0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشف یک توالت متعلق به صلیبی‎ها در 800 سال پیش،واقع در غرب قبرس، خبر از شیوع گسترده بیماری‎های انگلی و آلودگی شدید منابع آب وغذای سربازان صلیبی و تشدید تلفات آن‎ها در جنگ می‎دهد.

یافته‎های جدید تاریخی با کشف یک توالت 800 ساله

کشف یک توالت متعلق به صلیبی‎ها در 800 سال پیش،واقع در غرب قبرس، خبر از شیوع گسترده بیماری‎های انگلی و روده‎ای و آلودگی شدید منابع آب وغذای سربازان صلیبی مدیترانه می‎دهد.

به گزارش ساینس، بررسی‎های انجام شده برآثار بدست آمده دریک توالت واقع دریک قلعه نظامی صلیبی‎ها در دوران قرون وسطا درغرب قبرس، تصویربهتری از وضعیت بهداشت و سلامت صلیبی‎های مستقر در جزیره مدیترانه ارائه کرده است.

طبق همین بررسی‎ها دانشمندان با میزان بالایی از انگل‎های روده‎ای درمدفوع باقی مانده در این توالت مواجه شدند که 800 سال پیش ساخته و مورد استفاده سربازان صلیبی بوده است.

این یافته‎ها که توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج بدست آمده، تصویر نه چندان خوشایندی از سلامت و بهداشت صلیبی‎ها در قرارگاه‎های دوران قرون میانه ارائه کرده، حکایت از آن دارد که منابع آب و ذخایر غذای این سربازان به شدت به انواع مواد آلاینده مرگبار آلوده بوده که به انواع موجودات انگلی فرصت داده که سبب شیوع بیماری های گوناگون روده‎ای در میان این سربازان و تشدید مرگ و میرآنان وافزایش تلفات شود. موضوعی که در تعیین برنده و بازنده جنگ‎هانقش مهمی دارد.

منابع آب و ذخایر غذای این سربازان به شدت به انواع مواد آلاینده مرگبار آلوده بوده که به انواع موجودات انگلی فرصت داده که سبب شیوع بیماری های گوناگون روده‎ای در میان این سربازان و تشدید مرگ و میرآنان وافزایش تلفات شود. موضوعی که در تعیین برنده و بازنده جنگ‎هانقش مهمی دارد

به گفته "پیرز میچل"از ژورنال باستان پاتولوژی که درزمینه انگل شناسی باستانی تحقیق می‎کند، این توالت متناسب به شکل بدن انسان طراحی و ساخته شده و دارای حفره‎ای هلالی شکل است که به فاضلابی در زیر آن منتهی می‎شود.

میچل برآورد کرده است طی دو تا سه سال لشگر کشی صلیبی‎ها، اشراف و روحانیان دینی بسیاری از اشراف و نجبایی که در میدان جنگ کشته می‎شدند، درواقع قربانی سوتغذیه و سطح پایین بهداشت بوده‎اند. تصور می‎رود که این وضعیت سوتغذیه وبهداشت در میان سربازان عادی به مراتب شدیدتر بوده است.

بررسی‎های جدید نشان می‎دهد که انتشار بیماری‎های انگلی احتمالا سهم بسیار بالایی در افزایش مرگ و میر سربازان صلیبی داشته است که براثر گرسنگی و یا انواع بیماری‎های واگیر ضعیف شده و مرده‎اند.

محققان همچنین یادآور شده‎اند که این شرایط مرگ و میر و شیوع بیماری‎ها در شرایط بروز قحطی یا محاصره‎های درازمدت تشدید می‎شده زیرا سربازان مجبور بودند غذای اندک خود را همراه با انواع انگل‎های خود با هم تقسیم کنند.

محققان می‎گویند شاید بررسی مدفوع مردم باستان کار خوشایندی نباشد اما روش مفیدی برای باستان شناسان درجهت بازسازی رژیم غذایی ، سبک زندگی و سطح بهداشت مردم باستان و آثار و نتایج تاریخی و سیاسی آن است.

این نخستین مورد ازکشف وبررسی موجودات ریز انگلی کوچکتر از یک دهم میلی‎متر در مدفوع انسان‎های دوران کهن نیست پیش‎تر نیز مطالعات مشابهی بر مدفوع به جا مانده از 10 هزار سال پیش منجر به کشف گونه‎های مختلفی از کرم انگل درسایت‌های عصر نئولیتیک در دو سایت دیگر قبرس شده بود.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری