0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

باغ ایرانی حکمت کهن منظر جدید

امروز دوشنبه 23 شهریور ماه نمایشگاه باغ ایرانی به طور رسمی در محل موزه هنرهای معاصر تهران با سخنرانی علیرضا سمیع آذر ، رئیس موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت.

آرتور پوپ :
عشق ایرانیان به درخت ، آب و گل به عشقی ازلی تبدیل شده که در باغ ایرانی تجلی یافته است.

امروز دوشنبه 23 شهریور ماه نمایشگاه باغ ایرانی به طور رسمی در محل موزه هنرهای معاصر تهران با سخنرانی علیرضا سمیع آذر ، رئیس موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت.در جلسه امروز تنها کسانی مجاز به شرکت بودند که دارای دعوتنامه بودند.سخنان سمیع آذر به این نکته واقف می کند که چرا موضوعی همچون باغ ایرانی با پیشینه ای تاریخی اش باید در موزه ای برگزار شود که نام هنرهای معاصر تهران را یدک می کشد. باغ ایرانی اگرچه ستایش گل ، طبیعت ، درخت و باغ است اما در عین حال این معناها مکاشفه ای است که ریشه در عمیق ترین لایه های اندیشه اسلامی و ایرانی دارد. این جمله ای است که رئیس موزه در ادامه جلسه می گوید تا همگان را آماده شنیدن این جمله کند که در این نمایشگاه قرار است ما نگاهی نو به هستی باغ ایرانی داشته باشیم و چیستی آن را در آثار هنرمندان معاصر ایران و در عرصه های مختلفی همچون نقاشی ، فیلمسازی ، معماری و هنر ویدئویی ، چیدمان و هنر اجرایی ببینیم.

در این نمایشگاه آثار 3 نسل از هنرمندان ایرانی با موضوع باغ ایرانی به نمایش در آمد.
پرویز تناولی، عباس كیارستمی، داریوش مهرجویی، شیرین نشاط، فریده لاشایی، برادران حائری، بهروز دارش، احمد نادعلیان، رضا درخشانی و آویش خبره زاده از هنرمندانی بودند كه در این نمایشگاه تصور خود از باغ ایرانی را با روش های متفاوت و استفاده از تكنیك های خاص هنری به نمایش در آوردند.
علیرضا سمیع آذر كه پیش از ورود مردم به نمایشگاه به ایراد سخنانی كوتاه پرداخت، نمایشگاه باغ ایرانی را نقدی بر درونی ترین و عمیق ترین لایه های فرهنگ و هنر ایرانی دانست و گفت:«در این نمایشكاه 2 جلوه از عشق، حكمت و هم آرایی كائنات تجلی یافته است. حكمت كهن نام بخشی است كه در آن مدارك و مستندات تاریخی درباره 17 باغ ایرانی در كنار آثار تاریخی كه نمادهایی از باغ ایرانی در آنها به گونه ای تجلی یافته به نمایش در آمده است. منظر جدید نام بخشی است كه در آن هنرمندان معاصر با آفرینش های هنری به بیان پندار ها و نگرش های خود درباره باغ ایرانی پرداخته اند.»
او نكته مهم در این پدیده های هنری را انشعاب از مفاهیم فلسفی دانست و گفت:«در مقایسه آثار این نمایشگاه با باغ های به جا مانده از گذشته یا آثار مرتبط با آنها كه از زمان های دور باقی مانده اند، متوجه شدیم كه گرایش هنرمندان، در آثار كهن و آفرینش های معاصر، گذر از سطح طبیعت گرایانه به انگاره ها و حكمت كائنات است. هنرمندان ما در این نمایشگاه سعی داشتند در ورای باغ ایرانی به لایه های عرفانی این مفهوم دست یابند.»
بازدید از نمایشگاه بزرگ باغ ایرانی حکمت کهن منظر جدید از فردا از ساعت 9 صبح الی 6:30 عصر در موزه هنرهای معاصر تهران برای عموم آزاد است و همگان شاهد آثار هنرمندانی خواهند بود که خواسته یا ناخواسته مفهوم باغ ایرانی را در آثاری متبلور کرده اند که حاصل 2 سال کار پژوهشی عده بسیاری است و فقط قرار است 2 ماه در معرض بازدید عموم قرار گیرد.همایش باغ ایرانی نیز از نیمه دوم مهر ماه آغاز خواهد شد که البته
هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نشده است.


خبرگزاری معماران

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری