0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


پیکره چهره های جهان در فرهنگسرای نیاوران

" پیکره چهره های جهان در فرهنگسرای نیاوران   در کاخ نیاوران آثاری از زنان نقاش نوگرای معاصر ایران را به نمایش گذاشته شده است. فرهنگسرای نیاوران نیز 45 مجسمه مومی ساخت هنرمندان روسیه را به نمایش گذاشته که مجسمه مایکل جکسون و مریلین مونرو از جمله آنهاست.سالوادور دالی روی مبل نشسته با همان سبیل های معروفش

در هفته نخست شهریور دو نمایشگاه نزدیک به هم به نمایش آثاری کاملا متفاوت اقدام کرده اند.

نگارخانه موزه جهان نما در کاخ نیاوران تعدادی از تابلوهای کاخ نیاوران را که توسط زنان نقاش کشیده شده به مدت یک هفته به نمایش گذاشته است. تابلوهایی آنچنان زیبا که چشم از دیدن آنها سیرنمی شود. فرهنگسرای نیاوران نیز چهل و پنج مجسمه مومی ساخته شده توسط هنرمندان روسیه را به نمایش گذاشته است.

مجموعه فرهنگی هنری نیاوران که در محل کاخ های نیاوران قرار دارد در بخش نگارخانه موزه جهان نما با هدف معرفی توانمندی نگرشی و تجلی احساس زنان هنرمند ایرانی نمایشگاهی از آثار زنان نقاش نوگرای معاصر به تماشا گذاشته است. این تابلوها متعلق به کاخ ها و کتابخانه اختصاصی نیاوران است.


نقش برجسته مفرغی اثر ژرژ براک

دراین نمایشگاه ۲۲ تابلو از آثار ایران درودی، ماگدا حاتمی، لیلی متین دفتری، گیزلا سینایی، شهلا حبیبی، منصوره حسینی، شیلا صالح، پروانه اعتمادی، مهین عظیم، فریده و سیمین خاکپور از انبارهای موزه به دیوارهای آن نقل مکان کرده اند.

تعدادی از این آثار برای نخستین بار است که به نمایش عمومی گذاشته می شود.

این مجموعه بسیار زیبا در کنار مجسمه ها و نقش برجسته هایی از هنرمندان ایران و جهان قراردارد. مجسمه هایی از ژازه طباطبایی، پرویز تناولی و نقش هایی از بهمن محصص در کنار هم قرار گرفته اند و آثار بسیار زیبایی از خوان میرو ( چاپ روی ابریشم)، ویکتور وازارلی نقاش مجار که کارهایش به مکتب فرانسه تعلق دارد، آلبرتو جاکومتی، مجسمه ساز مشهور ایتالیایی( پیکره انسان ایستاده) که دو اثر او در دهه شصت میلادی به عنوان آثار برجسته در بینال سوئیس انتخاب شد.

این دو اثر بی همتا در آن زمان توسط فرح پهلوی خریداری شد که اکنون یکی از آنها در موزه جهان نما و دیگری در محوطه پشتی موزه هنرهای معاصر قرار دارد.

 

 


مجسمه مایکل جکسون از دیگر آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه است

از دیگر آثار این موزه نقش برجسته ای از آثار ژرژ براک هنرمند فرانسوی است که نیم رخ یک زن نام دارد و طراحی چهره گوگن که خود گوگن آن را کشیده است.

از آثار زیبای این مجموعه آثاری ساخته شده از بلور و از کارهای رنه لالیک است که کبوترها نام دارد.

تابلوهای زنان نوگرای معاصر درکنار این مجموعه بسیارزیبا و دیدنی برای مدت کوتاهی به نمایش عمومی گذاشته شده است. این نگارخانه در محوطه کاخ های نیاوران قراردارد و از ۹صبح تا ۵ بعدازظهر می توان از آن بازدید کرد. متاسفانه از این نقاشی های زیبا کارت پستال هایی برای ارائه به عموم تهیه نشده است.

اما در گالری فرهنگسرای نیاوران که در فاصله بسیار نزدیکی از کاخ نیاوران قرار دارد چهل و پنج مجسمه ساخته شده از موم عسل به نمایش گذاشته شده است.

این مجسمه ها کار هنرمندان روسی موزه سیار مادام توسو در سن پترزبورگ است و در ابعاد واقعی و با الهام از مجسمه های مادام توسو ساخته شده است.

 

 

 


مجسمه پاوروتی خواننده مشهور اپرا

افرادی که مجسمه های آنها به نمایش گذاشته شده به سه گروه ناقص الخلقه ها، هنرمندان و سیاستمداران تقسیم می شود. این مجسمه ها ازمیان ۱۷۰۰ مجسمه با صلاحدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شده و لباس های مجسمه های زن برای نمایش در ایران تعویض شده است.

از برگزارکنندگان نمایشگاه خواسته شده از آوردن مجسمه های سیاستمداران آمریکا و اسرائیل خودداری کنند.

برگزارکنندگان نمایشگاه درباره منطق انتخاب مجسمه هایی از افراد ناقص الخلقه که تماشای بعضی از آنها واقعا انسان را دلگیر می کند، جالب بودن آنها را مورد تاکید قرار می دهند.

به گفته برگزارکننده این نمایشگاه، ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر روی چهره این مجسمه ها کار می کنند و چشم های مجسمه ها در روسیه، انگلستان و بلژیک ساخته می شود.

از شخصیت های سیاسی که مجسمه مومی آنها به نمایش درآمده می توان از آدولف هیتلر، ناپلئون بناپارت، پتر کبیر، چنگیز خان و کریستف کلمب نام برد و از هنرمندان مجسمه هایی از مایکل جکسون، فردی مرکوری، لویی دوفونس، مریلین مونرو، ژان پل بلموندو، ژان کلود وندوم و مارلن دیتریش به نمایش درآمده و در کنار آنها مجسمه هایی از آلبرت اینشتین، سالوادور دالی و لئوناردو داوینچی قراردارد.

هزینه ورود به این نمایشگاه هزار تومان است و کار آن تا بیست وهشتم شهریور ماه ادامه خواهد داشت، پس از آن این مجسمه ها در شهرهای ساری، تبریز و شیراز به نمایش گذاشته خواهد شد.

عکس هایی از چند اثر دیگر که در این دو نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است


مجسمه یوری گاگارین، با لباس نظامی و کبوتر در دست

پیکره مفرغی انسان ایستاده، اثر آلبرتو جاکومتی

سفالینه های تمدن موشیکا، ۲۰۰ پیش از میلاد تا ۸۰۰ پس از میلاد

تابلوی مادر و بچه ، اثر پل کله

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری