0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسوول انجمن دوستدار میراث فرهنگی بهبهان از تخریب خانه تاریخی پاكدامن در بهبهان خبر داد.

خانه پاكدامن در بهبهان

مختاران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا, در خوزستان اظهار كرد: خانه پاكدامن در محلی به نام ملامحسنی‌ها قرار داشت. همه خانه‌های محله در دوران پهلوی اول ساخته شدند و اوایل دوره پهلوی دوم گسترش یافتند.
 


وی افزود: سبک معماری این خانه قاجاری بود و تلفیق سبك قاجاری و زندیه نیز در معماری آن دیده می‌شود. در ساخت این خانه بیش‌تر گچ و خشت به كار رفته و زمانی که در دوره پهلوی دوم آن‌ها را بازسازی و نوسازی كردند از آجر تراشیده استفاده کردند.
 


مختاران توضیح داد: این نوع خانه‌ها دارای حیاط بودند و در بعضی حیاط‌ها حوض و زیرزمین وجود داشت. بالای درها به صورت هلالی بود و به دلیل این‌ كه در آن زمان تیر آهن نبود از تیرهای چوبی استفاده می‌كردند.
 


این دوستدار میراث فرهنگی تصریح كرد: این خانه تحت نظر میراث فرهنگی بود و به خاطر این تخریب میراث فرهنگی نسبت به آن اعتراض كرد. این بنا از نظر معماری ارزش بسیاری داشت و حتی جزو آثار ثبت شده به شمار می‌رفت.
 


مختاران بیان كرد: خانه پوراسماعیل نیز در حال ویرانی است و به دلیل ایزوگام نبودن سقف آن در هنگام بارش باران دچار مشكل شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری