0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کتاب «مدیریت و کاربرد نمادها و نشانه‌ها در فضای شهری» با هدف فراهم آوردن چارچوب‌هایی نظری و مدلی مفهومی برای آشنایی با مفاهیم اساسی نشانه‌شناسی و همچنین کمک به مدیریت و کاربرد درست نمادها و نشانه‌ها در معماری و طراحی فضاهای شهری منتشر شد.

مدیریت و کاربرد نمادها و نشانه‌ها در فضای شهری

به گزارش خبرنگار مهر، نشانه و نماد، موضوعات و مفاهیمی است که تقریبا در همه حوزه‌های علمی و معرفتی، حضوری جدی و کلیدی دارد؛ از این رو نشانه‌شناسی نیز مقوله‌ای میان رشته‌ای به شمار می‌رود که می تواند موضوع جدی بحث در رشته‌ها و میان‌رشته‌ایهای گوناگونی باشد.
 
گذشته از زبان‌شناسی، ادبیات و هنر، موضوع نشانه‌شناسی و همچنین کاربرد نمادها و نشانه‌ها، از مباحث اساسی و دشوار در انسان‌شناسی، جغرافیای شهری، معماری و شهرسازی است.
 
در چند سال اخیر، موضوع نمادها و نشانه‌ها و کاربرد آنها در فضاهای شهری، به موضوعی مناقشه‌برانگیز و جنجالی تبدیل شده است؛ در این میان، برخی از منتقدان، افراد، گروه‌ها یا سازمان‌هایی را به استفاده نادرست از نمادها و نشانه‌ها متهم کرده‌اند و گاه حتی این کاربرد نادرست را حرکتی تعمدی و در راستای تضعیف و تهدید فرهنگی بومی (ایرانی ـ اسلامی) تلقی کرده‌اند!

در این کتاب که به قلم افشین داورپناه، مدیر گروه پژوهش هنر و عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر نگاشته شده، نویسنده کوشیده است تا در پنج فصل، چارچوبی نظری درباره نمادها و نشانه‌ها، به وی‍ژه با رویکرد استفاده از این چارچوب نظری در مباحث مدیریت فضاهای شهری از جمله در حوزه‌های طراحی منظر، مبلمان شهری، زیباسازی شهری، معماری، تبلیغات شهری و ... تدوین کند و پس از آن، مدلی کاربردی درباره مدیریت و کاربرد نمادها و نشانه‌ها در فضای شهری ارائه کند؛ در این مدل، عناصر و عوامل متعددی که در فرایند به کارگیری نمادها و نشانه‌ها در فضای شهری دخیل است معرفی و درباره هر یک توضیحاتی ارائه شده است.
 
در بخش پایانی کتاب، نویسنده در دو پیوست، کوشیده است تا مجموعه‌ای از نمادهای ضد فرهنگی ( در تقابل با فرهنگ بومی ایران) و همچنین مجموعه‌ای از ظرفیت‌ها و المان‌های نشانه‌شناختی موجود در فرهنگ تاریخی ایران را به خوانندگان و علاقمندان به مباحث نمادها و نشانه‌ها ارائه کند.
 
این کتاب نتیجه کاری پژوهشی با همین موضوع است که در سال 1390 به سفارش سازمان زیباسازی شهرداری تهران انجام شده است و می‌تواند به عنوان یک راهنمای کاربردی یا متن درسی، مورد استفاده مدیران شهری، معماران، طراحان شهری و دانشجویان و استادان رشته‌های مرتبط قرار گیرد.
 
کتاب «مدیریت و کاربرد نمادها و نشانه‌ها در فضای شهری» در تیرماه 1391 و در 2200 نسخه و به قیمت 10 هزار تومان منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری