0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهردار منطقه ثامن مشهد، گفت: 90 درصد بناهای هویت‌ساز مشهد در منطقه ثامن مخروبه شدند و میراث فرهنگی تنها اقدام به ثبت این آثار کرده و اقدام اجرایی برای بازسازی آن‌ها انجام نمی‌دهد.

 شهردار منطقه ثامن مشهد: 90 درصد بناهای هویت‌ساز این منطقه در معرض تخریب است

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان،"محسن برزویی" امروز پنجم شهریورماه در نشست خبری که در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از پروژه احداث زائرسراهای ارزان قیمت در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی در محل نمایشگاه دائمی سازمان مجری طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در سال 74 که طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی مورد تصویب قرار گرفت، تنها چهار بنا به عنوان میراث فرهنگی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی ثبت شد اما به مرور زمان که این طرح به اجرا درآمد، بناهای بیشتری به ثبت ملی رسید تا اینکه امروز شاهد ثبت بیش از 300 خانه به عنوان میراث فرهنگی هستیم.
 
وی ادامه داد: این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی هیچ هزینه‌ای به منظور مرمت و بازسازی این خانه‌های ثبت شده در نظر نمی‌گیرد و عمده کار به دوش شهرداری است.
 
مدیرعامل سازمان مجری طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی با بیان اینکه بیش از 35 میلیارد تومان هزینه به منظور خریداری، حفظ و مرمت این میراث ثبت شده به شهرداری تحمیل شده است، افزود: ثبت این میراث در حالی صورت می‌گیرد که سرای «عزیزالله‌اوف» به لحاظ ایمنی و امنیتی به شدت با مشکل مواجه بوده و مشکلات اجتماعی را نیز به وجود آورده است.
 
وی اضافه کرد: با مزایده این سرا سه نفر از اشخاص حقیقی اقدام به خریداری این ملک کرده و با تغییر کاربری آن، باری دیگر بر دوش مشکلات سرای عزیزالله‌اوف افزودند؛ به همین دلیل شهرداری اقدام به خریداری این ملک، خانه داروغه و خانه توکلی کرد و مرمت و بازسازی آن را زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی به عهده گرفت.
 
برزویی با بیان اینکه طرح بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم، بزرگترین طرح بازسازی بافت فرسوده سطح کشور است، گفت: این طرح به عنوان با اهمیت ترین طرح نوسازی در سطح کشور به لحاظ موقعیت و میزان مداخله شناخته می‌شود.
 
با اشاره به عرض کم معابر طرح، گفت: عرض بیش از 73 درصد معابر موجود در طرح کمتر از شش متر است؛ همچنین 82 درصد ابنیه فاقد سیستم سازه‌ای بوده و 85 درصد قطعات ریزدانه است که کمتر از 150 متر مربع مساحت دارند.
 
برزویی با بیان اینکه علاوه بر این 50 درصد قطعات ورثه‌ای هستند، خاطرنشان کرد: با این حال مشکلات عدیده محیطی و زیست‌محیطی،‌ اسکان غیرمجاز زائران،‌ شبکه خدماتی فرسوده، معضلات اجتماعی، کمبود پارکینگ و کم بودن میانگین طبقات به میزان 3. 1 دهم درصد از دیگر مشکلات قابل ذکر در محدوده منطقه ثامن بود.
 
وی با اشاره به اینکه طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم در سال 74 به تصویب رسید، خاطرنشان کرد: رفاه آسایش زائران رضوی با سه راهبرد ایجاد 30 هزار تخت برای زائران کم درآمد، 100 هزار تخت برای زائران قشر متوسط و 90 هزار تخت شامل هتل‌های سه ستاره به بالا مخصوص زائران متوسط به بالا در نظر گرفته شد.
 
برزویی اضافه کرد: همچنین به منظور رفاه بیشتر زوار و تسهیل رفت‌وآمد به حرم مطهر در سال 86 گسترش حیات زیرزمینی مورد توجه قرار گرفت.
 
وی ادامه داد: اهم کاربری‌ها و اقداماتی که بعد از بازنگری طرح در سال 84 به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسید شامل تعریض معابر منتهی به حرم رضوی از 30 متر به 45 متر و ایجاد چهار خیابان جدید علاوه بر خیابان‌های موجود در اطراف حرم بود.
 
برزویی با بیان اینکه هشت «ره‌باغ» در طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم در نظر گرفته شده است، گفت: تاکنون احداث این ره‌باغ‌ها 54 درصد پیشرفت فیزیکی داشته با این حال مشکل تامین منابع مالی معضلی اساسی بر سر راه اجرای پروژه است.
 
مدیرعامل سازمان مجری طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه اجرای طرح 16 هزار میلیارد تومان هزینه در بردارد، گفت: 6200 میلیارد تومان تاکنون هزینه شده و به منظور تداوم طرح نیازمند اختصاص 10 هزار میلیارد تومان دیگر هستیم.
 
برزویی اظهار کرد: 134 پروژه هم‌اکنون در مراحل اجرایی قراردارد و 32 پروژه نیز به اتمام رسیده است؛ ضمن اینکه مراحل ساخت سایر پروژه‌های منطقه ثامن در دست اقدام بوده و در مرحله آزادسازی زمین قرار دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با روند رو به رشدی که در منطقه ثامن و در مرحله اجرای پروژه‌ها وجود دارد بتوان چارچوبه اصلی این طرح را در مهلت مقرر یعنی در سال 97 به اتمام رساند.
 
مدیرعامل سازمان مجری طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی گفت: 72 درصد از زائرانی که به شهر مشهد سفر می‌کنند زائران دهک پایین جامعه هستند که تلاش برای ایجاد تخت‌های ارزان قیمت برای اسکان آنان در دستور کار قراردارد.
 
برزویی اضافه کرد: به همین منظور تعداد 5000 تخت به عنوان پروژه‌های پیشتاز برای موسسات خیریه حقوقی، استان‌های محروم، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و اوقاف شروع شده باید کار برای ساخت 25 هزار تخت دیگر ادامه پیدا کند.
 
وی با اشاره به اینکه پیوست فرهنگی برای تمامی پروژه‌های موجود در طرح نوسازی بافت فرسوده پیرامون حرم در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: درصدد هستیم تمامی مراکز علمیه و مدارسی چون سلیمانیه، عباسقلی خان، موسوی‌نژاد و نواب صفوی را تثبیت کرده و توسعه دهیم.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری