0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کتاب «معماری اسلامی ایران در دوره ایلخانان» پس از ۴۸ سال توسط انتشارات علمی و فرهنگی تجدید چاپ شد.

 

 کتاب معماری اسلامی ایران در دوره ایلخانان

به گزارش معماران به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب «معماری اسلامی ایران در دوره ایلخانان»  توسط که نخستین بار در سال ۱۳۴۶ در ایران منتشر شده توسط انتشارات علمی و فرهنگی تجدید چاپ شد.

این کتاب را، دونالد نیوتن ویلبر به رشته تحریر درآورده و مرحوم عبدالله فریار آن را به فارسی ترجمه کرده است.

«معماری اسلامی ایران در دورۀ ایلخانان» به شرح رابطه علت و معلولی تحولات تاریخی و در پی آن تغییرات هنر معماری در قرون  سیزدهم و چهاردهم میلادی، یعنی دوران حاکمیت ایلخانان مغول بر سرزمین ایران میپردازد.

در ابتدای این دوره هجوم مغول ها به ایران بسیاری از بناهای ارزشمند تاریخی را دستخوش ویرانی میکند، اما به پشتوانه میراث فرهنگی غنی و مستحکم ایرانی و هم چنین با تکیه بر هنر معماران چیره دست ایران زمین، بناهای تاریخی جدیدی از دل خاکستر شهرهای ویران شده سر بلند میکند.

در قسمت اول کتاب، فراز و نشیب های تاریخی دوره حکمرانی ایلخانان مغول بر ایران مورد توجه قرار گرفته و مشتمل بر شرح حمله مغول به ایران و زمامداری هولاکو اولین پادشاه مغول و پنج جانشین او و نیز عصر طلایی غازان خان، اولجایتو، ابوسعید و نهایتا زوال قدرت مغول است.

اما در قسمت دوم، خواننده با سبک آثار معماری دورۀ ایلخانی، طبقات ابنیه، روش ومصالح ساختمانی، خصوصیات نقشه و شیوه ها و مصالح تزیین آشنا می شود. سپس در انتهای کتاب فهرستی از بناهای تاریخی و مهم آن دوران به همراه تصاویرشان آورده شده که این قسمت برای پژوهشگران و دانشجویان معماری بسیار قابل توجه، کاربردی و سودمند است.

معماری اسلامی ایران در دورۀ ایلخانان در ۳۱۸ صفحه، به قیمت چهل و پنج هزارتومان و با جلد سخت (گالینگور) منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری