0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
چهارشنبه، سوم اسفند ـ نخستین تونل تاسیساتی تهران با طول 6 هزار و 200 متر با حضور شهردار تهران بهره‌برداری و پس از آن دكل‌های فشار قوی بزرگراه صدر جمع‌آوری خواهدشد.تونل تاسیساتی بزرگراه شهید صدر نخستین تونل تاسیساتی تهران است كه از پست برق قیطریه آغاز و به ازگل ختم می‌شود و با احداث آن تمامی كابل‌های بزرگراه به‌داخل تونل انتقال یافته است.

تونل صدر 

شهر: شهروندانی كه این‌روزها از بزرگراه صدر عبور می كنند، شاهد اجرای عملیات پل صدر بر روی این بزرگراه (یا همان دو طبقه‌كردن آن) هستند كه بخشی از پروژه صدر ـ نیایش (شامل این بزرگراه دو طبقه و تونل نیایش) می‌شود. این پروژه به‌عنوان شریان غربی ـ شرقی تهران از بزرگراه نیایش، ابتدای كردستان آغاز و به‌تقاطع بزرگراه صدر با امام علی (ع) ختم می‌شود. یكی از مشكلات اجرای این طرح، دكل‌های برق فشار قوی بزرگراه صدر بود كه به‌این منظور تونل تاسیساتی بزرگراه شهید صدر احداث شده است.

تونل تاسیساتی بزرگراه شهید صدر نخستین تونل تاسیساتی تهران است كه از پست برق قیطریه آغاز و به ازگل ختم می‌شود و با احداث آن تمامی كابل‌های بزرگراه به‌داخل تونل انتقال یافته است. در این مسیر 77 دكل انتقال فشار قوی برق 230 كیلوولتی وجود دارد كه 54 دكل از این تعداد به‌طور مستقیم معارض احداث پروژه پل شهید به شمار می‌آمدند كه بدین ترتیب این تونل تاسیساتی ساخته شد تا سیستم برق‌رسانی به‌داخل این تونل منتقل شوند و همه 77 دكل نیز جمع آوری شود. اقدامی كه به‌گفته مازیار حسینی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از آخر هفته‌جاری نسبت‌به‌انجام آن اقدام می شود.

این تونل 6200 متر طول دارد و در كمتر از 6 ماه ساخته شده است، در صورتی كه كارشناسان معتقدند اگر قرار بود این تونل طبق روند معمول ساخته شود، بین 2 تا 3 سال زمان می‌برد. برای ساخت این تونل بیش از 87 هزار متر مكعب خاكبردای شده و برای جلوگیری از نفوذ آب به‌آن 30 هزار متر مربع عایق‌بندی صورت گرفته است.

از دیگر مشخصات فنی این پروژه 950هزار تن آرماتوربندی، نزدیك به 50 هزار متر مربع قالب‌بندی و 14 هزار متر مكعب بتن‌ریزی است. 38 كیلومتر كابل‌كشی هم در این تونل صورت گرفته است. ضمن این‌كه برای تسهیل دسترسی به این تونل به‌منظور كنترل و نگهداری آن، 13 حلقه ورودی دسترسی دائم برای آن درنظر گرفته شده است.

این تونل علاوه بر این‌كه امكان انتقال كابل‌های تلفن و كابل‌های شركت كنترل ترافیك را فراهم می‌كند، در سلامت شهروندان هم تاثیرگذار است، چنان‌كه جمع‌آوری دكل‌های فشار قوی برق می‌تواند در جلوگیری از آسیب‌های امواج مغناطیسی و جریان‌های الكتریكی به‌مردم موثر باشد. این پروژه هم‌چنین می‌تواند سرآغازی برای حذف دیگر دكل‌های برق از شهرهای سراسر كشور محسوب شود كه برخی متخصصان درباره آثار مخرب امواج الكترومغناطیس آن‌ها بر سلامت شهروندان ابراز نگرانی می كنند.

كارشناسان محیط زیست معتقدند تاثیرات مخرب و منفی میدان‌های الكتریكی و مغناطیسی بر سلامت و بهداشت انسان از مضرات وجود این دكل‌هاست. چرا كه میدان‌های مغناطیسی و الكتریكی به وسیله خطوط نیرو، سیم و تجهیزات الكترونیكی تولید می‌شود و قدرت مخرب آنها با افزایش ولتاژ بیشتر می شود. به گفته این كارشناسان میدان الكترومغناطیسی بر روی سیستم‌های عصبی و رشد و تكامل و ترمیم سلول‌ها اختلالاتی ایجاد می‌كند و ممكن است عامل برخی سرطان‌ها، تومورهای مغزی و ناباروری در شهروندان شود.

علاوه بر این، حذف دكل‌های فشار قوی، می‌تواند به‌زیباتر شدن منظر شهری منجر شود، ضمن این‌كه هدف اصلی این پروژه امكان دوطبقه‌كردن بزرگراه صدر است كه با انجام آن بزرگ‌ترین معارض این پروژه بزرگ فراهم می‌شود. نكته‌ دیگری را كه نباید از یاد برد، طبق برنامه پنجم توسعه شهرداری های كشور با همكاری دولت موظف به‌ایجاد تونل‌های شهری مشترك به‌منظور انتقال خطوط آب، برق و تلفن هستند كه تونل تاسیساتی صدر به‌عنوان نخستین تونل تاسیساتی تهران می تواند الگویی در این راستا به شمار می‌آید.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری