0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی معماری، شهرسازی و امور بحران مرکز مطالعات شهر تهران از برگزاری کارگاه آموزشی مطالعه و بررسی الگوهای مناسب رفتاری شهروندان در برابر زلزله با محوریت روش‌های پناه‌گیری در برابر زلزله خبر داد.

کارگاه آموزشی مطالعه و بررسی الگوهای مناسب رفتاری شهروندان در برابر زلزله

به گزارش سرویس «شهری» ایسنا، محمد فرزاد بهتاش اظهار کرد: زلزله از مهم‌ترین سوانح طبیعی است که کشورمان به ویژه تهران را تهدید می‌کند. از سوی دیگر با توجه به جمعیت بالای شهر تهران و نبود آگاهی و آمادگی شهروندان، بروز این حادثه طبیعی می‌تواند منجر به بحران شود. به همین منظور این کارگاه در راستای آگاهی‌بخشی و تدوین برنامه‌ای جامع برای شهر تهران و از سوی دیگر کشور برگزار می‌شود.
 
بهتاش با اشاره به اینکه کنترل و مدیریت پیامدهای ناشی از وقوع زلزله به عوامل متعددی از جمله مقاومت ساختمان‌ها، زیرساخت‌های شهری و شریان‌های حیاتی، آموزش، مقابله، آمادگی‌های گروهی، فردی و ... وابسته است،‌ افزود: کاهش تلفات ناشی از زلزله مستلزم ارائه برنامه‌ای جامع و مدون است.
 
به گفته وی، تجربه برخی از زلزله‌هایی که در ایران به وقوع پیوسته و تخریب چندانی به دنبال نداشته است، نشان می‌دهد رفتارهای نامناسب مردم و شتاب‌زدگی‌های غیرارادی آن‌ها خود موجب آسیب‌های جانی فراوانی شده است.
 
دبیر کمیته پژوهشی معماری، شهرسازی و امور بحران شهرداری تهران معتقد است: بررسی زلزله‌های تاریخی تهران نشان می‌دهد، رخداد زلزله‌های بزرگ و ویرانگر با فاصله زمانی طولانی بوده و این امر یکی از عوامل موثری است که باعث می‌شود مردم این پدیده طبیعی را جدی تلقی نکنند و یا برای مدت طولانی آن را به فراموشی بسپارند. بنابراین همین امر خود موجب فراموش شدن رفتارها و عکس‌العمل‌های مناسب از سوی مردم و حتی مسئولان مرتبط با این موضوع شود، در حالی که این خود نشانگر ضرورت تدوین روش‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی ویژه و به روز است.
 
وی گفت: کارگاه آموزشی مطالعه و بررسی الگوهای مناسب رفتاری شهروندان در برابر زلزله بر آن است تا با بررسی تجارب زلزله‌های داخل و خارج از کشور و یافته‌های علمی و بررسی نتایج افکارسنجی و نظرسنجی با بهره‌گیری از تجارب متخصصان امر به ارزیابی رفتارهای زلزله‌زدگان بپردازد.
 
بهتاش خاطرنشان کرد: این ارزیابی در راستای تبیین الگوهای رفتاری مردم در زمان وقوع زلزله، توصیه‌های عملی و کاربردی مناسب و متناسب را ارائه می‌کند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری