0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

از امروز باغ نیاوران میزبان 7 باغ ایرانی

نمایشگاهی از كارهای مرمتی باغ های ایرانی كه توسط دفتر فنی موزه ها انجام شده است از امروز (29 مهر ماه) در مجموعه تاریخی - فرهنگی نیاوران بر پا خواهد شد.به گزارش «میراث خبر»، «فرشته حیدری»، مسئول اجرایی همایش باغ ایرانی با بیان این خبر گفت: «در این نمایشگاه 7 باغ ایرانی كه مورد بررسی قرار گرفته اند و مطالعات هر یك در مرحله ای قرار دارد، از روش های گوناگون معرفی خواهند شد. تابلوهای معرفی، ماكت و بسته های اطلاعاتی از جمله روش های ارایه اطلاعات به بازدیدكننده است.»
در این نمایشگاه تاریخچه، وجه تسمیه، نظام آبیاری و كاشت، عناصر تشكیل دهنده، پوشش گیاهی و نظام فضایی و هندسی باغ های فتح آباد كرمان، شازده ماهان، چهلستون اصفهان، فین كاشان، نیاوران، باغچه جوق ماكو، اكبریه بیرجند و دلگشای شیراز معرفی خواهد شد.
هریك از این باغ ها توسط اعضای دفتر فنی موزه ها یا تحت نظارت آنها بررسی شده اند و اكنون در مرحله های متفاوتیاز طراحی و اجرا قرار دارد.
حیدری، در این باره می گوید: «در حال حاضر باغ تاریخی نیاوران مرمت شده، باغ فین كاشان نیز مورد بررسی قرار گرفته و طرح نهایی به اجرا درآمده است.»
به گفته او، گیاهان باغ فین بیش از دیگر اجزای باغ مورد توجه قرار گرفته اند. سم پاشی، شناخت نوع آفت ها و قارچ ها، سن درختان، نظام كاشت و آبیاری، گونه های درختی و ارتفاع و سایه گستری درختان از جمله مواردی است كه در مورد درختان و گیاهان این باغ مورد توجه قرار گرفته است.
فاز 1 و 2 طراحی باغ چهلستون پایان یافته و طرح مرمتی باغ شازده ماهان در حال اجرا است. باغ فتح آباد كرمان نیز كه درحال حاضر فاقد هرگونه گیاه است و به صورت متروكه در آمده است، در مرحله طراحی و مطالعات اولیه قرار دارد.
باغچه جوق ماكان،‌ باغ اكبریه بیرجند و باغ دلگشای شیراز نیز در مرحله مطالعاتی قرار دارد. اسناد، عكس ها و اطلاعات هر یك از این مراحل مطالعاتی یا اجرایی در موزه نیاوران به نمایش در خواهد آمد.
این نمایشگاه در ساعت 17 افتتاح خواهد شد. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری