0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی محوطه‌ی تاریخی فرح‌آباد ساری از كشف دو چشمه سرویس بهداشتی و معبرهای جدید خبر داد.

Naghshe Jahan_Sari

عبدالمطلب شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این‌باره بیان كرد: فصل دوم كاوش‌های باستان‌شناسی محوطه‌‌ی تاریخی فرح‌آباد ساری همچنان ادامه دارد و آثار معماری از دوره‌ی صفوی در آنجا به‌دست آمده است.

  او گفت: تا كنون بخش‌هایی كه به نوار ساحلی مربوط بودند به‌طور كامل بیرون آمدند. همچنین بخش‌های دیگری از حجره‌هایی كه در قسمت شمالی كاخ بودند با كاوش‌های باستان‌شناسی پیدا شدند.

  وی با بیان این‌كه در قسمت شمال شرقی محوطه، یك برج به‌طور كامل از خاك بیرون آمده است، اظهار كرد: برای این برج، دو كاربری مشخص شده، نخست این‌كه كاربرد نگهبانی داشته و دیگر این‌كه از كف آن به‌عنوان سرویس بهداشتی استفاده می‌شده است.

   او در این‌باره گفت: در این قسمت، دو چشمه سرویس بهداشتی پیدا شده است كه كاملا كاشی‌كاری شده‌اند.

   شریفی با بیان این‌كه ارتفاع دیوار ساحلی از كف رودخانه (تجن) حدود شش متر است، ادامه داد: در كاوش‌های امسال دو معبر جدید كشف شدند كه نشان می‌دهند معبر اصلی كه حدود 5/5 متر است و علاوه بر محور شرقی - غربی، در جهت شمالی - جنوبی نیز انشعاب پیدا می‌كند.   این باستان‌شناس افزود: با آغاز فصل گرما و نزدیك شدن به ماه رمضان، كاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه‌‌ی تاریخی به‌طور موقت تمام می‌شود و پس از آن، فصل جدیدی آغاز خواهد شد.

  به گزارش ایسنا، مجموعه‌ی فرح‌آباد توسط شاه‌عباس در سال 1021 هجری قمری در روستای طاهان ساخته شد. در این مجموعه، طرح میدان نقش جهان اصفهان اجرا شده است؛ به این ترتیب كه در قسمت جنوبی این میدان، مسجدجامع فرح‌آباد، در قسمت شمالی، كاخ جهان‌نما و در قسمت غربی براساس مدارك و اسناد موجود احتمالا راسته‌ی بازار بوده است. همچنین قسمت شرقی این میدان به رودخانه‌ی تجن مشرف است. در منطقه‌ی فرح‌آباد فعلی، شهر بسیار آبادی وجود داشته است که با استفاده از شیوه‌ی شهرسازی اصفهان در دوره‌ی صفوی ساخته شده بود.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری