0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دبیرستان امام خمینی بروجرد تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است.

دبیرستان امام خمینی بروجرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه لرستان، ارتباط بین ایران و كشورهای اروپایی از سالهای قبل حكومت قاجار وجود داشته، اما از اواسط دوره قاجار این ارتباطات افزایش چشمگیری یافت. با گسترش رفت و آمد بین ایران و فرنگ و تحصیل عده‌ای از ایرانیان در كشورهای مختلف اروپایی زمینه تأثیر پذیری از اروپا در بسیاری مسایل فراهم شد که از جمله می‌توان به جنبه‌های مختلف معماری،‌ هنری،‌ علمی و آموزشی اشاره كرد.
 


از این زمان به بعد ساختن مدارسی به سبك معماری غربی و شیوه‌های آموزشی و تدریس علوم جدید در بسیاری از مدارس ایران رواج یافت، این روند در دوره پهلوی و به علت تغییر و تحولاتی كه در گرایش بیشتر به غرب و نیاز به تدریس علوم جدید در ایران به وجود آمد،‌ تشدید شد به طوری كه مدارس بسیاری به شیوه غربی در ایران شكل گرفت.
 


از جمله بناهایی كه در اوایل دوره پهلوی با تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبك و سیاق اروپایی در شهر بروجرد ساخته شده، بنایی است معروف به دبیرستان پهلوی(امام خمینی فعلی)‌ كه دارای وسعتی حدود 14هزار مترمربع است و به عنوان نمونه شاخصی از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.
 


رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد در این رابطه به خبرنگارایسنا، گفت: این بنا شامل یك ساختمان دو طبقه به عنوان فضای آموزشی و كلاسهای درس،‌ سالن آمفی تئاتر(اجتماعات) ‌و فضای وسیع حیاط است.
 


حجت‏‌الله یارمحمدی، افزود: ساختمان كلاسهای آموزشی در دو طبقه و به صورت یك بنای مستطیل شكل بوده كه در سمت جنوب واقع شده و در پشت كلاسهای درس، یك ایوان با 12 ستون آجری قرار دارد؛ همچنین در دو طرف، ایوان پیشرفته دیگری به صورت نیم دایره و با ستونهای آجری ساخته شده است.
 


وی اظهارکرد: ورودی اصلی بنا در سمت غرب قرار گرفته و ساختمان در سمت شمال‌شرقی و شمال‌غربی ورودی و خروجی‌های دیگری نیز دارد.
 


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد، تصریح کرد: داخل ساختمان شامل یك راهروی اصلی بوده كه ورودی كلاسها به این راهرو باز می‌شود؛ این راهرو درجهت شمال كلاسها ساخته شده است.
 


یارمحمدی ادامه داد: سقف بنا در طبقه اول با تیرهای چوبی و در طبقه دوم به صورت شیروانی و فلزی بوده كه زیر قسمت شیروانی را به صورت سقف كاذب با استفاده از چوب، كلاف‌كشی و ساخته‌اند.
 


وی خاطرنشان کرد: سالن اجتماعات بنا در سمت شمال‌غربی ساختمان كلاسها و چسبیده به آن احداث شده؛ این فضا شامل یك ایوان ورودی تزئینی در سمت غرب و فضایی شیب‌دار جهت مشایعت نمایش و سن است.
 


دبیرستان امام خمینی مربوط به ۱۳۱۵ ه. ق. بوده و در بروجرد، شرق خیابان حافظ جنوبی نرسیده به میدان توحید واقع شده و این اثر به شماره ۲۰۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # فرشید فتوتی 1392-03-18 13:38
متاسفانه به دلیل سهل انگاری ها و بی توجهی های اداره میراث فرهنگی , این بنای مهم رفته رفته رو به زوال میباشد . طبقه دوم این بنا به شدت رو به نابودی است و تبدیل به لانه پرندگان شده است . از شکوه سالن آمفی تاتر با گچ بریهای منحصر به فرد , چیزی جز یک اتاق با پنجره های شکسته باقی نمانده هست ... هنگام بازدید از این بنا ( البته اگر سرایدار و حراست اجازه فرمایند ) چیزی جز افسوس و تاسف بر جای نمیماند !
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مسعود نمازی 1392-06-03 23:46
به نام او که مالک ملک و ملکوت ،اوست.
باسلام
امروزدرتاریخ92.06.03به دیدن دبیرستانی رفتم که 4سال بابهترین دوستان ،بهترین و صادقانه ترین ایام را در آن گذراندم.حالا در عرض30 دقیقه از نگاه یک مرد 46 ساله زیباییهایی را در این ساختمان کهنسال دیدم که هیچگاه در دوران شباب به آنها توجه نداشتم.آنجه از چنین بناهای کهن،به چشم بیننده می آیدبرخاسته از درون صاف و باسخاوت مردانی است که باعشق،خشت را بر خشت می گذاشتند،با ذکر خدا کار می کردند و هیچگاه رزق ناصواب برسفره ی خانوار خویش نمی گذاشتند.آری طبیعی است که حاصل تلاش و هنر چنان وارستگان بی نام و بی ادعایی چنین دلنواز و دلنشین باشد.حضرات معصومین (ع)،امانت داری را از نشانه های ایمان دانسته اند،آنچه در پس این خشت ها دیدم نهایت ایمان و امانت داری است که حتی پس از 77سال بی هیچ زحمتی ،به چشم می آید.شیشه های شکسته ،گچ های ریخته،راهروهای غریبی که روزگاری محل آمد وشد فرهیختگانی چون مرحوم نورمحمدی،مرحوم صانعی و ...بودند،امروز با نگاهی پرسشگر و البته عتاب آمیز از ما سوال می کنند.نجوا نمی کنند بلکه فریاد می زنند که ایمانتان کجاست،امانت داری تان چه شد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری