0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 هیچ کدام از آثار راه یافته به مسابقه‌ی معماری طراحی آرامگاه شمس تبریزی در شهرستان «خوی» نظر هیات داوران را برآورده نکرد و جوایز این مسابقه بدون اعلام رتبه نخست معرفی شدند. هیات داوران مسابقه‌ی معماری طراحی آرامگاه شمس تبریزی در خوی طی بیانیه‌ای اعلام کرد:«هیچ کدام از آثار، تمامی انتظارات هیات داوران را برآورده نکرده است، بنابراین هیات داوران هیچ کدام از آثار شرکت کننده در مرحله نهایی را حائز مقام اول مسابقه به‌منظور اجرا شدن آن طرح ندانست.»

اهدای جوایز معماری

 

 این درحالی است که هیات داوران این مسابقه جایزه دوم را به طرح ارایه‌شده ازسوی «مهندسین مشاور حاجی‌زاده و همکاران» (با امتیاز ۶۰) و جایزه‌ی سوم را به طرح «سامان سیار» و «مریم شیرسلیمیان» (با امتیاز ۵۱) اهدا کرد.

همچنین طرح ارایه شده از سوی فرشاد کازرونی، فرناز بخشی و آذین کاظم سلطانی و نیز طرح  گروه معماری RMM(هر کدام با ۴۹ امتیاز) مشترکا جایزه چهارم و طرح حامد رضایی، مژگان رضاخانی و مهدی گلزاری (با امتیاز ۴۸) جایزه پنجم را دریافت کردند.

بنا بر آرای هیات داوران طرح ارایه‌شده از سوی پیمان اسحاقی، مجتبی داوری و مهدی احمدی (با امتیاز ۲۸) طرح منتخب ششم بود.

12، 8، 5، 3 و دو میلیون تومان به ترتیب جایزه‌های نقدی پرداخت شده به برندگان مسابقه بود.

اهدای جوایز معماری

هیات داوران این مسابقه در بخش دیگری از بیانیه خود که توسط حسن بلخاری به نمایندگی از این گروه قرائت شد، آورده است:« بدون تردید شمس‌الدین محمد تبریزی از جمله عرفای بزرگ و حکمای نامدار و شوریده‌ای است که تأثیر شگفت و شگرفش در تاریخ حکمت و عرفان اسلامی، با ظهور بی‌بدیل مردی از تبار عاشقان و عارفان یعنی مولانا محمد جلال الدین مولوی آشکار و اظهار می‌شود که مولانا خود از ملاقات او حیران و خیالی از خیالات او می‌داند.

آرامگاه این عارف بزرگ در شهرستان خوی، گرانقدر‌ترین فرصت برای ایرانیان فرهنگ مدار، معرفت محور و عاشق و عارف مسلکی است که با ساخت بنایی با شکوه و درخور شمس الحق (شمس حقیقت) دین خود را به تاریخ درخشان این مرز و بوم و ارادت خود را به رهروان عرصه عشق و عرفان ادا نمایند، پس کار ارزشمند انتخاب و داوری طرح‌های رسیده برای ساخت این بنا که به همت بنیاد شمس تبریزی و مولانا و بنیاد معماری میرمیران انجام گرفت و به لطف حق تا انجام و اجرای نهایی این آرامگاه با شکوه ادامه خواهد یافت برگ زرینی در تاریخ عرفان و معماری این سرزمین است. »

بلخاری بخش پایانی این بیانیه را چنین خواند: «داوران با اتکا به روحیات شمس و تجربه بزرگ معماران ایرانی وکارایی و کارآمدی‌هایی که چنین بنایی باید داشته باشد همچنین قابلیت اجرایی آن به داوری ۲۲۴ طرحی که از ۱۸۰۰ شرکت کننده به دبیرخانه بنیاد معماری میرمیران تحویل شده بود پرداختند.

آنچه در جلسات مداوم داوری انتخاب و اعلام شد، گرچه غایت مطلوب داوران بر مبنای معیارهای فوق‌الذکر نبود، اما از تلاش عاشقانه و عالمانه کسانی که به عشق اعتلای ایران زمین در این مسابقه، عشق و علم خود را در معرض قضاوت قرار دادند سپاسگزاری می‌شود؛ بر این اساس، پیشنهاد هیات داوران تشکیل یک کمیته فنی متشکل از داوران و گروهی به انتخاب بنیاد شمس و مولاناست تا طرح‌هایی با رویکرد انتخاب تلفیقی و اجرایی (از طرح‌های برگزیده) را به ثمر رسانند.

هیات داوران سپاس خود را از تمامی شرکت کنندگان محترم، برگزیدگان و مجریان و دست اندرکاران این طرح عظیم اعلام داشته توفیق و تعالی آنان را از درگاه خداوند متعال خواستار است.»

در این مراسم همچنین با حضور نمایندگانی از هیات داوران از 20 گروه برگزیده که آثارشان توسط این هیات مورد بررسی قرار گرفته بود تقدیر به عمل آمد.

همچنین بنیاد شمس تبریزی و مولانا به همراهی کرسی معماری اسلامی یونسکو لوح تقدیری را به 9 داور این مسابقه شامل عباس کیارستمی، ایرج اعتصام، محمد بهشتی، فریار جواهریان، داراب دیبا، نادر اردلان، علی صارمی، شهاب کاتوزیان و حسن بلخاری اهدا کرد.

در این مراسم همچنین حجت‌الله ایوبی رییس بنیاد شمس تبریزی و مولانا، توفیق سبحانی یکی از نمایندگان بنیاد شمس تبریزی و مولانا، حسین صدر نماینده شهرستان خوی در مجلس شورای اسلامی و ایرج اعتصام رییس بنیاد معماری میرمیران و از اعضای هیات داوری این مسابقه سخنرانی کردند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # محمدرضافرهمند 1391-12-01 14:47
باسلام لطفا در صورت امکان از عکسهای مسابقه طراحی آرامگاه شمس روی سایتتون قرار بدید.باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # sakhtemansazan 1391-12-17 16:25
دوستان خیلی خوشحال شدم
چون خیلی گرفتار بودم
نتونستم تو مسابقه شرکت کنم
:lol:
:D
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # امیرعلی 1392-01-07 00:05
با سلام
اگه با خبر شده بودم مطمئن هستم که مقام اولی از آن من بود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # امیرعلی 1392-01-07 00:06
با سلام
اگه بنده با خبر بودم مطمنئاً مقام اولی از آن من بود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
پنل کاربری