0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حریم درجه یک کاخ ساسانی سروستان که دارای قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور است چراگاه گوسفندان شده است. این در حالی است که در کنار آن، مرمت غیرهمخوان با معماری مجموعه و ایجاد سازه های اضافی نیز بر مشکلات کاخ ساخته شده در زمان بهرام گور افزوده است.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه کاخ سروستان که قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده است. این کاخ در 90 کیلومتری شهر شیرازواقع شده است.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

این بنا را کاخی از دوران پادشاهی بهرام پنجم(420 -438 میلادی) می‌دانند که در مقایسه با دیگر بازمانده های ساسانی پارس(کاخ اردشیر بابکان پیروز آباد)، معماری پیچیده ای دارد و از دید فنی مهارت زیادی در ساخت تاقها و گنبدهای آن به کار رفته است.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

سیاووش آریا، فعال میراث فرهنگی در شیراز که به تازگی از کاخ ساسانی سروستان بازدید کرده است به خبرنگار مهر گفت: یادگار نویسی بر روی ستون ها و دیوارهای، بهسازی(مرمت) غیر اصولی و غیرکارشناسی و رها کردن وسایل کار بهسازی در کف اتاق های کاخ به وضوح دیده می شود. البته باید چرای دام ها و گوسفندان را در حریم درجه یک اثر و استفاده از یکی از اتاق های کاخ به عنوان اتاق نگهبانی را هم به آن افزود.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

وی افزود: بهسازی(مرمت) از سال 82 تا سال 85 توسط یک مهندس اصفهان انجام و پس از چند سال وقفه دوباره از سر گرفته شد اما متاسفانه چند ماهی است که به دلیل نبود بودجه، دوباره این پروژه متوقف شده است. نکته ای که در این مورد بسیار اسف بار است، شیوه بهسازی این اثر باستانی است چرا که در کنار سنگ از چوب بهره برده شده است نکته دیگر اینکه درب چوبی اصلی یکی از اتاقها را با آجر پوشانده و در بخشی دیگر برایش درب و حتی پنجره ساخته اند و با وجود کانکسی که در نزدیکی کاخ ساخته شده است این اتاق باستانی به عنوان اتاق نگهبانی کاربرد دارد.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

آریا بیان کرد: در حریم درجه یک اثری که ثبت ملی شده هر روز دامداران، گوسپندان را از نزدیکی کاخ عبور می دهند و بنا به گفته آنان، اداره میراث فرهنگی سروستان نیز از این موضوع آگاهی دارد.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

پیش از این امیر پیروز دقوقی، مدیر پروژه کاخ سروستان در مورد بررسی‌های جدید و شناسایی وسعت این مجموعه به خبرنگار مهر گفته بود: کارشناسان و باستان‌شناسان در آخرین بررسی‌ها و کاوش‌هایی که در مجموعه کاخ سروستان انجام داده‌اند؛ توانستند بخش‌هایی از حصار و دیوارهای این مجموعه باستانی را کشف کنند.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

به گفته این باستان‌شناس، شناسایی دقیق وسعت این محوطه علاوه بر این که می‌تواند کاوش‌ها و حفاریهای آینده را سامان‌دهی کند؛ می‌تواند اطلاعاتی را در مورد ساختار و معماری اصلی این مجموعه در اختیار باستان‌شناسان قرار دهد.

کاخ ساسانی سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

کاخ سروستان که دارای قدیمی ترین گنبد آجری کشور است به جای اینکه به یکی از مهمترین جاذبه های توریستی استان فارس تبدیل شود، با برخی ناملایمتی هایی رو به رو شده که در شان و شایسته آن و انجام وظایف متولیان نگهداری از کاخهایی با این ویژگیهای معماری چه در داخل ادارات استانی و چه ساختار سازمانی، میراث فرهنگی نیست.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری