جمله موارد به نمایش درآمده در عكس‌هاست كه «شل كس» به كیفیت بالای آنها اشاره می‌كند و یكسری سایت كه در كنار پوسترها معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند به آن مراجعه كنند.


«شل كس» در مورد وضعیت مبلمان شهری شهرهای بزرگ به طور نمونه به شهر اصفهان اشاره می‌كند و آن را فاقد كیفیت می‌داند كه حتی در آلمان هم امكان فروش ندارد او به خصوص به وضعیت نورپردازی‌ها و روشنایی در فرایبورگ اشاره می‌كند و آن را بهتر از اصفهان عنوان می‌كند گرچه اضافه می‌كند كه كیفیت محصولات نمایشگاه بهتر از آن چیزی است كه در سطح شهر دیده می‌شود.


آب‌نماهای موزیك‌دار

شاید جالب‌ترین بخش نمایشگاه مبلمان شهری اصفهان غرفه كارگاه فنی شهرداری بود كه در آن نمونه داخلی یك آب‌نمای موزیك‌دار به نمایش در آمده بود، آب‌نمایی كه حركت آب و نور در فواره‌های آن همراه با موزیك سرود جمهوری اسلامی به رقص در می‌آمد. مهدی حسینی از طراحان این آب‌نما می‌گوید:‌ «شهرداری اصفهان نخستین نمونه داخلی این آب‌نما را ساخته و پیش از این تنها یك نمونه خارجی در پارك آزادگان تهران نصب شده است.»


"حسینی" می‌گوید این آب‌نما كه توسط یك میكروكامپیوتر كار می‌كند و همزمان به نور و آب فرمان می‌دهد قرار است با موزیك‌های مختلف و ابعاد بزرگ‌از این پس در سطح میادین شهر و پارك‌های اصفهان نصب شود.


در دومین نمایشگاه بین‌المللی مبلمان شهری در اصفهان تولیدكننده‌های چراغ‌ها و علایم راهنمایی رانندگی، صندلی، نیمكت و سطل‌های زباله، گل و گیاه و وسایل بازی كودكان حضور داشتند. 

UAN
"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری