0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
گسترش موزه ملی معطل تخلیه میدان مشق


گسترش موزه ملی ایران به 25 برابر فضای فعلی در حالی امکان پذیر خواهد بود که طی ۹ ماه باقی مانده از سال ۸۴،ساختمان‌های میدان مشق به میراث فرهنگی واگذار شود.


موزه ملی ایران قرار است به یكی از 5 موزه بزرگ دنیا تبدیل شود و این آرزو در صورتی محقق می‌شود كه در مدت 9 ماه باقی مانده از سال جاری مسئله واگذاری ساختمان‌های میدان مشق به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حل شود.
در حال حاضر برای گسترش موزه ملی ایران به 25 برابر فضای فعلی 500 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته‌اند. طبق برنامه‌ریزی‌ها این مبلغ قرار است طی 5 سال هزینه شود.
محمدرضا كارگر، مدیر موزه ملی ایران در این باره می‌گوید:«بنابر برنامه‌ریزی‌ها اگر میدان مشق در سال جاری تخلیه شود،‌ عملیات اجرایی هم از سال آینده صورت می‌گیرد. در غیر این صورت زمان پیش‌بینی شده برای بازسازی افزایش می‌یابد.»
10 فروردین 1382 هیات وزیران به استناد اصل 138 قانون اساسی، همه نهادهای دولتی مستقر در میدان مشق حد فاصل خیابان های امام (ره)، فردوسی، سی تیر و و سرهنگ سخایی را موظف كرد تا ساختمان های خود را برای گسترش موزه ملی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری واگذار كنند. این مصوبه با هدف نگهداری صحیح از موزه ملی، موزه تاریخ اطلاعات، مجموعه باغ ملی و موزه گمرك انجام شد.
ساختمان كتابخانه ملی، نخستین ساختمانی بود كه در محوطه میدان مشق تخلیه شد اما با گذشت حدو یك سال مسئولان این نهاد فرهنگی حاضر به واگذاری آن به موزه ملی ایران نشده‌اند.
در این میان كارشناسان ایتالیایی توانستند با اعتبار وزارت امورخارجه ایتالیا طرحی را برای گسترش و بازسازی موزه ملی ایران ارائه دهند كه بدون ایجاد بنایی جدید در ساختمان‌های موجود این موزه، فضای مورد استفاده را به 3 برابر فضای فعلی تبدیل می‌كند. رییس سازمان میراث فرهنگی نیز این طرح را تایید كرده و پس از ارائه طرح استحكام بخشی ساختمان موزه ایران باستان،‌ و مقایسه طرح ایتالیایی با نمونه‌ای كه كارشناسان ایرانی ارائه داده‌اند، این بنای 68 ساله در برابر زلزله مستحكم می‌شود.
هیاتی راهبردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با حضور مسئولین و كارشناسان بخش‌های گوناگون این سازمان نظیر معاون حفظ و احیای سازمان، رییس شورای فنی موزه های میراث فرهنگی، معاونت حفظ و احیای اداره كل میراث فرهنگی استان تهران، مدیریت موزه ملی و یك متخصص معمار تشكیل شد كه تمام مراحل طراحی هیات ایتالیایی را هدایت و در نهایت همه برنامه ها و طرح ها را كنترل كرد.

میراث خبر

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری