0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از آغاز مرمت خانه تاریخی افتخارالاسلام طباطبایی بروجرد خبر داد.

خانه تاریخی افتخارالاسلام طباطبایی بروجرد

عباس گودرزی در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: کار مرمت خانه تاریخی افتخارالاسلام طباطبایی شهرستان بروجرد طی روزهای گذشته آغاز شده و در حال انجام است.
 
وی ادامه داد: در جریان مرمت این بنا، پشت‌بام این منزل تاریخی مرمت و سبک‌سازی خواهد شد.
 
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به ثبت بنای تاریخی منزل افتخار الاسلام در میراث ملی کشور، افزود: منزل افتخار الاسلام متعلق به دوران صفوی است که با تزئیناتی مانند آجر کاری، کاشیکاری و چوب در شهرستان بروجرد بنا شده است.

خانه تاریخی افتخارالاسلام طباطبایی بروجرد

گودرزی با اشاره به وجود خانه های تاریخی منحصر به فرد در بروجرد یادآور شد: در مجموعه بافت قدیمی بروجرد خانه های تاریخی مغیث الاسلام، افتخارالاسلام و حاج آقا کمال طباطبایی در منطقه غرب کشور بی نظیر هستند.
 
بنابر این گزارش خانه افتخارالاسلام طباطبایی از گونه های شاخص منازل مسکونی بروجرد و مشتمل بر سه بخش اصلی شامل بیرونی، اندرونی و خلوت است. این خانه تاریخی مربوط به دوره صفوی بوده و در بروجرد، خیابان صفا، کوچه هلال احمر، کوچه آقا احمدی واقع شده است.

خانه تاریخی افتخارالاسلام طباطبایی بروجرد

این خانه متعلق به یکی از روحانیون برجسته شهر و از خانواده سادات طباطبایی بروجرد به نام حاج افتخارالاسلام نبوی طباطبایی بوده است. خانه در کوچه معروف به حاج افتخار از محله صوفیان واقع شده که در زمان خود یکی از بزرگترین خانه های مسکونی شهر بوده و در حال حاضر از زیباترین منازل مسکونی قدیم در شهر بروجرد است.
 
بخش بیرونی این اثر تاریخی سالها پیش تجدید بنا شد و قسمت اندرون و خلوت شامل فضاهای تعریف شده ای نظیر حیاط اصلی، تالار هفت دری، پس تالار، شبستان زمستانی، آب انبار، حمام اختصاصی ، مطبخ و ... است که به طرز ماهرانه ارتباط بین فضاهای آن برقرار شده است.

خانه تاریخی افتخارالاسلام طباطبایی بروجرد

این اثر زیبا با معماری منحصر به فرد در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۷۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری