0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گرمابه سلمان، خیابان 17 شهریور هم برای همیشه از خاطره تهرانی‌ها پاک شد. تخریب این حمام بار دیگر داغ تخریب‌های زنجیره‌ای تهران را تازه کرد. تخریب‌هایی که پشت سر هم اتفاق می افتد و دیگر نمی‌توان حتی به تک بناهای ارزشمند در میان خیل کثیر ساخت و سازها امیدوار بود.

گرمابه سلمان هم به سرنوشت مسجداش دچار شد

بار دیگر تهران یکی از بناهای قدیمی خود را از دست داد. حمام سلمان یکی از بناهای تاریخی به جای مانده در تهران بود که برای همیشه از یاد و خاطر تهرانی ها پاک شد. این گرمابه که روزگاری در نزدیکی مسجد سلمان قرار داشت به همان سرنوشتی مبتلا شد که پیشتر مسجد سلمان دچار شده بود.
 
 اکنون نزدیک 7 سال است از تخریب مسجد سلمان می‌گذرد. مسجدی که در فهرست آثار ملی جای گرفته و یکی از آثار ارزشمند استاد حسین لرزاده بود. گفته می شود که مسجد سلمان نخستین مسجدی بود که روی حصار ناصری با دو بادگیر بنا شده است.
 
مسجد سلمان در سال 1326 کمی بالاتر از میدان خراسان در محل قبلی دروازه خراسان، پس از تخریب حصار شرقی شهر و پر شدن خندق ناصری بر روی آن احداث شده بود. بانی و واقف مسجد حاج محمد یخچالی اولنگ تهرانی از یخچال داران به نام تهران قدیم نام برده شده است.
 
دوستداران میراث فرهنگی معتقدند که تخریب این بنای تاریخی بار دیگر تخریب مسجد سلمان را یادآور شد. مسجدی که می توانست امروز در کنار مجموعه از آثار ارزشمند تاریخی زنده باشد و هویت و آبروی تهران باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری