0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در حاشیه جلسه معرفی و نقد آثار «رضا علی‌آبادی» در خانه هنرمندان، پنج شنبه ای طلایی برای معماری از دنیای قصه و روایت

هوشیار یوسفی

پنجمین بار است که ایمان رییسی در جایگاه مسئول برگزاری و گرداننده جلسات «معرفی و نقد معماری امروز» و یکی از دبیران «جامعه مهندسان معمار»، معماری را برای نقد شدن انتخاب کرده، پنجشنبه ای معمارانه را در آخر هر ماه رقم می زند! پنجشنبه بیست و ششمشهریور ماه جاری ، جامعه مهندسان معمار ایران میزبان پنجمین جلسه از سلسله جلسات «نقد معماری» بود که آنرا به معرفی آثار «رضا علی آبادی» اختصاص داد؛ بررسی جلسه اخیر و نیز چهار جلسه پیشین جامعه مهندسان معمار (كه در حاشیه آنها نیز نوشتیم) تا حد زیادی موید این موضوع است:در حالی که «جامعه مهندسان معمار» توانسته در بعضی جلسات به مرزهای اهداف سه گانه خود (اطلاع رسانی در حوزه معماری امروز ایران، ترویج و توسعه فرهنگ نقد معماری و اشاعه گفتگو در فضایی زنده و شاداب) نزدیک شود، در بعضی دیگر نتوانسته از چنبر یک جلسه تبلیغاتی و یا با مقداری اغماض «جلسه معارفه»، فراتر رود. منصفانه نیست که این امر به حساب نوع دیدگاه جامعه مهندسان معمار و ذات فعالیت مثبت این جامعه گزارده شود، ولی در هر حال ضعف مدیریت در جلسات زنده نقد، میتواند براحتی روند راه یابی به یک نقد هدفمند و آموزنده را در ورطه دلربایی های تبلیغاتی، بازیهای کلامی و تک گویی های بلامنازع (نه گفتمان، آنچنان که ادعا می شود) اسیر گرداند.

بار دیگر همچون گذشته متذکر می شویم، محافظه‌كاری حرفه‌ای (در معنای منفی کلمه)، برخورد انتصابی با مدیریت یک نهاد دموکراتیک (که دعوی نمایندگی معماران ایرانی را دارد)، عدم نهادینه شدن «درك مفهوم نقد» در بین گروه های منتصب مورد اشاره، استفاده از امکانات عمومی برای تعقیب اهداف شخصی و یا گروهی به طور طبیعی نمی تواند عمری دراز داشته و از همه مهم تر طلایه دار رشد و تعالی معماری کشور عزیزمان باشد؛ ما بر حسب وظیفه آنچه شرط بلاغ است می گوییم ....

 

 

معماری جوان که همه دوستش داشتند

علی آبادی معمار 30 ساله، جوانترین معمار مدعو در جلسات نقد معماری تا کنون است؛ معماری فارغ التحصیل دانشکده هنر های زیبا با مدرک کارشناسی ارشد که به طرزی باور نکردنی بیش از 30 اثر معماری و طراحی را در سوابق خود یدک می کشد. قابلیتی جالب توجه برای یک معمار جوان که بدون تردید وی را ویژه و جالب توجه می نماید! علی آبادی در اولین اثر معماری خود را در 21 سالگی در قالب یک ساختمان اداری در جایگاه معمار طراحی کرد، و در 5 ساله اول فعالیت تا 26 سالگی امضای او پای بیش از 12 اثر دیده شد... مورد توجه منتقدان معماری واقع گردید و طرحهای ساختمانهای مسکونی نارنج که مونوپل وی شده بود پیاپی مورد توجه جایزه بزرگ معمار در زمان مدیریت سید رضا هاشمی قرار گرفت. علی آبادی زندگی می کرد و پشت سر هم طرح می داد و مشتریان بلا انقطاع به او مراجعه می کردند از پارچه فروشی که دوست داشت مغازه اش زیبا ترین باشد تا رایانه فروشی که می خواست در بازار پایتخت محل کسبی در خور داشته باشد، از کتابفروش تا رستوران دار، از کارخانه دار تا فرشنده لوازم خانگی، از کافی شاپ دار تا انبوه ساز مسکن و ... همه و همه در یک اتحاد زکانی و مکانی به طرزی شگفت آور ارزش معماری و لزوم حضور معمار را در طراحی محل کار و سکونت و تولید و غیره درک کرده و نیز راه دفتر علی آبادی را هم پیدا کرده بودند: معماری جوان که همه دوستش داشتند.

 

پارک پردیس

پارک فن آوری پردیس آنچنان که به آرش مظفری، گل محمدی، دانشمیر و دیگر معماران جوان به دیده لطف می نگریست، علی آبادی را هم از نظر دور نمی داشت؛ 5 اثر در این پارک برای ساختمانهای دفاتر شرکت های عضو پارک، همگی نتیجه قابلیت های بالای معماری رضا علی آبادی بود. مدیریت و داوران بسیار شبیه جایزه بزرگ معمار در سالهای قبلش بودند و معمار همان معمار ... و البته نتیجه هم همان نتیجه : یک موفقیت شیرین معمارانه.

 

روایتی از درخت و آب و آینه

شما میتوانید پای قصه های علی آبادی بنشینید، و شهرزاد را به یاد بیاورید، به همین سادگی به همین ... ؛ میتوانید باور کنید که دیواری آجری بدون هیچ ویژگی خاص ریشه در فرهنگ و بنیانهای فرهنگ ایران دارد، میتوانید باور کنی که حیات خلوتی کور محل گفتگوی تمدنهاست، میتوانید باور کنید تک درختی در انتهای یک راهرو تنگ یعنی غایت معرفت ایرانی، میتوانید باور کنید فولاد و بتن خاکستری نهایت همخوانی با طبیعت را دارند، میتوانید باور کنید اگر ساختمانی نمای طراحی شده ندارد این یعنی حفظ زبان اصیل مصالح، میتوانید دیوار یکپارچه بتنی را نماد عصر اطلاعات بدانی و ... آری باور کنید ... یک معمار دارد قصه میگوید، حرمت درخت و آب و آینه را نگه دار و البته حرمت او را که با صداقت کودکی معصوم، در عصر یک پنج شنبه خنک تابستانی، قصه هایش را به شما می فروشد.... و من دلواپس معماری هستم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری