0

طبقه بندی آرشیو

پژوهشكده معماری خشتی در دانشگاه هنر و معماری یزد راه اندازی می شود

در آستانه برگزاری سمینار بین المللی خشت خام، طرح تاسیس پژوهشكده معماری گلی از سوی دانشگاه هنر و معماری یزد به وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری ارایه شد.به گزارش «میراث خبر»، «محمدرضا نقصان محمدی» رییس دانشگاه هنر و معماری یزد با اعلام این مطلب افزود: «یزد سمبل معماری گلی و خشتی در جهان است. در دانشگاه معماری نیز تاكنون طرح های پژوهشی متعددی در این زمینه انجام شده، اما تاكنون این طرح ها سازمان دهی نشده اند.»
وی افزود: «هدف از تاسیس این پژوهشكده، همكاری در پروژه های بلند مدت احیا و مرمت بناهای خشتی، پژوهش در رابطه با فن آوری جدید ساخت خشت و استفاده كاربری خشت در مصالح ساختمانی است.»
وی، یكی از مهم ترین اقدامات پژوهشكده معماری گلی را احیا و مرمت قلعه تاریخی خرانق دانست و افزود: «قلعه تاریخی خرانق از نظر معماری گلی بسیار منحصر به فرد است. معماری چند طبقه خشتی در دل كویر منظره ای بدیع را ساخته كه لزوم حفظ و احیای آن به شدت احساس می شود.»
خرانق، شهر خشتی كوچكی است كه توسط یك قلعه بزرگ احاطه شده است. خانه های قلعه خرانق در چهار طبقه خشتی و به سبك معماری سلجوقیان بنا شده است.
براساس تفاهم نامه ای كه تابستان امسال، میان سازمان میراث فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به امضا رسید، مجموعه كاروانسرا و قلعه خرانق به منظور تاسیس دفتر مركز مطالعات و همایش های بین المللی در اختیار وزارت علوم قرار گرفت.
طرح پژوهشكده معماری گلی اواخر آذر ماه امسال در اختیار معاونت پژوهشی وزارت علوم قرار می گیرد تا پس از تصویب در محل دانشگاه هنر و معماری یزد برپا شود.
دانشگاه هنر و معماری یزد در محله سنتی فهادان و با مرمت چند عمارت قدیمی از جمله عمارت رسولیان و تغییر كاربری آن به دانشگاه ساخته شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری