0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با برشماریی جزییات جایزه‌ی معماری میرمیران:
سوم اردیبهشت ماه روز معماری نامگذاری شد



در نشست خبری كه  14 بهمن ماه  برپا شده بود، ایرج اعتصام رییس شورای سیاست‌گذاری جایزه معماری میرمیران با اشاره به زمینه‌های راه‌اندازی این بنیاد، تصریح كرد: سید هادی میرمیران در زمان حیات خود ایده‌های اصلی راه‌اندازی این بنیاد را مطرح كرد تا بتواند از طریق یك بنیاد علمی فرهنگی جوانان علاقه‌مند به معماری را جذب كند و استعدادهای آن‌ها را پرورش دهد.

او ادامه داد: بسیاری از موسسه‌ها و دفاتر تخصصی معماری و مدرسان دانشكده‌های معماری‌ از دست‌پرورده‌های سید هادی میرمیران محسوب می‌شود، زیرا كه ایشان در زمان حیات خود مجموعه‌ای از افراد آكادمیك و حرفه‌ای را كه در عین‌حال به دو مبحث تئوری و عمل توجه داشته‌اند جذب می‌كرد و بنیاد میرمیران هم بر همین اساس بعد از درگذشت زودرس ایشان پایه‌گذاری شد.

اعتصام با اشاره به راه‌اندازی جایزه معماری میرمیران تصریح كرد: این جایزه بدین‌معنی نیست كه بنیاد میرمیران تنها به برگزاری یك مسابقه تخصصی خلاصه شود، بلكه ما برنامه‌های مختلفی را در حوزه كاری خود در این مجموعه در نظر گرفته‌ایم و امیدواری در آینده‌ای نزدیك پژوهشكده‌ای نیز برای كارهای تحقیقاتی بنیاد راه‌اندازی كنیم.

او سپس به پیشینه‌ی این مسابقه اشاره كرد و افزود: جایزه معماری میرمیران در اولین سالروز درگذشت ایشان در اردیبهشت‌ماه راه‌اندازی شد كه در دوره اول جایزه ما به دانشجویان رتبه اول تا سوم دانشكده‌های آزاد و سراسری و در سال دوم به فارغ‌التحصیلان رشته معماری اختصاص یافت و با تركیبی از اساتید دانشگاه و روسای دانشكده‌های معماری شورای سیاست‌گذاری را تشكیل دادیم تا هرساله موضوعات این جایزه را انتخاب كنیم.

عضو هیئت داوران سومین دوره از جایزه معماری میرمیران متذكر شد: شورای سیاست‌گذاری امسال تصمیم گرفت تا با توجه به ایده‌ها و تئوری‌های زنده‌یاد میرمیران در حوزه طراحی مفهومی، بحث «پیوند ناگسستنی نور و معماری» را مطرح كند.

او بیان كرد: در اساس معماری ایرانی و جهانی چه در تركیب‌های سنتی و چه مدرن، همواره مقوله نور یكی از اركا‌ن‌های اصلی در معماری محسوب می‌شود و البته كم‌تر مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. از این رو ما تصمیم گرفتیم تا با دعوت از متقاضیان 25 تا 45 ساله بتوانیم رابطه نور و معماری را در بناهای تاریخی، مدرن و حتی ایده‌های تخیلی و ذهنی مخاطبان بررسی كنیم.

اعتصام تصریح كرد: این مسابقه در سومین دوره خود بیشتر یك پروژه محسوب می‌شود تا شركت‌كنندگان بتوانند فلسفه وجودی نور و رابطه آن در معماری را مورد ارزیابی قرار دهند.

او ادامه داد: رابطه معماری با بشر یك رابطه غیركلامی است، هرچند كه همواره حرف‌های بسیاری دارد و آن‌ها كه تسلط كافی بر دانش معماری دارند، می‌توانند این كلام ناگفته را برای تماشاگر خود بیان كنند. همه ما می‌دانیم كه نور می‌تواند یك بنای معماری را غم‌انگیز، دل‌پذیر، معنوی، شاد و ... بكند.

حمید میرمیران رییس هیئت مدیره بنیاد نیز در ادامه توضیح داد: در این دوره قرار است شركت‌كنندگان مقوله نور را در یك فضای معماری و با زبان معماری بیان كنند، درواقع قرار است این تئوری به فضای معماری بدل شود.

او خاطرنشان كرد: در این دوره از تمام متقاضیان خواسته‌ایم تا آثار خود را به صورت پوستر در اندازه 74 در 166 عمودی ارسال كنند، تا بتوانیم در زمان برگزاری این جایزه و بزرگداشت یاد میرمیران كارهای برگزیده را به نمایش بگذاریم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست خبری سید علیرضا قهاری رییس انجمن مفاخر معماری و عضو هیئت داوران سومین دوره این جایزه با تشریح اهداف بنیاد میرمیران گفت: ترویج فرهنگ معماری، ارتقاء معماری كشور و سامان‌دهی نظام معماری و شهرسازی از برنامه‌های جدی ما در این بنیاد محسوب می‌شود.

او خاطرنشان كرد: ما در كشوری زندگی می‌كنیم كه نمادی‌ترین جلوه فرهنگی آن معماری است و متأسفانه این مقوله طی این سال‌ها مورد غفلت واقع شده و وظیفه بنیادهایی همچون میرمیران جبران این خلأ است.

او در بخش دیگری از سخنانش ارتقاء معماری كشور و توجه به معماری گذشته را از وظایف مهم این بنیاد برشمرد و افزود: باید معماری امروز ما مورد بررسی قرار بگیرد كه آیا هم‌چنان چون گذشته مورد افتخار است. و دلیل این نكته چیست، لذا احیا و ارتقاء معماری وظیفه ماست كه خوشبختانه در طی این سه سال كوشش خود را انجام داده‌ایم تا در حد توان خدماتی ارایه دهیم.

قهاری متذكر شد: بنیاد میرمیران قصد دارد در تعامل با سایر رشته‌های ساختمانی سامان‌دهی نظام معماری و شهرسازی را مورد توجه قرار دهد، زیرا از جامعه معماران نمی‌توان توقع داشت در شرایطی كه جایگاهی ندارند حركت كند.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های بنیاد در سال آینده توضیح داد: یونسكو سال 2009 را به عنوان سال شیخ بهایی نام‌گذاری كرده است و انجمن مفاخر معماری با همراهی بنیاد معماری میرمیران در سال 88 كه استان اصفهان به عنوان استان سال انتخاب شده است، قرار است برنامه‌های مشاركتی را در حوزه معماری انجام دهند كه یكی از مهم‌ترین آن‌ها برپایی هفته هنر اصفهان از اول تا هفتم آذرماه در این شهر است.

حمید میرمیران نیز در همین بخش اضافه كرد: سید هادی میرمیران به دلیل فعالیت‌های بیشماری كه طی 40 سال اخیر عمر خود در شهر اصفهان انجام داده بود، به عنوان شهروند افتخاری اصفهان انتخاب شد و این همكاری مشترك در سال شیخ بهایی از برنامه‌های جدی بنیاد ایشان محسوب می‌شود.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهداف بنیاد توضیح داد: جامعه‌ی معماران به لحاظ آكادمیك و تشكیلات نظام مهندسی از اصناف نسبتا قدرتمند است، ولی متأسفانه معماری طی سال‌های اخیر عمومیت پیدا نكرده است و مردم و جامعه بیرونی با معماری ارتباط برقرار نمی‌كنند، لذا یكی از برنامه‌های جدی بنیاد بهبودبخشیدن رابطه میان معماری و جامعه بیرون است.

او اضافه كرد: بنیاد میرمیران بیش از این‌كه متعلق به یك شخص باشد، متعلق به جامعه است. چه بسا كه زنده‌یاد سیدهادی میرمیران دو سال قبل از درگذشت خود برای تحقق‌بخشیدن به اهداف نامبرده قصد راه‌اندازی این بنیاد را داشت.

ایرج اعتصام در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به چگونگی انتخاب تركیب هیئت داوران و قرارگرفتن نام هنرمندی همچون عباس كیارستمی در كنار صنف معماران برای داوری آثار گفت: در این تركیب حتی قرار بود به جای تعداد بیشتر معماران از چند هنرمند برجسته همچون عباس كیارستمی استفاده كنیم، زیرا افرادی همچون او به فیلم و عكاسی كه ارتباط مستقیم با نور دارد مسلط هستند و در كارهای ایشان ضرورت و توجه به نور و فضا در ارتباط با معماری لحاظ شده است.

حمید میرمیران نیز توضیح داد: تركیب هیئت داوران از سه بخش دانشگاهی، حرفه‌ای و حرفه‌ای دانشگاهی انتخاب شده است و قصد داشتیم در این دوره با انتخاب موضوع نور از هنرمندان و افراد متخصصی بهره بگیریم كه بتوانند در ارتباط با فضا در معماری و نور در معماری ایده‌های جدیدی مطرح كنند، چه بسا هنرمندی همچون كیارستمی علاوه بر شناخت كامل نور در آثار خود نیز از این مقوله بهره گرفته است و حتی مجموعه غنی‌ای در ارتباط با نور و معماری را طی دوسال آماده كرده است. البته ما در نظر داشتیم از اساتید فلسفه نیز در این تركیب بهره بگیریم ولی در این فرصت كوتاه این اتفاق نیافتاد.

به گفته میرمیران علاقه‌مندان برای شركت در سومین دوره این جایزه تا 26 بهمن‌ماه برای ارایه آثار خود فرصت دارند و قرار است هرساله مقوله طراحی مفهومی با یك موضوع متفاوت به صورت مسابقه معماری برگزار شود.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست ایرج اعتصام با اشاره به نام‌گذاری روز معماری و زمان برگزاری سومین دوره این جایزه گفت: طی رایزنی‌های وزارت مسكن و شهرسازی و براساس پیشنهاد جامعه معماران گویا سوم اردیبهشت‌ماه به عنوان روز معماری انتخاب شده است، هرچند كه از گذشته جامعه‌ی معماران این روز را به عنوان روز معمار و معماری پذیرفته‌ بودند و به اشكال رسمی و غیررسمی برنامه‌های متعددی را در این رابطه طراحی كرده‌اند، البته این اتفاق مقارن با درگذشت سید هادی میرمیران در اردیبهشت‌ماه نیز است.

قهاری نیز در ادامه با اشاره به زمینه‌های این نام‌گذاری توضیح داد: اولین پیشنهاد جامعه معماران در زمان ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی مطرح شد تا ما بتوانیم معماری پرافتخار ایران را كه بیش از سه‌هزار سال قدمت دارد در تقویم رسمی مورد ثبت قرار دهیم كه این پیشنهاد آن زمان به شورای انقلاب فرهنگی ارایه شد ولی به دلیل وجود روز مهندسی و اختلافاتی كه در این زمینه پیش آمد درك درستی از آن صورت نگرفت.

او اضافه كرد: بعد از مدتی این مشكل حل شد و با درخواست مهندس سعیدی‌كیا بحث آن در شورای فرهنگ عمومی تصویب و موكول به تصویب شورای عالی شد كه از میان، 13 مناسبت پیشنهادی برای ثبت به ما قول دادند تا این اتفاق برای معماری برای سال بعد موكول شود.

قهاری تصریح كرد: هم‌زمان با بحث نام‌گذاری روز معمار در سوم اردیبهشت‌ماه كه هم‌زمان با تولد شیخ بهایی است بحث این نام‌گذاری در 24 بهمن كه هم‌زمان با تولد قوام شیرازی است نیز مطرح شده است. اما نباید فراموش كرد كه برای ما هیچ یك از این مناسبت‌ها فرق نمی‌كند، بلكه هدف اصلی نام‌گذاری روزی به نام معمار و معماری برای بزرگداشت معماری است و از آن‌جا كه سال 2009 به نام شیخ بهایی نام‌گذاری شده است و سید هادی میرمیران نیز در اردیبهشت‌ماه كه مقارن با تولد شیخ بهایی درگذشته است، بهتر بود این اتفاق در ماه اردیبهشت می‌افتاد كه خوشبختانه با آن موافقت شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پنل کاربری