0

طبقه بندی آرشیو

 

از امروز باغ نیاوران میزبان 7 باغ ایرانی

نمایشگاهی از كارهای مرمتی باغ های ایرانی كه توسط دفتر فنی موزه ها انجام شده است از امروز (29 مهر ماه) در مجموعه تاریخی - فرهنگی نیاوران بر پا خواهد شد.به گزارش «میراث خبر»، «فرشته حیدری»، مسئول اجرایی همایش باغ ایرانی با بیان این خبر گفت: «در این نمایشگاه 7 باغ ایرانی كه مورد بررسی قرار گرفته اند و مطالعات هر یك در مرحله ای قرار دارد، از روش های گوناگون معرفی خواهند شد. تابلوهای معرفی، ماكت و بسته های اطلاعاتی از جمله روش های ارایه اطلاعات به بازدیدكننده است.»
در این نمایشگاه تاریخچه، وجه تسمیه، نظام آبیاری و كاشت، عناصر تشكیل دهنده، پوشش گیاهی و نظام فضایی و هندسی باغ های فتح آباد كرمان، شازده ماهان، چهلستون اصفهان، فین كاشان، نیاوران، باغچه جوق ماكو، اكبریه بیرجند و دلگشای شیراز معرفی خواهد شد.
هریك از این باغ ها توسط اعضای دفتر فنی موزه ها یا تحت نظارت آنها بررسی شده اند و اكنون در مرحله های متفاوتیاز طراحی و اجرا قرار دارد.
حیدری، در این باره می گوید: «در حال حاضر باغ تاریخی نیاوران مرمت شده، باغ فین كاشان نیز مورد بررسی قرار گرفته و طرح نهایی به اجرا درآمده است.»
به گفته او، گیاهان باغ فین بیش از دیگر اجزای باغ مورد توجه قرار گرفته اند. سم پاشی، شناخت نوع آفت ها و قارچ ها، سن درختان، نظام كاشت و آبیاری، گونه های درختی و ارتفاع و سایه گستری درختان از جمله مواردی است كه در مورد درختان و گیاهان این باغ مورد توجه قرار گرفته است.
فاز 1 و 2 طراحی باغ چهلستون پایان یافته و طرح مرمتی باغ شازده ماهان در حال اجرا است. باغ فتح آباد كرمان نیز كه درحال حاضر فاقد هرگونه گیاه است و به صورت متروكه در آمده است، در مرحله طراحی و مطالعات اولیه قرار دارد.
باغچه جوق ماكان،‌ باغ اكبریه بیرجند و باغ دلگشای شیراز نیز در مرحله مطالعاتی قرار دارد. اسناد، عكس ها و اطلاعات هر یك از این مراحل مطالعاتی یا اجرایی در موزه نیاوران به نمایش در خواهد آمد.
این نمایشگاه در ساعت 17 افتتاح خواهد شد. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری