0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد «مولانا» باقی‌مانده از دوره‌ی قاجار واقع در كنار بازار ثبت جهانی تبریز در پنجمین شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید.

مسجد مولانا

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 13 اثر تاریخی آذربایجان شرقی ارائه‌شده در پنجمین شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار تاریخی كه در استان البرز در حال برگزاری است، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.
 


مسجد «المهدی» (مولا رستم) و مسجد «حسن درزی» با كتیبه‌ای تاریخی هر دو متعلق به دوره‌ی قاجار در فهرست آثار ملی ثبت شدند. همچنین مسجد قاجاری «عنصرود» در روستای عنصرود شهرستان اسكو كه معماری صخره‌یی و 600 مترمربع وسعت دارد نیز در این فهرست قرار گرفت.
 


همچنین عمارت قاجاری «وینق» در شهرستان كلیبر در جنگل‌های ارسباران با 800 مترمربع مساحت و دارای معماری تلفیقی ایرانی و اروپایی و كلیسای قاجاری «هوانس» در بافت تاریخی مراغه با 300 مترمربع مساحت به‌عنوان تنها كلیسای جنوب آذربایجان شرقی از دیگر آثار تاریخی آذربایجان شرقی هستند كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.
 


به گزارش خبرنگار ایسنا، «كاخ استانداری» در بافت تاریخی تبریز باقی‌مانده از دوره‌ی قاجار با مساحت 2500 مترمربع نیز در این فهرست به ثبت رسید. این كاخ پس از تخریب عمارت «كلاه‌فرنگی» مربوط به دوره‌ی زندیه، روی آن ساخته شد. این كاخ نمونه‌ای از كارهای مهندس فروغی، یكی از برجسته‌ترین معماران و طراحان ساختمان در ایران است.
 


همچنین بانك ملی تبریز در بافت تاریخی مربوط به دوره‌ی پهلوی اول كه در حریم بازار جهانی تبریز نیز قرار دارد و طراحی آن توسط مهندس فروغی انجام شده است، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این ساختمان قابل مقایسه با ساختمان‌های تاریخی بانك ملی تهران و بانك ملی اصفهان است.
 


به علاوه، حمام «اسفنجان» در شهرستان اسكو متعلق به دوره‌ی تیموری و ایلخانی در داخل بافت روستای اسفنجان به‌عنوان تنها اثر تاریخی این روستا در فهرست آثار ملی قرار گرفت.
 


همچنین تپه‌ی «زردخانه» در شهرستان اهر مربوط به دوره‌های تاریخی «كالكولتیك» (مس و سنگ) تا اشكانی كه معماری آن خشكه‌چین (بدون ملات) است و محوطه‌ی باستانی «قلعه پیام» در شهرستان كلیبر از دوره‌های ساسانی‌، اشكانی و اسلامی كه قابل مقایسه با «قلعه بابك» و «قلعه ضحاك» و دارای برج و بارو است نیز در این فهرست به ثبت رسیدند.
 


محوطه‌ی «گوركان چراغلو» مربوط به عصرآهن در شهرستان ورزقان و تپه‌ی «گورزی اقیلی» در شهرستان شبستر مربوط به هزاره‌ی اول و دارای ابزارهای سنگی و سفال‌های خاكستری نیز دو محوطه‌ی تاریخی دیگرند كه در پنجمین شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری